Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści

O. Anselm Grün

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2012-03-20
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-428-2
Liczba stron: 204
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Podczas publicznej działalności Chrystus uczynił Królestwo Boże głównym tematem nauczania. Ze względu na ważność owego zagadnienia, poświęcał mu niezmiernie dużo uwagi. Z tego też powodu przemawiał do słuchaczy poprzez przypowieści, przedstawiające prawdę w sposób symboliczny. Ponieważ elementem najbardziej w nich rozpoznawalnym były obrazy zaczerpnięte ze zwykłej, szarej codzienności, Chrystus bardzo często korzystał z takiej właśnie formy przekazu. Zachęcając do życia zgodnego z zasadami Ewangelii, nie ustawał w nauczaniu. W książce Jezus jako terapeuta została przedstawiona mądrość Mistrza z Nazaretu, stanowiąca najlepsze lekarstwo dla ludzi wszystkich czasów i narodów.

 

Anselm Grün, jako doświadczony kierownik duchowy, udziela wskazówek tym, dla których problemy, kłopoty i przeciwności dnia codziennego zdają się być niemożliwymi do pokonania. Proponuje sięgnąć do ewangelicznych przypowieści, dzięki nim bowiem niejeden z nowotestamentalnych słuchaczy odnalazł drogę do dobrego życia. Uważa, że uczenie się skutecznych metod terapii od Chrystusa to odnajdywanie u Niego konkretnych wskazówek. Dzięki temu rozważanie historii Jezusowych uzdrowień z powodzeniem może pomóc nam samym.

 

Według autora, głównym celem przypowieści jest uzdrawianie wewnętrznych obrazów, tkwiących w myśli i sercu człowieka. Jezus – doskonały „opowiadacz” – uczył słuchaczy sposobów osiągania udanego życia dzięki ukształtowaniu nowego obrazu Boga i siebie samego. Anselm Grün w nauczaniu Chrystusa dopatruje się trzech skutecznych metod. Są to: konfrontacje z noszonymi w sobie wizerunkami (wina, lęk, zazdrość, iluzje, rozczarowania, sumienie); koany czyli słowa–zagadki, słowa–obrazy, prowokacje przemieniające spojrzenie oraz zasady dodające otuchy, a także historie uzdrowień, uświadamiające troskę Jezusa o chorych i Jego konkretne działania przywracające zdrowie, leczące z rozpaczy, likwidujące wewnętrzne rozdarcie tych, którzy w towarzystwie Chrystusa szukali ukojenia, wyzwolenia z uwikłań, uspokojenia i pociechy.

 

Przytaczając poszczególne historie uzdrowień, autor chce pomóc czytelnikowi w odnalezieniu własnego „ja”. By zostać uzdrowionym, konieczna jest świadomość posiadania zranień duchowych, szczere przyznanie się do nich przed samym sobą i oddanie ich z ufnością Bogu. Zostaje wtedy zarysowana nowa perspektywa życia, której konsekwencją jest wyciszenie, optymizm oraz nadzieja. Niezbędna jest również wiara w to, że Chrystus może uzdrowić człowieka.

 

Książka Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści wzbogacona jest o konkretne cytaty biblijne (wraz z siglami), zaczerpnięte z Nowego Testamentu. Do każdego z nich autor dołączył obszerne wyjaśnienia. Wspomniał również o niektórych przypadkach z własnej pracy w charakterze kierownika duchowego. W swoich rozważaniach skorzystał także z literatury polsko- i obcojęzycznej, która została podana w bibliografii.

 

Książka przeznaczona jest dla kapłanów, katechetów i terapeutów, którzy z pewnością znajdą w niej inspirację do prowadzonej przez siebie działalności. Terapeutyczna mądrość Chrystusa pozwoli im zaczerpnąć ze swego bogactwa. Z przemyśleń Anselma Grüna skorzysta również czytelnik szukający pomocy na skutek kłopotów rodzinnych, osłabienia relacji międzyludzkich czy innych sytuacji trudnych do przezwyciężenia. W ten sposób  Uzdrawiająca moc przypowieści ma rzeczywiście moc uzdrawiającą.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Bardzo wartościowa książka. Autor bardzo dokładnie wyjaśnia sens i przesłanie przypowieści, spędziłam miłe chwile dzięki lekturze tej książki. Oby więcej takich pozycji.
Dreamer202 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chciałabym przeczytać książkę autorstwa: Anselm Grün -"Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści." Wiem dobrze, jak ważne są Słowa Jezusa zawarte w Biblii /np. w przypowieściach/, jak również ich znaczenie i sens. Te Słowa są skierowane do każdego z nas.

Dowiedziałam się z krótkiego opisu w Necie /przy książce/, że czytając książkę Anselm Grün, można uświadomić sobie pojęcie, wartość Słów pochodzących z Biblii i doświadczyć osobiście Ich oddziaływania w życiu.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Jezus jako terapeuta. Uzdrawiająca moc przypowieści Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów