Uczucia

Dużo czasu spędzam z dziećmi i często muszę im różne rzeczy tłumaczyć. Czasami zadają banalne pytania, na które odpowiadam od razu, ale niekiedy wprawiają mnie w zakłopotanie – np. przy wytłumaczeniu uczuć. Z pozoru wydaje się to proste zadanie, ale zaufajcie mi – wcale proste nie jest. Nie zawsze wyjaśnienia były dla moich podopiecznych satysfakcjonujące, a i ja nie zawsze wiedziałam, jak ubrać myśli w słowa, by maluchy je zrozumiały. Uratowała mnie książeczka Uczucia autorstwa Libby Walden.

Już na wstępie muszę napisać, że wydana jest ona przepięknie i zarówno ja, jak i dzieci, nie mogliśmy oderwać od niej oczu. Przede wszystkim posiada na środku niebanalne wycięcie konturów chłopca, który zdaje się być narratorem całości. Te wycięcie nadaje mocy jego poetyckim wypowiedziom i sprawiło (a przynajmniej mam takie wrażenie), że moi podopieczni z większym zainteresowaniem zasiedli do Uczuć. Nie mamy bowiem w swojej kolekcji żadnej tak zaprojektowanej książeczki, ale mogę się mylić – całostronicowe ilustracje i tekst są równie fascynujące!

Choć ścieżka uczuć kręta jest, nie warto iść na skróty.

Uczucia są bardzo poetyckim przedstawieniem kłębiących się w każdym z nas uczuć. Mi spodobało się to ogromnie, poezja od zawsze mnie ujmuje, a i dzieci rozumiały tekst i świetnie się przy nim bawiły – wersy się rymują i automatycznie podśpiewywaliśmy go. Główny bohater nie tylko opowiada ogólnie o uczuciach, ale i o konkretnych emocjach – odwadze, smutku, złości, radości, zazdrości, samotności, wstydzie, ekscytacji, strachu i spokoju. Cudowne ilustracje Richarda Jonesa podkreślają tekst, podobnie jak wcześniej wspomniane wycięcie i pomagają zrozumieć – a nawet poczuć – te uczucia, o których mówi chłopiec .

Pierwszy raz spotykam się z książeczką, która tak wspaniale opisuje to, co dzieje się w naszej głowie i sercu. Uczucia są pełne uroku, pięknych słów i cudownych ilustracji – to wydanie jest zjawiskowe! Polecam tę książeczkę z całego serca!

Informacje dodatkowe o Uczucia:

Kup książkę Uczucia

Dorastanie
Libby Walden0
Okładka ksiązki - Dorastanie

Dorastanie to nieustanne poznawanie świata. ,,Nikt nie zatrzyma - choćby chciał - wyścigu dorastania. A częścią każdej drogi są zakręty i wyzwania". Przepiękne...