Recenzja książki: Kiedyś na pewno

Recenzuje: Justyna Rychlik

Tym razem głównymi bohaterkami powieści Ewy Nowak są dwie licealistki - Kamila i Dorota, koleżanki z klasy Kici - głównej bohaterki książki Ogon Kici. Kamila to piękna, zdolna tancerka, mistrzyni w tańcu towarzyskim, szczęśliwie zakochana w Arturze, z którym chodzi od dwóch lat. Dorota jest zakompleksioną intelektualistką i marzycielką. Co łączy te dwie, na pozór tak różne dziewczyny? Przyjaźń. Przyjaźń i trudne relacje z rodzicami.

Rodzice Kamili ciągle się kłócą. O wszystko. Dziewczyna jest zmęczona ciągłymi starciami rodziców, którzy jak małe dzieci wciąż robią sobie nawzajem na złość. Dostrzega jednak, że jej ojciec stopniowo się zmienia. Zaczyna dbać o siebie, zmienia i poszerza swoje zainteresowania, odżywa. Zaczyna też kupować prezenty żonie i stara się być dla niej bardziej serdeczny. Czy to jednak samodzielna decyzja, czy może ktoś ma wpływ na ojca dziewczyny? Prawda zaskakuje bohaterkę i jej matkę oraz doprowadza do tego, że pani Jutrzenko wyprowadza się z domu. Wcześniej Kamila pragnęła rozwodu rodziców jak niczego innego na świecie, ale teraz? Teraz dałaby wszystko, by tylko sytuacja wróciła do normy.

To nie wszystkie zmiany w życiu naszej pierwszej bohaterki - na wakacyjnym zgrupowaniu poznaje ona Waligórę - przystojnego uwodziciela, któremu nie potrafi się oprzeć. Po powrocie do domu jej związek z Arturem nie jest już taki sam. Czy romans z Marcinem to jedyny powód takiego stanu rzeczy? Ale nowe zauroczenie to nie jedyne, co zaowocowało wielkimi zmianami. Kamila pod wpływem impulsu symuluje poważną kontuzję, która wyklucza ją z dalszej kariery. Niewinne kłamstwo, podyktowane zniechęceniem i utratą zapału, niszczy trzynaście lat ciężkiej pracy. Ale czy tylko Kamila odczuje skutki swojej „kontuzji”?

Dziewczyna zmierzy się również z problemem łapówkarstwa. Rodzice Doroty są światowej sławy scenografami, w domu bywają rzadko, gnani przez świat coraz to nowymi zleceniami. Do córek dzwonią co kilka tygodni i praktycznie nic o nich nie wiedzą. Dorota nie potrafi porozumieć się z młodszą siostrą - rezolutną, dwunastoletnią Majką. Dziewczyna nie może wybaczyć rodzicom tego, że tak bardzo ją zaniedbują. Nie wiedzą nawet, że ma wielki talent językowy i jest świetna z angielskiego. Dorota jest niezwykle zakompleksiona, czasem wręcz nie może na siebie patrzeć. Jak przystojny praktykant WF-u wpłynie na jej postrzeganie siebie? Czy dziewczyna w końcu postanowi coś zmienić? Dorota, niedoceniana i samotna, kradnie własnym dziadkom pieniądze, by kupić wymarzony gadżet. Wywołuje tym nieopisane wyrzuty sumienia, burzę i lawinę niespodziewanych wydarzeń. Czy uda jej się zamknąć drzwi, które otworzyła złu?

Książki Ewy Nowak wielu porównuje do popularnej Jeżycjady. Książki z „miętowej” serii łączą ich bohaterowie, przeplatające się wątki - tak, że razem tworzą spójną całość. Jednak każdą z części serii z powodzeniem można czytać niezależnie od pozostałych.

Ewa Nowak, jak zwykle, ciepło i z humorem stawia przed Czytelnikami wiele trudnych pytań. W niewielkiej książeczce porusza naprawdę sporo trudnych tematów, jednak z powodzeniem liczne wątki prowadzi ku zakończeniu, nie zaniedbując żadnego z nich. Lekkim piórem kreśli obrazy z życia wzięte. Trudno jednoznacznie osądzić bohaterów, są oni niezwykle żywi i wielowymiarowi. Nikt nie jest szablonowy - czarny lub biały. Autorka pokazuje emocje, jakie targają bohaterami, ich dylematy i refleksje, dokładnie przedstawia motywy, jakimi kierują się poszczególne postaci. Bohaterowie nie są kukiełkami, to postaci dynamiczne - na kartach powieści obserwujemy zmiany, jakie w nich zachodzą.

Realizm bohaterów to nie jedyna zaleta powieści Ewy Nowak. Nowak to autorka obdarzona niezwykłym wyczuciem, klasą, lekkim piórem i subtelnym dowcipem. Jej książki czyta się bardzo szybko i z przyjemnością, jednak nic ważnego Czytelnikowi nie może umknąć. Ewa Nowak bawi i zmusza do refleksji, ukazując zwyczajne życie, zwykłych ludzi i sytuacje, które mogłyby przytrafić się każdemu.

Książkę (zarówno tę, jak i każdą inną z „miętowej” serii) polecić warto wszystkim nastolatkom, a także tym, którzy tęsknią za lekką lekturą, która zmusi do refleksji nad codziennymi decyzjami.

Kup książkę Kiedyś na pewno

Zobacz opinie o książce Kiedyś na pewno
Autor
Skorpion i koń Dziąsło
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Skorpion i koń Dziąsło

Na pewno nie raz każdy z nas myślał sobie, jak to by było mieć brata bliźniaka lub siostrę bliźniaczkę. Ta powieść w zabawny sposób odpowiada na...

Lina Karo
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Lina Karo

Karolina mieszka w Zielonce pod Warszawą, jest jedynaczką, nigdy nie miała serdecznej koleżanki. Przyjaźni się z synem przyjaciółki swojej mamy...