Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jezus z mojego osiedla

Robert Wójcik

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Goneta.net
Data wydania: 2010-08-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62041-19-0
Liczba stron: 241
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Jezus jest wśród nas

„Strażnicy pisma” to organizacja powstała w czasach pierwszej wyprawy krzyżowej. Powołana przez grupę francuskich arystokratów jako wewnętrzna policja, miała za zadanie nie tylko kontrolować członków krucjaty, ale i chronić ich przed zakusami szatana.

Organizacja została reaktywowana podczas rewolucji w Rosji i stopniowo rozszerzała zakres działania, docierając także do Polski (ponoć jej członkowie współtworzyli związek „Solidarność”). Teraz, kiedy nie mają już wrogów, zajęli się polityką. A przynajmniej - tak było, dopóki nie pojawił się Jezus, mający szczególny dar obserwacji i uzdrawiania ludzi.

Historię Jezusa, stanowiącego – według „Strażników pisma” – realne zagrożenie dla świata religijnego, opisuje w niezwykle interesujący i oryginalny sposób Robert Wójcik, a „Jezus z mojego osiedla” to książka, w której mistycyzm, wiara i człowieczeństwo spotykają się w jednej płaszczyźnie.

Jezusa interesuje wszystko, a szczególnie życie ludzi, stąd też wnikliwe ich studiowanie i, niestety, niezbyt wesołe refleksje na ich temat. Patrząc oczyma bohatera, widzimy powolny upadek człowieczeństwa, wiary i kult nowego bożka, jakim stały się pieniądze. Nikt nie dostrzega już otaczającego wszystkich szczęścia, kalkulując i przeliczając świat na pieniądze.

Cywilizacja spowodowała upadek wszelkich wartości, zapominamy, czym jest miłość i jak wielkie ma ona znaczenie, stajemy się też niewolnikami narzuconego przez społeczeństwo i państwo systemu. Nasze życie jest ograniczone przez zakazy, nakazy, głupotę i biurokrację, my sami także z własnej woli zamykamy się często w złotych klatkach. Tymczasem wystarczy wyjechać w Bieszczady, do starej leśniczówki przyjaciela Jezusa – Bartka, by poczuć, czym jest prawdziwe życie i odnaleźć energię, którą daje kontakt z przyrodą.

 Jednak nawet tam, w tym polskim raju, na Jezusa czyha niebezpieczeństwo. Ida, kobieta Bartka, ma na ciele dziwne tatuaże, oznaczające przynależność do intelektualnego stowarzyszenia, od lat polującego na Jezusa. Uzdrowiciela w walce z pseudo-sektą wspiera Ola, jego pierwsza miłość, z którą łączy go duchowa więź i to daje mu siłę do walki nie tylko o życie swoje, ale i bliskich.

Jezus to wspaniale wykreowana przez autora postać, pełna sprzeczności, łącząca w sobie pierwiastek boski i ludzki. Mężczyzna ma swoje słabości, chwile zwątpienia, nie waha się komuś „przywalić” w samoobronie, z drugiej strony jednak - emanuje miłością i dobrocią. Uwikłany w odwieczną walkę dobra ze złem, musi odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości, gdzie nie można być nawet pewnym uczucia partnerki.

Szukając swoich krewnych, czyli każdego, kto wyzwolił się z ram i ograniczeń stworzonych przez ten świat, Jezus pokazuje nam wartość prostoty i urok codziennego życia, a nie szybkiego zysku i poklasku.

Robert Wójcik dodatkowo poprzez wprowadzenie wieloosobowej narracji pozwala nam spojrzeć na głównego bohatera i otoczenie tak przez pryzmat młodego, pewnego siebie chłopaka, u którego Jezus pomieszkuje, jak i samej Oli, która - nie wiedząc, co traci - dokonała wyboru zgodnie ze wolną wolą.

„Jezus z mojego osiedla” to książka wyjątkowa, stanowiąca prawdziwie duchową ucztę i pozwalająca na podróż w głąb siebie. Jednocześnie zdejmuje z naszych oczu bielmo i zaczynamy widzieć świat pełen nowych barw, a - co więcej - ukazuje nam się nowa droga. To, czy nią podążymy, zależy tylko od nas…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mrukmruk plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Kolejna świetna powieść z gonety. Mieszkam na osiedlu całe życie, pan Wójcik ma bardzo trafne spostrzeżenia, często podobne do moich, dlatego dobrze mi się czytało jego książkę. Jak na debiut to moim zdaniem rewelacja :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów