Recenzja książki: Jest taki dzień...

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Boże Narodzenie jest najbardziej oczekiwanym i głęboko przeżywanym okresem roku liturgicznego. Pobudzająca do refleksji magia świąt porusza nawet najbardziej zatwardziałe serca, ponieważ nowonarodzony Jezus przyniósł światu autentyczną Miłość, dając tym samym wskazówki, jak mamy żyć. Ubóstwo betlejemskiego żłóbka pokazuje, że nie to jest najważniejsze, co podziwiamy i oklaskujemy. Potrzebne są prostota, dobroć, wyciągnięta pomocna dłoń, serdeczny uśmiech, miłe słowo i przyjazny gest. Wszystko to może stać się początkiem przemiany drugiego człowieka. Niewielka książeczka Jest taki dzień… ma pomóc młodemu czytelnikowi w zrozumieniu wszystkiego, co wskazuje na Zbawiciela, przychodzącego na świat pod postacią Człowieka.

Napisane prostym językiem legendy i bajki o Bożym Narodzeniu zostały podzielone na trzy grupy: opowiadania, bajki oraz legendy. Każda z nich zawiera jedenaście utworów skupiających uwagę na wartościach, które w codziennym życiu liczą się najbardziej. Wszystkie skomponowano w taki sposób, by otwarty umysł dziecka z łatwością mógł przyswoić zaprezentowane treści. Ze wzruszających opowiadań, bajek i legend przebija prawda o nieustannej obecności Boga pośród nas. Z nich dziecko dowiaduje się o potrzebie dzielenia się otrzymanymi darami. Nabiera przekonania, że szlachetność, okazywanie wdzięczności, pocieszanie smutnych, pomoc ubogim, a także pogoda ducha oraz wykorzystywanie posiadanych talentów dla dobra innych są powodami do radości i umożliwiają zrozumienie, na czym polega prawdziwa miłość.

Bohaterowie książeczki przybierają również postać zwierząt, w sobie właściwy sposób przygotowujących się na przyjście Dzieciątka. Niebo i ziemia spotykają się ze sobą. Aniołowie zstępują z wysokości, srebrzą się śniegowe płatki i cieszą choinki. Wypełnione prezentami sanie mkną w dal. Słodkie dźwięki czarodziejskich skrzypiec wzruszają nawet najbardziej zatwardziałe ludzkie serca. Na całej Ziemi władają pokój, sprawiedliwość, prawda i miłość. Ogólnie panująca radość zalewa świat, w którym zagoniony człowiek odnajduje utraconą harmonię duszy i ciała. Nie bez powodu sceneria opowiadań, bajek i legend jest właśnie taka: delikatna, cicha, piękna i nostalgiczna. Właśnie w takiej scenerii kształtuje się wrażliwość młodego czytelnika, cieszącego się cudem Bożego Narodzenia.

Każdy utwór został poprzedzony czarno-białą tematyczną ilustracją autorstwa Renaty Krześniak, a zakończony krótką refleksją podsumowującą, której celem jest uwydatnienie duchowego znaczenia świąt. Przesłanie książeczki Jest taki dzień… jest proste, oczywiste i jednoznaczne. Ukazują to bożonarodzeniowe symbole: zielone przez cały rok gałązki jodły są znakiem nigdy nie gasnącej nadziei i wiary w Boga; opakowany w kolorowy papier prezent wskazuje na Syna Bożego, którego z miłości Ojciec ofiarował ludziom; piękne czerwone pióra na piersi małego rudzika symbolizują oddanie siebie samego nowonarodzonemu Królowi, natomiast delikatnie brzmiący dzwoneczek przypomina o powtórnym przyjściu Pana na ziemię w czasach ostatecznych.

Publikacja Wydawnictwa Promic przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych. Głębia zawartej w niej treści winna trafić do każdego. Książka pokazuje, że miłość Boga przeznaczona jest dla ludzi wszystkich czasów i narodów. Trzeba tylko nauczyć się owocnie z niej korzystać.

Kup książkę Jest taki dzień...

Zobacz opinie o książce Jest taki dzień...
Jest taki dzień...
Ezio del Favero