Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2005
Kategoria: Polityka
ISBN: 83-60279-02-0
Dodał/a recenzję: Szczepanik

„W żadnym innym kraju bieżąca polityka i dawne dzieje nie splatają się tak ściśle i nie są tak wszechobecne jak w Izraelu. W Ziemi Świętej nigdy nie jest nudno – powiadają Izraelczycy komentując wydarzenia dnia i trudno odmówić im racji. Pod wieloma względami jest to bowiem jeden z najciekawszych zakątków świata.” – Ten niewielki wstęp do książki „Izrael” autorstwa Ralfa Balke’go oddaje w pełni przesłanie w pracy tej zawarte. Książka spodoba się szczególnie tym, którzy lubią prace faktograficzne. Pełna dat, nazwisk i wydarzeń stanowi kompendium wiedzy na temat historii i (w mniejszym zdecydowanie stopniu) kultury państwa żydowskiego, które dopiero w roku 1948 zostało oficjalnie proklamowane jako republika. Autor w sposób kompetentny przedstawia kolejne dzieje Izraela – począwszy od lat 1800-1700 p.n.e., kiedy to w okolicach starotestamentowej Ziemi Obiecanej żył i mieszkał Abraham, z którego potomstwa wyszło dwanaście pokoleń Izraela aż po czasy dzisiejsze, po XXI wiek. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Jak już wyżej zostało wspomniane, autor omówił najszerzej najistotniejsze kwestie dotyczące Izraela – kwestię historyczną i polityczną. Niedosyt pozostawia rozdział poświęcony kulturze. Znajdujemy w nim pobieżne informacje na temat rozwoju języka hebrajskiego, literatury żydowskiej, mediów (ograniczone niemalże do przedstawienia izraelskiej prasy), sztuki filmowej i architektury. Bardzo dobrym rozwiązaniem zastosowanym w książce są teksty w ramkach, albo zawierające „ciekawostki” dotyczące poruszanych tematów, albo tłumaczące pewne pojęcia pojawiające się w tekście ciągłym. Znaleźć możemy wśród nich między innymi ramki zatytułowane w następujący sposób: „Mania telefonów komórkowych” (o tym, dlaczego Izrael jest na drugim miejscu na świecie pod względem ilości mieszkańców posiadających telefon komórkowy), „Ulica Sezamkowa a proces pokojowy” (o tym, jak muppety Ernie i Bert z Ulicy Sezamkowej przełamują barierę nienawiści pomiędzy Izraelem i Palestyną), „Kobiety w armii”(o tym dlaczego i w jaki sposób kobiety mogą służyć w jednostkach bojowych). Ponadto, przydatną rolę w „Izraelu” spełnia aneks. Zawarto w nim podstawowe dane na temat państwa żydowskiego, tablicę chronologiczną z uwzględnionymi najważniejszymi datami z dziejów Izraela, a także linki do stron internetowych – dzienników izraelskich, ambasady, organizacji praw człowieka i innych. Całą książkę zaś wzbogacają mapki, wykresy i zdjęcia, które obrazują informacje zawarte w tekście. Język książki jest przystępny, jednakże czytać ją należy ze skupieniem – nagromadzenie informacji w niej zawartych powoduje, że „Izrael” trzeba raczej traktować jako podręcznik o państwie żydowskim niż książkę, którą można by czytać do poduszki. Ogólnie rzecz biorąc – dobrze, że znalazł się ktoś, kto postanowił wykroczyć poza sferę tradycji i obrzędów żydowskich, i opowiedzieć o rozdziale niemniej ważnym, jakim jest republika Izraela, państwo, o którego proklamację przez wieki walczyły pokolenia Izraelitów. Każdy, kto jest zainteresowany tematyką żydowską, powinien mieć tę książkę w swoim księgozbiorze. Anna Szczepanek