Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kieszonkowy atlas kobiet

Sylwia Chutnik

Ocena ( 10 osób )
4.2
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89911-99-5
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: maŁa

O Polkach na tle Kieszonkowego atlasu kobiet, a może o Kieszonkowym atlasie… na tle Polek?

„Kieszonkowy atlas kobiet” to rzecz traktująca o kobietach, napisana przez kobietę. Zresztą nie mogłoby być inaczej, gdyż żaden mężczyzna nie sprostałby temu zadaniu. Jak wiemy, wszystkie próby zmierzenia się mężczyzn z kobietą – najbardziej skomplikowaną istotą na Ziemi - spełzły na niczym. A jedyna pozycja serio traktująca sprawę („Wszystko, co mężczyźni wiedzą o kobietach”) zawiera 128 niezadrukowanych stron!

Sylwia Chutnik zabiera nas w świat warszawskiej Ochoty, dokładniej w okolice ulicy Opaczewskiej i pobliskiego bazaru. Świat bez świateł reflektorów, błysków fleszy, celebrytów, bo warto zauważyć, że takie miejsca w stolicy też (o dziwo!) istnieją. Miejski bazar nie ma nic wspólnego z obcojęzyczną korporacją. Bazar, jak i cała okolica są jakby Wyższą Szkołą Życia, do której uczęszczają bohaterki (?) atlasu…

Tyle tytułem wstęp. Powróćmy do tematu kobiet, bo to im Chutnik poświęca swój debiut. Poznajemy trzy, a może cztery -  jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że według polskiej gramatyki hermafrodyta jest kobietą - bohaterki. Pierwszą bohaterką jest Mańka. Żulica. Menelka. Nazywana również Czarną Mańką. Mańka nie grzeszyła urodą ani inteligencją, w zasadzie niczym nie grzeszyła. Może samym faktem, że była. Za namową matki rzuciła szkołę w wieku 15 lat, by podjąć pracę na bazarze. Ale Czarna Mańka nigdy  też nie przestała marzyć o lepszym życiu, o miłości, której jej bez wątpienia brakowało, o dziecku. Drugą jest Maria Wachelberska, osiemdziesięcioletnia, schorowana staruszka. Większości swoich przypadłości nabawiła się podczas drugiej wojny światowej, kiedy to była łączniczką. Wojna odcisnęła na kobiecie ogromne piętno, z którym nie potrafiła sobie poradzić. Wraz z utratą najbliższych, sens utraciło dla niej życie. Czuła bezsens istnienia, czekała tylko na śmierć. Skazana została na wieczny dekadentyzm. W kamienicy mieszkała również jedenastoletnia Mania. Dziewczynka wkraczająca w okres buntu, dojrzewania. Poszukująca swojej tożsamości, nie do końca potrafiąca poradzić sobie z otaczającą ją rzeczywistością. Swój bunt skierowała przeciwko światu, który dosłownie chce „rozpierdolić”. Wśród tej galerii osobowości znalazło się miejsce dla pana. Właściwe paniopana, jak żartobliwie pozwala sobie o nim pisać autorka. Pan Marian nie był typowym mężczyzną. Nie da się go opisać przy pomocy typowych cech męskości. Marian fizycznie niczym się nie różnił od płci brzydkiej, ale przejawiał cechy psychiczne przypisane kobiecości. Jego zainteresowania krążyły wokół babskich sprawunków. Lubił haftować i szyć. Z zawodu był cukiernikiem (wcale nie byle jakim). Dbał o wygląd, był miły i ciepły dla sąsiadów. Zawsze pomocny. Tylko żony nie miał, 56-letni samotnik. O dziwo, okoliczni mieszkańcy mimo wiadomych podejrzeń darzyli go szacunkiem i sympatią. Akceptowali go, takim jakim był.

Na tle głównych bohaterek/bohaterów pojawia się bohater zbiorowy. Począwszy od Bazarowych Królowych przez gospodynie, urzędniczki, aż po stare moherzyce i dziadów. Chutnik wplątuje pomiędzy historie prawdy o polskich kobietach. I tak, można tu znaleźć takie złote myśli jak: „kobieta bez dziecka to jak bez ręki, najważniejsze to mieć rodzinę,” "Polskich kobiet nie przyniósł bocian, tylko znaleziono je w siatce”. W książce aż roi się od takich prawd. Gównianych prawd, by posłużyć się językiem pisarki. Bo autorka nie dokonuje żadnej rewolucji, nie podnosi pospolitego ruszenia w rajstopach. I nie chodzi mi o wprowadzenie kobiet na traktory i sprowadzenie mężczyzn do kuchni. Ktoś, kto szuka tutaj katalogu i charakterystyki polskich kobiet, będzie bardzo zawiedziony. „Kieszonkowy atlas kobiet” w gruncie rzeczy nie kreśli żadnej mentalnej mapy płci pięknej. Zwłaszcza polskiej. W swoim opisie Chutnik ogranicza się tylko do jednego środowiska. Nie stara się analizować, wyjaśniać nam tego świata. Pojawia się tylko relacja z zastanej rzeczywistości. Widzę tutaj też brak zdecydowania (jakże charakterystycznego dla nas, kobiet!).

Pisarka stworzyła tematyczny galimatias, który niczemu nie służy. Znajdziemy tu wszystko. Wątki antysemityzmu, tolerancji, problem alkoholowy i służby zdrowia, nie pomijajmy trudności dojrzewania, traumy wojennej, poronienia itd. Wedle popularnego powiedzenia: jak coś jest o wszystkim, to jest o niczym. Konsekwencji nie brak tylko w sferze językowej. Tak samo wulgarnie wyraża się Mańka (i tu może być to uzasadnione) i mała Mania (tutaj mam pewne wątpliwości czy jedenastoletnie dziecko używa takich słów). Na dłuższą metę jest to irytujące.

Chutnik chyba żyje w innej Polsce niż ja i spotyka inne Polki. Ja widzę jak walczą o parytety i należyte im miejsce w polityce. Jak większość podejmuje studia i je kończy, a co za tym idzie, że są lepiej wykształcone niż polscy mężczyźni. Do tego udaje się im pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową i nie tracą nic ze swojej kobiecości. Helene Cixous w tekście „ Śmiech meduzy” pisze: „Tekst kobiecy nie może, nie może być niczym innym niż aktem wywrotowym: jeśli się go pisze, to tylko wylewając się jak wulkan”. Potem dalej: „Pisząc jako kobieta i do kobiet, rzucając wyzwanie mowie rządzonej przez porządek falliczny, kobieta uzna kobietę i ustanowi dla niej inne miejsce niż to jakie wyznacza dla niej symbolika”. Sylwia Chutnik nie tylko nie obala żadnych stereotypów, ale je potwierdza i sankcjonuje. Ja swojego kobiecego portretu w „Kieszonkowym atlasie kobiet” nie odnalazłam. Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej po absolwentce Gender Studies. Stawiam jednak plusik przy tej pozycji za próbę podjęcia tematu i dla samej autorki – kobiety, których na polskim rynku pisarskim zdaje się ostatnio przybywać. Na koniec jeszcze jeden cytat zaczerpnięty od Helene Cixous: „Nie da się zdefiniować sposobu kobiecego pisania, jest to niemożliwość  wynikająca z samej jej istoty i w przyszłości też tak pozostanie, bo nie da się steoretyzować tej działalności, zamknąć jej, poddać regułom, co nie oznacza, że jej nie ma!”. Tak więc czekam na jakiś ciąg dalszy!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka jest zbiorem opowiadań, które w jakiś sposób się ze sobą łączą, wiążą i przeplatają nawzajem. Autorka ukazuje świat kilku bohaterek (oraz jednego mężczyzny), których życie wcale nie przypomina bajki...
Jedne historie są ciekawe, inne nieco mniej. Całość cechuje specyficzny język i klimat (nieco mniej nachalny niż u Witkowskiego). Każda zaś opowieść dotyczy osoby wykluczonej, czasem z marginesu.
Mnie ani styl, ani fabuła nie porwała, jednakże można po tę książkę sięgnąć, tak dla urozmaicenia wieczoru (książka nie jest gruba i można pochłonąć ją przed snem).
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
"Kieszonkowy atlas kobiet" to opowieść o czterech osobach, mieszkających w kamienicy na ul. Opaczewskiej.
Ochota, niezbyt luksusowa dzielnica Warszawy, zamieszkała w dużej mierze przez lumpenproletariat, to dzielnica z charakterem, żeby nie powiedzieć - charakterkiem;)

To tu mieszkają trzy Marie i Marian, których losy poznajemy. Ich życie kręci się wokół ul. Opaczewskiej oraz bazaru przy Hali Banacha.
"Czarna Mańka" to dwudziestoparolatka, która nigdy niczym szczególnym się nie wyróżniała i gdyby nie to, że poznała Darka - jej życie mogłoby upłynąć cicho, może nudno - ale spokojnie.
Jej nieudany związek z szemranym "biznesmenem" Darkiem pociągnął ją na dno. Wyrzucona przez matkę z domu znajduje "przystań" u kolegi z bloku, gdzie może nocować. Maria szybko popada w alkoholizm, stacza się z szybkością światła...
Jej życie kończy się niespodziewanie i tragicznie.

Druga Maria, którą poznajemy, mieszka na Ochocie od dawna, jeszcze od "przedwojnia". Była tu szczęśliwa, mała dziewczynka, mieszkająca z kochającymi ją rodzicami. Wojna wszystko zmienia: Maria wraz z rodzicami trafia do getta, tam ginie jej ojciec. Jej i matce udaje się uciec z getta i wrócić na Opaczewską.
Jeszcze raz mają szczęście - gdy Niemcy wrzucili granat do piwnicy, gdzie schronili się mieszkańcy kamienicy, Maria i jej matka akurat były na górze, w mieszkaniu.
I chociaż Maria przeżyła, to właśnie wtedy skończyło się jej życie. A przynajmniej tak się jej wydaje z perspektywy czasu.
To, co innym wydaje się zwykłym miastem, zwykłym placem, zwykłym bazarem - dla pani Marii jest bolesną raną, tragedią, którą przeżywa każdego dnia, gdy idzie po zakupy. Pewnego dnia ponad 80-letnia pani Maria uznaje, że jej miejsce jest w piwnicy; tam, gdzie zginęli jej znajomi i sąsiedzi. Życie dla niej było tak ciężkie, że chce wreszcie umrzeć, prosi swą matkę, która przychodzi do niej: "Umrzyj mnie, nie rodź".

Jedyną nie-kobietą w tej książce jest Marian. Grzeczny, miły, lokalna złota rączka, do tego dyplomowany cukiernik. Panie do niego wzdychają, bo na jego tle każdy zwykły mężczyzna wygląda nieciekawie. Nikt raczej o tym nie wie, że Marian zajmuje się w wolnym czasie (którego ma sporo - jest rencistą) wyszywaniem oraz szyciem sukni ślubnej i fraka. Dziś powiedzielibyśmy, że Marian jest transseksualistą i obecnie miałby ogromne szanse na to, żeby zmienić płeć i być Marianną Pawlikowską - tak jak o tym marzył. Niestety, w jego czasach narażony był na szykany (ojciec znęcał się nad nim, potem został pobity w wojsku tak, że został kaleką). I kiedy już wydawać by się mogło, że nic złego Mariana nie spotka - napotyka on na swej drodze sąsiada, Stefana.

No i wreszcie najmłodsza bohaterka książki, demoniczna Marysia Kozak. Zdawać by się mogło, że to grzeczna, dobrze ucząca się w szkole dziewczynka. Nic bardziej mylnego. Marysia nocami wymyka się z domu i próbuje zaprowadzić swoje porządki. A raczej nieporządki. Lepiej nie patrzeć Marysi w oczy, bo może się to źle skończyć, o czym przekonał się wujek Stefan.
Kiedy Marysia naprawdę porządnie narozrabia, podpali bazar, niechcący ukatrupi dziewczynę, z którą pragnęła się zaprzyjaźnić, w ostatniej chwili zrezygnuje z samobójstwa - grzecznie wróci do domu, z nadzieją, że sprawa rozejdzie się po kościach.
Czy Marysia wreszcie złagodnieje? Czy zmieni swe postępowanie?

Wiele lat temu mieszkałam przez pewien czas w tamtych właśnie okolicach. I z pewnym rozczuleniem wspominałam rejony, które opisała Sylwia Chutnik w tej książce.
Jest wiele bardzo trafnych spostrzeżeń: opisy starszych osób, zalegających w lekarskich przychodniach, dawnych urzędniczek czy przeżycia ocalałej z holokaustu Żydówki, która nadal, tyle lat po wojnie, boi się niemalże swojego cienia i zdekonspirowania.
Wg mnie to bardzo udany debiut tej pisarki, to bardzo dojrzała proza młodej pisarki.
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Przeczytałam,
Cztery opowiadania ,cztery '' Marie '' reprezentujące cztery pokolenia,a więc i cztery dramaty życiowe i spojrzenia na świat w którym żyją.Jedna kamienica na ulicy Opaczewskiej w Warszawie i jeden bazar na którym wszyscy robią codzienne zakupy.Pierwsza '' Maria '' ,zwana '' Czarną Mańką '' handluje na straganie matki garnkami ,tak o niej zdecydowano i nie ważne że miała marzenia ,że chciała iść na studia.Świetnie nakreślona postać kobiety która stacza się w życiowy rynsztok ,a z czasem popada w coś w rodzaju obłędu.Strata marzeń ,nałóg ,upodlenie,samookaleczenia...Druga '' Maria '' ,to 82 letnia staruszka ,która z trudem się porusza na nogach pełnych żylaków i która tak naprawdę '' nie żyje '' bo wciąż rozpamiętuje wojnę i swoją wyimaginowaną winę ,że przez nią zginęła matka.W tej historii mamy okazję '' zobaczyć '' jak w przychodniach naszego kraju traktuje się osoby starsze ,ale też jakie spustoszenie w psychice robi wojna, poczucie winy i wieczna tajemnica.Bo Pani Maria wciąż ukrywa ,tyle lat po wojnie ,że jest Żydówką.Dla Pani Marii ,chodzenie na targ ,gdzie w czasie wojny zginęła jej matka to swoisty rodzaj samookaleczenie. '' Rozdrapywanie strupa ,kłucie się szpilką niby niechcący '' (str.96). Trzecia '' Maria '' ,to właściwie Paniopan o imieniu ''Maria_n 56 - letni kawaler,z wykształcenia cukiernik ,ale też ''złota rączka ,inżynier spontaniczny i nieszkolony '' (str.138). Zawsze wyprasowany,elegancki ,grzeczny ,ciepły i pomocny.Pan Marian też szyje ,nie jakieś tam małe rzeczy ,ale piękną ślubną suknię i garnitur ,dzierga też makatki ze '' złotymi myślami '' którymi to makatkami obdarowuje znajomych i sąsiadów,bo rodziny żadnej nie posiada.Pan Marian pewnego razu zostaje pobity i posądzony o to że jest gejem...W tym opowiadaniu autorka również wspaniale '' odmalowała '' reakcję społeczeństwa na '' inność '' na odstawanie od normy,ale też to jak bardzo rodzice swoim postępowaniem i wychowaniem robią dzieciom krzywdę na całe ich dalsze życie....No i czwarta '' Maria '' to Marysia Kozak ,Marysia ma 11 lat i dwa życia.W dzień córeczka rodziców i nawet niezła uczennica ,a w nocy rozrabiara i podpalaczka .Marysia w nocy po cichu wychodzi z domu i zaczyna rozrabiać ,a to zaklei gumą do żucia otwór w bankomacie ,a to dziurki od klucza w sklepach .Zawsze wszystko robi niezauważalnie i '' od spodu '',brudne ręce wyciera w spodnią stronę sukienki ,pluje pod sałatę na niedzielne śniadanie które robi dla całej rodziny i zawsze musi zrobić jakiś błąd w wypracowaniu ,lub rachunkach ,nie dlatego że nie potrafi ,ale dlatego że tak chce...Biedne dziecko ,które niby ma rodziców ,ale jakby ich nie miało....sama ,samotna w domu pełnym dorosłych...Książka ma raptem 220 stron ,ale '' treści '' w niej tyle ,że długo będę miała o czym myśleć.Jak najbardziej polecam ,ja z chęcią przeczytam kolejną książkę Pani Sylwii ,ponieważ bardzo mi się podoba jej zmysł obserwacji świata.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Cztery odsłony z życia w kamienicy przy Opaczewskiej, czworo bohaterów, których losy splatają się i zazębiają w różnych momentach. Różne spojrzenia na te same miejsca, różne opinie, inne podejście do codziennych problemów, inne sposoby radzenia sobie z niełatwą rzeczywistością. Początek odstręczający, potem jest coraz lepiej, bo Sylwia Chutnik ma coś do powiedzenia i umie przekazać to, co widzi - patrzy też uważnie, dostrzegając zakryte i niejednoznaczne, czytając między wierszami, wyciągając wnioski. Dobrze napisane, niełatwe opowieści.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
I jak tu ocenić? Dwa dobre opowiadania, dwa słabe... Na pewno warto przeczytać o pani Marii i paniopanu Marianie. Resztę można sobie darować.
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Yes yes yes!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
mandy Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,dla Mili,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów