Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jack London. Życie bez wytchnienia

Alex Kershaw

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: 2007-06-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-71-63421-5
Liczba stron: 401
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tor

Życie bez wytchnienia to mało powiedziane. Życie do granic możliwości, życie pełne pasji, szukania inspiracji, przygód – takie życie wiódł Jack London, tak bezlitośnie kojarzony jedynie z powieściami dla dzieci. Urodził się w biednej rodzinie, jako nieślubne dziecko. Musiał pracować od najmłodszych lat, potem starał się nadrabiać wykształcenie, ale choć był zdolny, nie czuł się dobrze wśród niedojrzałych rówieśników. W zasadzie to Jack był nad wiek dojrzały. A to przez włóczęgostwo, jakiego zakosztował w młodości. Regularnie się upijał, palił papierosy, odwiedzał portowe knajpy, zadawał się z prostytutkami. A i to nie wszystko – był kłusownikiem, złodziejem...

 

To co udało mu się „zarobić” oddawał matce, byle tylko nie pracować w fabryce. Po takiej młodości trudno mu było się tak łatwo ustatkować. Wyruszył na poszukiwanie złota, lecz zima Północnej Ameryki pokonała go i musiał zawrócić. Wszystkie te doświadczenia oraz to, że czytał bardzo wiele książek spowodowały, że jego talent w końcu eksplodował. Chociaż od razu uznany był za dobrego pisarza, o uznanie musiał walczyć bez przerwy. W końcu, kiedy opisał już przygody jakich doznał na Alasce („Biały kieł”) i na morzu („Wilk morski”) oraz wiele innych, wyzwolił się z ram określających go jako „pisarza dla dzieci” i stał się po prostu twórcą uznanym.

 

Doceniono artyzm jego książek, magię opisów, umiejętność dobierania słów przy opisywaniu pełnych brutalizmu scen. Angażował się w politykę, choć zarobił na powieściach, wiedział co to bieda. Był socjalistą, traktowanym jednak przez rasowych polityków jak ciekawy okaz. Młodość, bardzo przecież bujna, pozostawiła po sobie także i inne ślady, umęczony chorobami, uzależniony od alkoholu i papierosów powoli tracił swą sprawność i umarł młodo. Książka jest świetną biografią, ale wciąga czytelnika jak także jako niezła powieść. Opowiada o nietuzinkowej postaci, ale napisana jest barwnie i dynamicznie. Warta polecenia!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
princess Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów