Recenzja książki: Karzełkowo w śnieżnej czapie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zima jest porą roku dostarczającą wspaniałych wrażeń. Bezgłośnie spadające płatki śniegu, mróz malujący na szybach misterne wzory, a także skrząca się w słońcu powłoka śnieżna ukazują naszym oczom pełen uroku romantyczny widok. Czaru dodają rysujące się na tle nieba, pokryte grubą warstwą śnieżnobiałego puchu gałęzie drzew. Takie właśnie cuda można znaleźć w leśnej osadzie skrzatów, gdzie prym wiodą wierni przyjaciele: Łapciuś i jego niezastąpieni towarzysze.

Książeczka Karzełkowo w śnieżnej czapie wprowadza młodego czytelnika w tajemniczy świat przyrody. W owej wierszowanej historii o niezwykłych przygodach małych skrzatów Andrzej Sobczak w sposób niezwykle interesujący opowiada o tym, co składa się na piękną zimową rzeczywistość: lodowaty wiatr, zapadające w zimowy sen zwierzęta, poszukujący odpowiednich terenów zimorodek i nieustraszony kruk, wreszcie: jadowity – choć niegroźny dla człowieka – pająk krzyżak.

Książeczka łączy w sobie niemalże kryminalną zagadkę z treściami zaczerpniętymi prosto z życia. Młody czytelnik odkrywa wiele nowości oraz utrwala wiadomości poznane już wcześniej. Praktyczne informacje dotyczące naturalnych zjawisk przyrody zostały przekazane w zaskakująco prostej formie, a bajkowi bohaterowie dostarczają mnóstwo emocji. Autor uzmysławia również, jak wiele możliwości stoi otworem przed tymi, którzy bez wahania zdecydują się podjąć codzienne wyzwania. Przyjaźń i wzajemne zrozumienie jest tym, co łączy, a nie - dzieli. Pomoc Łapciusia i jego przyjaciół to doskonały przykład zaangażowania i głębokiej wrażliwości, tak bardzo potrzebnych w krytycznych sytuacjach.

Przedstawiony w lekturze zimowy pejzaż jest nader malowniczy. Podkreślają to przesycone ciepłem zabawne ilustracje autorstwa Elżbiety Kidackiej. Książeczka zawiera kolorowe naklejki, przedstawiające bajkowych bohaterów. Dzięki nim młody czytelnik będzie miał okazję dodatkowo pogłębić swoją wiedzę oraz poznać wartość ludzkich uczuć. Szczególne przesłanie zostało skierowane do rodziców, którym podano propozycje dalszych działań i konkretnych zabaw. Zanotowano również adres strony internetowej z kolejnymi projektami i gotowymi materiałami. Dołączona płyta CD zawiera pełną dynamizmu interpretację publikacji wraz z muzycznymi utworami, napisanymi specjalnie na potrzeby książeczki.

Lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Stanowi ona również nieodzowną pomoc dla rodziców i wychowawców, którym zależy na tym, by zdobytą wiedzę dziecko umiało wykorzystać w dalszym życiu.

Kup książkę Karzełkowo w śnieżnej czapie

Zobacz opinie o książce Karzełkowo w śnieżnej czapie
W Karzełkowie jesień złota
Andrzej Sobczak0
Okładka ksiązki - W Karzełkowie jesień złota

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: dla dzieci - wybór Jury   Ta piękna wierszowana historia o niezwykłych przygodach małych skrzatów to kontynuacja...

Seria "W Karzełkowie"
Andrzej Sobczak0
Okładka ksiązki - Seria "W Karzełkowie"

Zestaw dwóch książeczek z bestsellerowej serii "W Karzełkowie" Andrzeja Sobczaka, zawierający: - "W Karzełkowie jesień złota" - najlepszą książkę na jesień...