Mecenas

Tom 1 cyklu KodeX

"W pogoni za perfekcyjną zbrodnią oraz jej spektakularnym zdemaskowaniem zapomina się o najważniejszym czynniku: o człowieku. Człowiek popełnia błędy, człowiek błądzi, człowiek się myli. Człowiek nie jest idealny i prędzej czy później pokierują nim uczucia, niezależnie od tego, czy mowa o zbrodniarzu, policjancie, prokuratorze, czy prawniku."

Teraz będę słodzić, ale inaczej się nie da przy twórczości Anny Falatyn. "Mecenas" to kolejna książka, która utwierdza mnie w przekonaniu, że Autorka jest najlepsza w tym co robi, czyli pisze książki naładowane, miejscami przeładowane, emocjami, które sprawiają, że do ostatniej strony ciało jest napięte w oczekiwaniu na to, co zgotuje bohaterom.
Czytanie historii, w której po mistrzowsku rozegrana jest intryga między bohaterami, ale również cała otoczka - w przypadku "Mecenasa" świat kodeksów, paragrafów i sal sądowych, jest czystą przyjemnością. Co więcej, mam wrażenie, że Falatyn w rzeczywistości zna bohaterów i "zżyna" smaczki z ich życia do napisania książek. Oczywiście jest to forma komplementu.
Wojciech Bielecki, mecenas, specjalista od przypadków beznadziejnych, i Zuza Wysocka, pani prokurator, która dostaje swoją pierwszą tak poważną sprawę seryjniaka, to główni bohaterowie "Mecenasa". Młodzi, po przejściach, idealni dla siebie nawzajem, a jednak są pewne czynniki, które ciągle mącą w ich życiu.
Wielowątkowa historia, w której poruszone są tematy ciężkie, takie jak alkoholizm, trudne dzieciństwo, apodyktyczni rodzice, depresja, uzależnienie od hazardu, przemoc, to ogromny ładunek emocjonalny dla czytelnika, a i tak w trakcie lektury Falatyn zaskoczy nie raz i nie dwa. Wyciągnie asy z rękawa znienacka, jak na sali sądowej, które mogą dać jej przewagę w tejże rozgrywce. I ową przewagę ma. Na szczęście nie brakuje humoru, który jest po prostu świetny i już na samym początku poczułam, że jestem w domu.
"Mecenasa" trudno przypisać do jednego gatunku. Warstwa obyczajowa, kryminalna i romans, to połączenie idealne z researchem, który zachwyca pod wieloma aspektami. O książce można by pisać długo, ale potencjalnym czytelnikom zdradziłoby się za dużo. Jeśli jesteście fanami wątków prawniczych, świetnego researchu i boleśnie dobrze skonstruowanych bohaterów, to musicie przeczytać "Mecenasa" bądź inną książkę autorki. Mam nadzieję, że nie pożałujecie. Pozostaje mi czekać na kolejny tom, a Wam życzę przyjemnej lektury!

Informacje dodatkowe o Mecenas:

Kup książkę Mecenas

Prawniczka
Anna Falatyn 0
Okładka ksiązki - Prawniczka

Zaufanie to bezcenna rzecz i mimo niechęci obojga zacznie kiełkować. Po dramatycznych wydarzeniach ostatnich tygodni Lisa próbuje odzyskać spokój i odnaleźć...

Egzekutor
Anna Falatyn0
Okładka ksiązki - Egzekutor

Historia Alexandra Parisiego, drugoplanowego bohatera powieści Prawniczka oraz Zdrajca. Alex Parisi nie był typowym egzekutorem, chłopcem na posyłki w...