Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Julka

Elżbieta Jodko-Kula

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008-09-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7437-310-4
Liczba stron: 120
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Elżbieta Jodko-Kula dała się w „Ance” poznać nie tylko jako ciekawa pisarka, ale i dobra obserwatorka problemów młodzieży. W „Julce” zwraca się bardziej do dzieci (do dwunastolatków). Kieruje swoją uwagę w kierunku innego zmartwienia, kalectwa w wyniku wypadku: motywu dość już w literaturze eksploatowanego, a rozwiązuje go nawet nietypowo. Do tego dodaje parę pobocznych wątków – również dla młodych odbiorców niebłahych.

 

Julka to jedynaczka o wielkim talencie muzycznym. Może nawet wziąć udział w międzynarodowym konkursie jako skrzypaczka. Lecz żeby odnieść sukces lub zająć jakieś wysokie miejsce, musi ćwiczyć kilka godzin dziennie. Na to jednak przeszła jej ochota. Bo i po co ćwiczyć, skoro ojciec dziewczynki odszedł do innej kobiety, matka wyjechała na zagraniczne tournee, a nad Julką czuwać ma gosposia? Co to za życie? Bez rodziny, przyjaciół – nic dziwnego, że bohaterka zbuntuje się przeciw tej sytuacji. Niedaleko Julki mieszka Łukasz – chłopiec, którego matka zginęła w wypadku samochodowym: w tym samym wypadku ojciec Łukasza został kaleką. Ojciec i syn żyją skromnie, a Łukasz oprócz biedy zmaga się też z samotnością i strachem przed zostawianiem ojca samego. Może przypadek postawi na jego drodze jakąś interesującą osobę? Elżbieta Jodko-Kula umie kreować dramatyczne fabułki o sporym stopniu skomplikowania.

 

Mimo ograniczonej objętości książki, upycha w niej całkiem rozbudowane wątki, splata je niespodziewanie i komplikuje – jak się łatwo domyślić, te wszystkie manipulacje nie pozostają bez znaczenia dla odbiorców. Wpływają na jakość książki, uatrakcyjniają przesłania, które bez treściowych ozdobników byłyby zwyczajnie męczące. Stawia autorka w tej książce, inaczej niż w tomie poprzednim, na przygodowość. W „Ance” kładła nacisk przede wszystkim na kwestie psychologiczne, znaczna część opowieści rozgrywała się w umysłach bohaterów. W wewnętrznie zdynamizowanej „Julce” nie ma czasu ani miejsca na analizy ukrytych motywacji. Zresztą „Julka” przeznaczona jest dla młodszych czytelników.

 

Jodko-Kula wyraźnie podporządkowuje styl narracji swojemu targetowi. Włączając do „Julki” sporo odważnych przygód, może ukryć rzeczywisty cel napisania książki. Udało się jej zestawić razem rozrywkę, staranne portrety psychologiczne bohaterów, aspekt edukacyjny, fabułę z kilkoma punktami kulminacyjnymi, a – co najważniejsze – odpowiednią dla młodszych nastolatków narrację z trudnymi tematami. Te trudne tematy realizuje autorka brawurowo. Pokazuje, jak dzieci zareagować mogą na brak rodziców; kwestia niepełnych – z różnych powodów – rodzin stanowi trzon „Julki”, a przy okazji staje się motorem do rozwijania innych wątków – motywu kalectwa i śmierci, motywu miłości i zaufania, motywu przyjaźni oraz lojalności.

 

Porusza się Jodko-Kula po znanej od dawna płaszczyźnie konfliktów na linii dzieci – dorośli. W tle pojawia się również wątek alkoholizmu – wszystko na miarę wyobrażeń czytelników. Kolejne zagadnienia są dobrze rozpracowane, autorka nie pozostawia wątpliwości co do patologicznych bądź zwyczajnie przykrych zachowań. Króluje w tej książce akcja: w „Julce” ciągle coś się dzieje, nie ma czasu na oceny i opinie – na nie przyjdzie pora po lekturze.

 

Jodko-Kula podsuwa swoim młodym odbiorcom pod pretekstem przedstawiania nastoletnich problemów, sporo tematów do przemyśleń – ale udaje, że jej powieść jest kolejną obyczajowo-przygodową książką, która przyniesie coś więcej niż zabicie czasu.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

Rodzice 12-letniej dziewczynki rozwodzą się. Sprzedali właśnie rodzinny dom by kupić dwa mieszkania, i do jednego z nich wprowadza się Julka z mamą. Dziewczynka wcale tego nie chce, ma duży żal o to do rodziców, ale też o to, że nie chcą z nią rozmawiać o tym co się stało. Julka buntuje się i zaczyna źle zachowywać co jeszcze bardziej komplikuje jej relacje z rodzicami i otoczeniem...

Ta niewielkich rozmiarów książeczka jest bardzo ważną lekturą. To bardzo ważne, by nie udawać przed dzieckiem, że jest dobrze, bo gdy konflikt między rodzicami osiągnie apogeum i dojdzie do rozwodu to dla dziecka będzie to jak grom z jasnego nieba - no bo niby jak to? Było dobrze, a tu nagle koniec? W innym przypadku (choć pewnie też by to mocno przeżywało) mogłoby choć oswoić się z tą myślą. Czasami dziwią nas reakcje dzieci na trudne sytuacje, myślimy wtedy, że przecież to nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek, normalna kolej rzeczy. Czy na pewno? Czy pomyśleliśmy o tym, że tym niewinnym dzieciom cały świat ulega właśnie zniszczeniu? Traci swoje miejsce, w którym czuło się bezpiecznie, rodzinę, przyjaciół, a nawet znajome obrazy, zapachy czy głosy. To bardzo trudne, dzieci nie rozumieją dlaczego muszą to przeżywać, skoro nie ma w tym ich winy. Rodzice często myślą, że dzieci po prostu przywykną do nowej sytuacji, nie tłumaczą im co się stało, co przyniesie przyszłość, a co gorsze zapominają o potwierdzaniu swoich uczuć do dziecka - a przecież to bez względu na wszystko nie powinno się nigdy zmienić.

Bardzo się wzruszyłam tą historią, która tak naprawdę może przytrafić się każdemu... W sumie zdarzyła się także mnie. Gdy miałam 6 lat moi rodzice rozwiedli się, w nie najlepszej atmosferze. Ja na szczęście przeszłam to łagodnie, bo dużo czasu spędzałam z tatą, który zabierał mnie na weekendy do ukochanej babci. Wspomnienia ze wczesnego dzieciństwa gdzieś mi się zatarły, więc czułam jakby taka sytuacja była "od zawsze". Jednak obserwując dzieci w szkole, widzę, że nie wszystkie dzieci radzą sobie z rozwodem rodziców tak dobrze jak ja.

Książkę polecam głównie... rozwodzącym się rodzicom! Niech przejrzą na oczy i w tym wszystkim nie zapomną o własnych dzieciach! Ponadto polecam "Julkę" dzieciom nie rozumiejącym tego co dzieje się w ich głowach, sercu, domu i otoczeniu w związku ze zmianą sytuacji życiowej (nie tylko dotyczącej rozwodu rodziców). Może lektura pomoże im zrozumieć siebie i odnaleźć się w nowej sytuacji. Świetna książka!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów