Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kalendarz

Jan Twardowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo:
Data wydania: 2003-06-12
Kategoria: Inne
ISBN: 83-87907-13-8
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

"Kalendarz" księdza Jana Twardowskiego nie jest wbrew nazwie typowym kalendarzem. Jest w nim bowiem wprawdzie zachowany podział na poszczególne miesiące, ale nie ma ani konkretnego roku, ani dat dziennych. W obrębie poszczególnych miesięcy są wymienione obchodzone w czasie ich trwania święta kościelne, jednak przy nich również nie ma podanego dnia. Sam podział tych uroczystych dni ma zresztą charakter dość umowny, gdy w grę wchodzą święta ruchome. Wielkanoc jest na przykład wymieniona tylko w kwietniu, choć zdarza się przecież czasem, że wypada ona w marcu.

 

Książka ma następujący układ: każdy z dwunastu miesięcy rozpoczyna się wyszczególnieniem świąt kościelnych, pięknym zdjęciem przyrodniczym oraz fragmentem wiersza autora. Następnie podany jest tytuł utworu, z którego pochodzi cytowany fragment oraz tomiku, w którym się znajduje. W dalszej części znajdujemy publikowane już wcześniej rozmyślania księdza Twardowskiego (przy każdym z nich jest podane źródło, z którego pochodzi cytat) oraz liczne wiersze.

 

Część utworów jest oczywiście związana z daną porą roku czy miesiącem, ale nie jest to regułą. Całość poprzedzona jest dwoma wstępami: Andrzeja Żmudy oraz samego autora. Ksiądz Twardowski wyjaśnia nam główny zamysł "Kalendarza", pisząc między innymi:

 

"Rok ziemski jest pełnym obrotem Ziemi dookoła Słońca. O północy z 31 grudnia na 1 stycznia Ziemia jeszcze raz obróciła się dookoła Słońca z minioną wiosną, latem, jesienią i zimą, Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, z wszystkimi niedzielami i z całą procesją świętych od Mieczysława do Sylwestra. Życzmy sobie abyśmy - tak jak Ziemia obraca się dookoła Słońca - krążyli dookoła Pana Boga, z całym sercem, tęsknotą, wszystkimi myślami. Wówczas nasze życie, małe i duże kłopoty, krzyże, udręki serca nabiorą sensu dlatego, że będziemy spełniać to, czego Pan Bóg od nas oczekuje, choćbyśmy z tego nic a nic nie rozumieli."

 

To piękna, mądra i głęboka lektura, pełna ciepła i życzliwości dla ludzi oraz nieomal dziecięcego zachwytu nad światem. Wbrew pozorom mogą z niej korzystać nie tylko chrześcijanie, ale i niewierzący. Pierwsi pod wpływem przemyśleń i wierszy księdza Twardowskiego pogłębią jeszcze swoją wiarę. Drudzy mogą się zachwycić pięknem przyrody opisywanej przez poetę i świeżością spojrzenia na nią. Wszystkim natomiast mogą się spodobać zamieszczone na początku każdego rozdziału dotyczącego danego miesiąca zdjęcia.

 

Myślę, że to dobrze, iż "Kalendarz" nie zawiera dat dziennych ani nie ma na nim konkretnego roku. Można go bowiem czytać każdego dnia i za każdym razem odkrywać coś nowego. Miłośnikom twórczości księdza Twardowskiego, osobom, które chcą pogłębić swoją wiarę, wrażliwym na piękno przyrody, a także nie należącym do wyżej wymienionych grup poszukiwaczom dobrej poezji gorąco polecam.

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
nunachopin Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kalendarz Idźmy z nadzieją
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Kalendarz Humor zeszytów szkolnych po raz drugi
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Kalendarz Ulubione śmieszne i pocieszne
Andrzej Grabowski
Okładka - Kalendarz Życie Maryi Matki Bożej
Jean Jacques Nicolas
Okładka - Kalendarz Złote myśli
Adam Mickiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów