Syrena i pani Hancock

Muszę przyznać, że długo przymierzałam się do tej książki. Ciężko mi powiedzieć co mnie odstraszało. Czy to była kwestia objętości, tematyki czy też nieznane mi nazwisko autorki. Kim jest tajemnicza pisarka?

Imogen Hermes Gowar jest byłą już pracownicą jednej z galerii sztuki w British Museum. Właśnie jeden z wystawionych tak eksponatów skłonił ją do napisania „Syreny i Pani Hancock”.

Jak wyobrażamy sobie syrenę? Według wszelkich podań, legend jest to niesamowita istota, pół-kobieta, pół-ryba żyjąca w bezkresnych wodach. Swym przepięknym głosem zwodziła marynarzy, którzy spotkania z nimi opłacali utratą życia lub zmysłów. Ale czy to tylko legendy? Około 1822 roku, rybacy wyłowili z przybrzeżnych wód wyspy Fidżi dziwny połów – człowieka-rybę. Istota ta – na pół humanoid - na pół ryba, już wtedy zainteresowała dziennikarską społeczność i stała się przedmiotem handlu na czarnym rynku. Wielokrotnie zmieniła właściciela, potem ją wystawiały różne muzea. To ostatnie, w którym Syrena się znalazła, w zagadkowych okolicznościach spłonęło, a znalezisko znikło. Po kilkudziesięciu latach – równie zagadkowo – zostało odnalezione. Istota ta jest obecnie wystawiona w Muzeum Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts, w USA.

Bohaterem niniejszej powieści jest poczciwy kupiec Jonah Hancock, który dorobił się na handlu morskim. Pewnego wrześniowego wieczoru w 1785 roku otrzymuje niepokojącą wiadomość od jednego ze swoich zaufanych kapitanów. Statek z cennym towarem przepadł ale w zamian kapitan przywiózł coś jeszcze cenniejszego. Wyłowionego z morskich odmętów dziwnego stwora, który bez wątpienia jest… najprawdziwszą syreną!
Kiedy plotka roznosi się po okolicznych dokach, kawiarniach i lupanarach, wszyscy chcą zobaczyć syrenę pana Hancocka. A on bardzo chce na tym cudzie zarobić. I podejmuje decyzję, która odmieni jego życie na zawsze.

Na kartach powieści śledzimy losy dwóch osób, których drogi w normalnej sytuacji nigdy by się nie skrzyżowały. Jednym z tych bohaterów jest już wspomniany Jonah Hancock. Poczciwina, bezdzietny wdowiec, lekko nieogarnięty. Nad jego życiem codziennym czuwa przysłana przez zapobiegliwą matkę nastoletnia siostrzenica, która ma nadzieję na schedę po bogatym wuju. Przez nieoczekiwane zdarzenie zostaje wrzucony w środowisko, którego nie zna, i w którym czuje się nieszczęśliwy. A do tego ulega nieszczęsnej obsesji wobec pewnej kobiety. Jest gotów spełnić jej każdą zachciankę. Nawet tą niemożliwą do spełnienia.

Angelica Neal jest kurtyzaną, która najlepsze lata ma już za sobą. Chociaż nadal uważana jest za piękną kobietę. Przyzwyczajona do olbrzymich luksusów, po śmierci opiekuna zostaje z niczym. Egocentryczna kobieta, skupiona tylko i wyłącznie na sobie nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji. Zdesperowana decyduje się oddać przysługę dawnej opiekunce i sutenerce. Jej zadaniem jest zaopiekować się panem Hancockiem. I to w każdym tego słowa znaczeniu. Okazuje się, że ten człowiek z innego świata całkowicie odmienia jej życie.

Przez całą powieść przewija się jeden wątek – dążenia do celu za wszelką cenę. Bez oglądania się na innych. Nieważne ile osób przy tym się skrzywdzi. Jednak szybko okazuje się, ze osiągnięty cel może nie spełnić oczekiwań. I wtedy dopiero przychodzi czas rozliczenia. Czy poświecenie warte jest rezultatu. Jonah Hancock osiągnął swój cel. Jednak przyniósł mu on smutek i rozgoryczenie. Ale przyniósł coś jeszcze. Nie chcę zdradzać zakończenia, które daje dużo do myślenia.

Książka nie jest łatwa w odbiorze. Ale czyta się ją bardzo dobrze. Jest bardzo klimatyczna, doskonale oddaje obraz tamtych lat. Każdy z bohaterów jest bardzo żywy, targany emocjami. Każdy z nich wnosi coś do całości. Nawet ci, zupełnie epizodyczni. Mam wrażenie, że pisarka każdy szczegół dopracowywała z ogromną starannością. Tu nic nie jest zostawione samo sobie. Aż się nie chce wierzyć, ze to debiut pisarski. Z niecierpliwością czekam na kolejne powieści  Imogen Hermes Gowar. A książkę „Syrena i Pani Hancock” polecam naprawdę wszystkim.

Musze na koniec jeszcze coś przyznać. Dawno nie miałam w ręku tak pięknego wydania. Wydawnictwo Albatros postarało się. Twarda oprawa, przepiękna obwoluta. Po prostu cudo.

Informacje dodatkowe o Syrena i pani Hancock:

Wydawnictwo: Albatros