Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Jutro będzie lepiej
Kup Teraz

Jutro będzie lepiej

Mariusz Maślanka

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308042564
Liczba stron: 162
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian_Gajda

Kilka lat temu okrzyknięto go wspaniałym debiutantem. Jego powieść „Bidul” spotkała się z uznaniem całej rzeszy czytelników. Ściskająca za serce opowieść o chłopcu, który musiał borykać się z przykrą rzeczywistością domu dla niechcianych dzieci przemówiła do Polaków. Lubimy się wzruszać, to jedna z niewielu chlubnych cech naszych rodaków. Ja również od jakiegoś czasu przeprowadzam bardzo swoistą percepcję dzieła literackiego. Moim zdaniem to co wartościowe powinno dotykać, boleć i pobudzać do refleksji. Napisawszy kilka powieści, takich jak „Kroki”, „Na imię mam Jestem”, Mariusz Maślanka postanowił odświeżyć losy bohatera z „Bidula”.

 

Nie będzie to kontynuacja losów Borysa Mleczki, lecz jego wcześniejsze losy. Maślanka zarysuje tutaj traumatyczny obraz dzieciństwa chłopaka, który od poczęcia był skazany na niepowodzenie. Destrukcyjna relacja z chorą psychicznie matką i nieumiejętność porozumienia z się z nadużywającym alkoholu ojcem – to tylko niektóre przejawy życia w trudnych i niesprzyjających rozwojowi dziecka warunkach. Chyba każdy kto ma za sobą lekturę debiutu Maślanki przypomina sobie, że literat epatował drastycznymi, często naturalistycznymi wizjami. Tutaj tego nie ma.

 

Jest subtelność, dziecięca naiwność i ufność. Każdy z rozdziałów inicjuję krótki opis rysunku, który wyszedł spod kredki małego Borysa. Dziecko prowadzi wewnętrzny dialog z tajemniczym przyjacielem, który staje się powiernikiem jego trosk. Hermetyczny świat bohatera zasklepia się z każdym dniem spędzonym w tym domu pełnym okrucieństwa, strachu i niezrozumienia.

 

To książka o roli dziecka w życiu rodziny. Może zabrzmi to paradoksalnie, ale Borys jest jednym z głównych aktorów tej rodzinnej tragedii. Wydawać by się mogło, że pełni rolę gońca, który tylko opowiada o drastycznych scenach dziejących się poza nim. Tak można to interpretować, ponieważ malec stara się zasłaniać prawdę o swoim domu, prosi ojca, aby oszczędził matce cierpienia. O ile antyczny goniec nie był zaangażowany emocjonalnie w to o czym mówi, o tyle bohater Maślanki bardzo emocjonalnie podchodzi do tego wszystkiego.

 

Poruszająca i bardzo silny kawałek prozy serwuje nam po raz kolejny kielecki pisarz. Postawiona w temacie teza, że jutro będzie lepiej wydaje się banalnym komunałem. Na szczęście lektura powieści uświadamia nam, że ta naiwna fraza doskonale oddaje uczucia młodego człowieka, który mimo wielu przeciwieństw wciąż powtarza, ze niebawem wszystko i zmieni i „jutro będzie lepiej”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ta książka mnie rozczarowała. Pierwsza powieść była bardzo interesująca i wciągająca. Przy tej miałam wrażenie i pisania i czytania "na siłę". Sam zabieg pokazania wcześniejszych losów bohatera był ciekawy, ale moim zdaniem nie wniósł niczego nowego do tej postaci.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jutro będzie lepiej Grób
Gaja Grzegorzewska
Okładka - Jutro będzie lepiej Komedie
William Shakespeare
Okładka - Jutro będzie lepiej Złoty sen. Rosja XIX - XX wieku. Sprawy i ludzie
Andrzej Andrusiewicz
Okładka - Jutro będzie lepiej Piękno to bolesna rana
Eka Kurniawan
Okładka - Jutro będzie lepiej Ludzie, ludzie...
Ewa Woydyłło
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów