Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jak rozpoznać uzdolnione dziecko

Monks Franz J., Ypenburg Irene H.

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 9788373188891
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Większość rodziców ma nadzieję, że ich dzieci okażą się szczególnie uzdolnione, takim bowiem w powszechnej opinii jest łatwiej w życiu. Autorzy poradnika „Jak rozpoznać uzdolnione dziecko” obalają krążące na ten temat mity i wskazują drogę postępowania dla rodziców, których potomstwo przewyższa rówieśników pod względem intelektualnym.

 

Monks i Ypenburg prezentują istniejące definicje uzdolnień, cechy osobowości niezbędne do rozwijania się wyjątkowych uzdolnień intelektualnych, przedstawiają też każdorazowo odpowiednie teorie badawcze. Sprawdzają, w jakich dziedzinach może się uwidaczniać talent, podpowiadają, jak rozpoznać dzieci wybitnie uzdolnione, poczynając od rocznych maluchów. Kolejne przejawy uzdolnień wynotowane przez autorów tej niepozornej książeczki pozwolą rodzicom upewnić się w kwestii charakteru i talentu kilkulatka.

 

Autorzy nie pozostają obojętni na problemy, jakie spotykają wybitnie uzdolnione dzieci w obcym i nieprzychylnym im środowisku, pokazują też, jak może się skończyć hamowanie ich naturalnego rozwoju i czym grozi nadmierne stymulowanie go. Podpowiadają, jak zająć się uzdolnionym dzieckiem w domu, jakie pozaszkolne zadania będą dla niego właściwe. Zajmują się koniecznością dostosowania do rozwoju dzieci programu szkolnego i podają listę konsekwencji niewykorzystania wrodzonego talentu dziecka. Książka kończy się historią ruchu Nowego Wychowania, czyli prób stworzenia szkoły „funkcjonującej zgodnie z naturą dziecka i w oparciu o jego potrzeby” – przegląd pomysłów pedagogicznych wzbogacony został o wypunktowanie i przedstawienie skrótowe podstawowych założeń poszczególnych koncepcji. Wiele elementów tych programów warte jest uwagi i wdrożenia do szkół.

 

Całości dopełnia bibliografia (także dostępnych w języku polskim pozycji), co z pewnością ułatwi zainteresowanym zgłębianie tajników psychologii dziecięcej. Jako że książka ma pełnić rolę poradnika, wiele w niej przykładów ilustrujących omawiane tezy. Są tu szczegółowe opisy zachowań uzdolnionych dzieci, skutki tych zachowań (niejednokrotnie prowadzące do powstania poważnych problemów), moment podjęcia decyzji o zwróceniu się po radę do specjalisty i analizy psychologiczne, w których zawierają się także przydatne porady dla rodziców i nauczycieli.

 

Teoria w „Jak rozpoznawać uzdolnione dziecko” ograniczona została do minimum, nie chodzi bowiem o to, by przytłaczać czytelników nadmiarem podręcznikowych informacji, a by wydobyć z nich esencję i w prosty i przystępny sposób zaprezentować rodzicom. Niektóre z przykładów zamieszczonych w tej książce mogą się wydawać nieprawdopodobne, na pewno rodzice dzieci przeciętnych, którzy zdecydują się sięgnąć po tę książkę, będą rozczarowani. Należy jednak pamiętać, że to rodzice w przeważającej części muszą się zatroszczyć o prawidłowy rozwój dziecka, w tym zaś ten poradnik pomoże.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jak rozpoznać uzdolnione dziecko Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Jak rozpoznać uzdolnione dziecko Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Jak rozpoznać uzdolnione dziecko Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Jak rozpoznać uzdolnione dziecko Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Jak rozpoznać uzdolnione dziecko O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów