Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Joy Division i Ian Curtis

Deborah Curtis

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2008
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324400607
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg
Gwiazdy estrady żyją podwójnie – jedno sceniczne, kochane przez fanów, opisywane przez krytyków, opiewane w filmach i wspomnieniach życie w świetle bądź cieniu jupiterów, w otoczeniu dźwięków, używek i pieniędzy. Ale jest jeszcze to drugie – oświetlone raczej lampką koło łóżka, ukrywane i jednocześnie brane za pewnik; rzadko wspominane i jeszcze rzadziej - szczerze prezentowane. Książka „Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali”, napisana przez żonę wokalisty, Deborah, to właśnie opowieść o tej drugiej, domowej stronie życia Iana Curtisa, brytyjskiego muzyka i tekściarza nowej fali.

Fani zespołu nie powinni oczekiwać od tej książki dokładnych opisów kolejnych faz istnienia Joy Divison; sama twórczość i praca w przemyśle muzycznym zostaje przez Deborah Curtis zepchnięta na drugi plan. Na pierwszy wybija się sama autorka i jej związek z nieobliczalnym, schizofrenicznym i wyobcowanym wokalistą; to ich wspólne życie jest głównym wątkiem, a Warsaw i Joy Division mają role epizodyczne. Nie ma tutaj olśniewających opisów koncertów, analiz kolejnych płyt, próby przedstawienia dynamiki zespołu czy głównych nurtów krytyki – zamiast tego czytelnik zostaje obdarowany wspomnieniami żony wielkiego artysty, zmagającej się nie z brakiem weny twórczej, ale brakiem środków do życia, przeżywającej wraz z Curtisem jego wszystkie upadki, ale rzadko doświadczającej artystycznych wzlotów. Jej przejmująca relacja to podróż wgłąb pozornie codziennego życia z muzyką w tle

Prawdziwa historia tej muzycznej legendy będzie na pewno gratką dla fanów zespołu, a to dzięki nagromadzeniu mało znanych faktów i ciekawostek. Wszystko jest tu przedstawione od drugiej, mniej eksploatowanej strony życiorysu artysty i jest to główną zaletą tej książki. Nie ma pompatycznych i pełnych emfazy zachwytów nad twórczością, pseudofilozoficznych rozważań z cyklu: "co autor miał na myśli", będących zmorą tego typu książek. Mamy tu prosty i jasny życiorys, choć z mocno ograniczonym opisem strony zawodowej. Książka sprawdza się także w roli opowieści "z życia wziętej", obyczajowej – można nawet nie znać Joy Division, a i tak z przejęciem zagłębiać się w kolejne stronnice „Przejmującego z oddali”.

Nie zmienia to jednak faktu, że wyznania Deborah Curtis mają posmak raczej wynurzeń pensjonarki i miejscami tchną sztucznością. Nie w tym rzecz, że nie są to szczere wyznania, bo widać, że pani Curtis naprawdę starała się przelać na papier swoje odczucia i nie próbowała przedstawić się w korzystnym świetle jako bezbronnej ofiary psychopatycznego męża. Ale jednak można wyczuć, że pomija ona milczeniem wiele epizodów, że należy czytać między wierszami – i jednocześnie autorka nie daje nam ku temu żadnej możliwości. Trochę do życzenia pozostawia też warsztat pisarski Curtis – zdania są proste, wręcz prymitywne – jak właśnie w wynurzeniach pensjonarki.

Dla fanów niewątpliwą gratką będą też dyskografia, spis koncertów, a przede wszystkim - teksty piosenek (zarówno tych nagranych, jak i niewykorzystanych) z tłumaczeniami – szkoda jedynie, że wydawnictwo nie zdecydowało się na bardziej przyjazny ich układ. O wiele lepiej byłoby, gdyby przy (optymalnie – obok, ale chociażby pod) tekście oryginalnym znalazło się tłumaczenie, zamiast tego zostało ono umieszczone osobno na końcu.

Wspomnienia Deborah Curtis mają pewien urok i mogą urzec zarówno fanów Joy Division, jak i miłośników poznawania kulis życia wybitnych postaci. „Joy Division i Ian Curtis” jest przejmującą książką, ale zdecydowanie nie zachwyca i nawet pomimo intrygującej tematyki - nuży. Pozycja obowiązkowa dla fanów – reszta czytelników może się nad jej kupnem po prostu głębiej zastanowić.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Endless_Desire Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów