Recenzja książki: Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci

Recenzuje: Monika Witczak

Każdy rodzic prędzej czy później usłyszy z ust swojego dziecka pytanie, które podważy sensowność wszystkich lat jego edukacji. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego w kąpieli marszczą nam się palce? Dlaczego w muszli słychać szum morza? Dlaczego kiedy przyglądamy się księżycowi, widzimy ludzką twarz? Dlaczego zebry mają paski? Dlaczego ludzie nie mają ogonów? Pęd do wiedzy, bardzo wyostrzony zmysł obserwacji świata i olbrzymia wyobraźnia sprawiają, że dzieci potrafią naprawdę zaskoczyć, wymyślając pytania, na które nie od razu znajdziemy odpowiedź.

Jak to możliwe? to wydawana od 1993 roku książka zawierająca odpowiedzi na 173 pytania nadesłane przez dzieci z różnych stron świata do redaktorów amerykańskiego dziennika „Newsday”. Przez ponad dwadzieścia lat książkę wydano w 11 krajach i kilkakrotnie wznawiano, aby odpowiedzi zawierały informacje zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowców. Najnowsze wydanie Jak to możliwe? zawiera najobszerniejsze komentarze wybitnych specjalistów z wielu dziedzin, którzy na ponad 400 stronach wyczerpująco odpowiadają na najdziwniejsze nawet dziecięce pytania.

Największym atutem książki jest jej przystępność. Jak to możliwe? to pozycja napisana lekko i z humorem. Mimo niekiedy trudnych tematów, wymagających zrozumienia zjawisk fizycznych, chemicznych czy astronomicznych, poruszane problemy są wytłumaczone bardzo przystępnym językiem. Dzieci w wieku szkolnym nie będą miały problemu z jej zrozumieniem. Książka podzielona jest na siedem działów, dotyczących ludzkiego ciała, fauny i flory, kosmosu i planety Ziemi, zjawisk fizycznych i przyrodniczych oraz pogody. Przy każdym pytaniu oprócz tekstu wyjaśniającego dane zagadnienie znajdują się komentarze lub ciekawostki związane z tym problemem oraz dodatkowo bardzo zabawne ilustracje w formie mini-komiksu.

Książka nie tylko podaje gotowe odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania, ale również rozbudza ciekawość świata i skłania do samodzielnego odkrywania jego zagadek. Autorka Jak to możliwe? – Kathy Wollard – zachęca do zadawania własnych pytań i wysyłania ich na jej skrzynkę mailową. Każde z nich ma szansę na publikację w kolumnie „How Come” w gazecie „Newsday”, a najlepsze – na ukazanie się w kolejnej edycji książki.

A na koniec najważniejsze: Jak to możliwe? to pozycja interesująca i wciągająca nie tylko dla dzieci. Również dorośli będą nią zachwyceni. Książka porusza takie zagadnienia, o których sami na co dzień nie myślimy, bo nie mamy na to czasu czy ochoty. Zagłębianie się w każde kolejne pytanie sprawia, że chcemy wiedzieć więcej! Naturalna ciekawość świata i dziecięce dziwienie się rzeczywistością to najbardziej pozytywny skutek uboczny tej książki. A przy tym wspólne czytanie z dzieckiem pozwala zacieśnić więzy i naprawdę miło spędzić czas.

Polecam nawet tym rodzicom, którzy nie sięgają po lekturę zbyt często - naprawdę warto!

Kup książkę Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci

Zobacz opinie o książce Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci