Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kilka przypadków szczęśliwych

Magdalena Zimny-Louis

Ocena ( 11 osób )
4.2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-01-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378396758
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska
Wszystko, co nam się przydarza, wielkie czy ważne, zawsze zaczyna się od małej niepozornej kropki na czarnym lub białym tle.

 

Przypadek rządzi naszym życiem, a jedna kropka na białym lub czarnym tle porusza lawinę wydarzeń, których możemy się nie spodziewać. Ile razy przychodzą nam do głowy absurdalne myśli - "gdybym wcześniej nie tankował", "gdybym wsiadł do innego tramwaju", "gdyby nie to, że tu mieszkam"... Lubujemy się w "co by było gdyby" i rozważamy życie na wszelkie możliwe sposoby odmieniając słowo przypadek przez wszystkie możliwe (sic!) przypadki. Tymczasem on rządzi naszym życiem, każde wydarzenie, jakiego świadkami byliśmy, mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby nie on. To jasne, jeśli się nad tym głębiej zastanowić. Ale czy trzeba zaraz pisać o tym książki? Nie trzeba. Ale warto!
Na książkę Magdaleny Zimny-Louis Kilka przypadków szczęśliwych trafiłam, jak to często bywa... przypadkiem - poprzez broszurkę z jej fragmentem. I tak po nitce do kłębka, trzy przyjemne wiosenne dni spędziłam na studiowaniu roli przypadku w życiu głównej bohaterki - Emmy Dudy, pół Polki, pół Brytyjki, która ucieka z UK, by zamieszkać w kraju ojca - Polsce. Trzydziestotrzyletnia była policjantka w wyniku splotu wydarzeń przypadkowych i kilku decyzji, trochę niechcący odmienia swoje życie, trafiając w sam środek meblowego imperium w pewnym Mieście pod Krakowem. Poznaje tu niezbadane wyroki losu, życie w kraju przodków, polskie przywary i niedoskonałości i porównuje je z tym, co znała do tej pory z brytyjskiej rzeczywistości - a więc trafia z deszczu pod rynnę. 
Sama historia może nie należy do najbardziej porywających, ale już jej przedstawienie - owszem. Język autorki Kilku przypadków szczęśliwych jest jednym z piękniejszych, zgrabniejszych i bogatszych wśród polskich autorów, z jakimi miałam do czynienia. Nawet drugo- i trzecioplanowi bohaterowie mają swój charakter i życiowe historie, którymi można by obdzielić niejednego głównego bohatera innych pozycji współczesnej literatury. Całość tworzy fabułę bardzo zgrabnie skonstruowaną, której poznawanie stanowi prawdziwą przyjemność. Kreacje i opisy bohaterów nieustannie powodowały we mnie uśmiech, ale i frustrację, że ja nie umiem tak pięknie nazywać rzeczy po imieniu (choćby spiczasty głos jednej z bohaterek czy chłopak o urodzie wiejskiego wulkanizatora). Oto tylko kilka innych przykładów:
Ubrana w obcisłą suknię fiołkowego koloru i ozdobione kryształkami niskie pantofle przypominała aktorkę odpoczywającą na sofie po wyczerpującej charytatywnej aukcji obrazów.
Honorem mogą się unosić ładne dziewczyny, takie jak ona powinny kalkulować trzeźwiej.

Biel sukni, zazwyczaj tak łaskawa dla kobiet w welonie, z niej zrobiła upiora przedwcześnie zmarłej wariatki.

Działo się tak w majestacie prawo, które niczym portowa dziwka szło za silniejszym i bogatszym.

 

Powieść w przerysowany sposób pokazuje polską i brytyjską rzeczywistość. To uwydatnienie daje do myślenia, ale także wzrusza i bawi. Otóż okazuje się, że żyjemy w kraju, gdzie króluje zacofanie przykryte migającym neonem, gdzie ze strachu chodzi się do kościoła kilka razy w roku, nie przestając jednak popełniać grzechów głównych, a każdy Polak czuje się obrażony, kiedy zarzuca mu się tchórzostwo, a jeszcze bardziej wschodnie pochodzenie. Polska to też kraj opiekuńczy, dający urzędnikom pracę oraz poczucie, że wiele od nich zależy, choć płacimy tu za wszystkim, nawet za modlitwy za zmarłych. Nie łatwiej mają w życiu Brytyjczycy,  którzy Europę zwiedzają tylko podczas wieczorów kawalerskich, a świat z pokładu 5-gwiazdkowych statków. Rozstają i rozwodzą się szybciej niż podejmują decyzje, pragnieniami mają głowy zawalone jak magazyn z pudłami, a kto się pod ławką urodził, na ławkę nie wlezie. Porównania może drastyczne i przesadzone, ale przecież nie pozbawione prawdy. Czasem przecież warto spojrzeć na siebie cudzymi oczami, choć bywa to bolesne.
Lektura Kilku przypadków szczęśliwych skłania do namysłu nad własnymi przypadkami, które doprowadziły nas do miejsca, w którym teraz się znajdujemy. Czy są to przypadki szczęśliwe?
Zostawiam Was z ostatnia refleksją:
Jedno nieważne zdarzenie pociąga za sobą lawinę, zanim się zorientowałam poprowadziło mnie w bok, nie tam gdzie zamierzałam iść.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Kilka przypadków szczęśliwych to współczesna powieść obyczajowa, której wątki umieszczone zostały zarówno w Polsce jak i w Anglii.

Emma, angielska policjantka, córka polskiego emigranta mieszkającego w Anglii po pewnym incydencie swojego życia postanawia poznać kraj swojego rodzica, poznać mieszkających tam krewnych i wyprowadza się do Polski. W trakcie niefortunnego zdarzenia już na początku swojego pobytu spotyka młodego człowieka, który wprowadza ją w ten nieznany dotąd świat polskiej rzeczywistości. Wiele ją zadziwia, wiele szokuje ale ogólnie stwierdza, że Polska to jest to miejsce w którym chce żyć. Jest jedną z nielicznych osób, które zamiast uciekać z tego kraju postanawiają w nim zapuścić korzenie. Czy znajdzie tam swoje miejsce? Czy znajdzie miłość, której również szuka? Jak mocno zwiąże się z krajem swoich przodków?

Książka napisana jest dość specyficznie, kilka niezależnych od siebie przypadków łączy fabułę w jedną całość. Kilka wątków łączy się w ten jeden najważniejszy. Główny wątek tej lektury dotyczący bohaterki będącej ,,tu i teraz", przeplatany jest wątkiem kryminalnym, dotyczącym prowadzonego w Anglii śledztwa w sprawie zamordowania jednego z mieszkających tam Polaków. Emma wraca wspomnieniami do przypadku jaki sprawił, że jej ojciec poznał jej matkę i co zadecydowało o tym, że krótki wyjazd do Anglii zmienił się u niego w pobyt na stałe. Dodatkowo wmieszany jest jeszcze wątek prostytutki Monty Kolaczenko. Wszystko jednak jest zgrabnie ze sobą połączone.

Jest to powieść napisana z dużą dawką humoru a nawet sarkazmu. Polska rzeczywistość pokazana jest dosadnie aczkolwiek bardzo ironicznie, i tak jak główna bohaterka często nie mogła zrozumieć pewnych zachowań czy zdarzeń, tak z pewnością odbierają naszą rzeczywistość obcokrajowcy. Smutne to, że jesteśmy tak postrzegani, ale sami sobie na to zapracowaliśmy jako naród.

Lektura ta jest dość nietypowa jak na literaturę kobiecą, mało w niej dialogów i niby nie wciąga tak, że czyta się ją jednym tchem, ale trudno jest się oderwać w niektórych momentach. Niewielka ilość dialogów nie była jednak dla mnie negatywem w trakcie czytania, chociaż powszechnie wiadomo, że im więcej dialogów tym szybciej się czyta. Jeśli chodzi o słownictwo, to jest ono proste, momentami wręcz prostackie, ale bez takiego słownictwa ta książka nie byłaby tak realna.

Cieszę się, że mimo tak wielu ,,dziwności" naszej kultury, zachowań, obyczajów i tym podobnych, można się w tym naszym kraju zakochać. Bardzo ciekawie zostały przedstawione w tej powieści osobowości występujących w niej ludzi i tu nie mam na myśli tylko głównej bohaterki. No i ta nasza słynna polska gościnność i otwartość na obcokrajowców. :)

Właściwie to sięgnęłam po tę książkę z powodu okładki. Znudziły mi się już wizerunki pięknych kobiet w kapeluszach, kwiatach itp. Okładka wydała mi się na tyle ciekawa, że uwierzyłam w to, że treść również będzie ciekawa. Nie pomyliłam się.

Nie żałuję zakupu tej książki i z pewnością sięgnę kiedyś po inne dzieła tej autorki. Podoba mi się jej specyficzny styl jakim pisze. Gdyby ktoś szukał na weekend, czy na urlop lektury lekkiej to polecam. W tej powieści wielu czytelników znajdzie coś dla siebie, ponieważ jest tu wątek miłosny, jest wątek kryminalny, obyczajowy i trochę przygody, czyli ,,dla każdego coś miłego".
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Biblioteka,
Książka na którą bardzo długo czekałam w bibliotece. Sama nie wiem czy było warto gdyż aż tak strasznie mnie ona nie porwała. Ciężko mi jednoznacznie określić jej gatunek. Chyba więcej ma z książki obyczajowej niż z kryminału.
Autorka w trafny sposób pokazała jak często wygląda życie emigrantów w Wielkiej Brytanii. Że Polska przez większość Anglików dalej postrzegana jest jako dziki kraj, niemalże Rosja, gdzie jest wiecznie zimno. Losy bohaterów którymi rządzi przypadek są przedstawione nieco chaotycznie.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Jest to zarazem kryminał, romans, jak i powieść obyczajowa. To powieść o przypadku i jego roli w naszym życiu, o najdrobniejszych, spontanicznych decyzjach i ich konsekwencjach, które potrafią zmienić bieg naszego życia. Autorka bez zbędnego koloryzowania pokazuje życie Polaków, którzy zarobkowo wyjechali do Anglii. I jak się okazuje, emigracja nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Na początku trudno było mi się połapać w tej dużej ilości postaci i wątków. Dla mnie dużym walorem powieści jest dynamiczny pełen humoru język, który ożywia fabułę. Autorka potrafiła mnie zarazem rozbawić, jak i zaintrygować. A czy wy zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby...?
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
http://kotnakrecacz.blogspot.com/2014/03/o-tym-dlaczego-przypadek-rzadzi-naszym.html
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Niestety nie przypadła mi do gustu ta książka. Na początku nie mogłam połączyć ze sobą kilku wątków. Czułam się jakbym czytała jakąś szkolną lekturę, za którą nie przepadałam. Sporo czasu minęło, gdy dotarł do mnie, że wszystko krąży wokół Emmy Dudy, której ojciec Polak wyemigrował do Anglii, a teraz córka wraca zamiast niego do kraju. Jak potoczą się jej losy w Polsce, dlaczego w ogóle zdecydowała się na taki krok - to pytania, które może postawić sobie czytelnik zaczynając tę powieść. Nadmienię tylko, że po przeczytaniu całości wszystko się wyjaśni.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Muszę przeczytać :)
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-09-16, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,niedokończone,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kolabora Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,EBOOKi,Mam,
alison2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ania87 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów