Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kilka przypadków szczęśliwych

Magdalena Zimny-Louis

Ocena ( 11 osób )
4.2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-01-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378396758
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kinga Młynarska

Planujemy zakupy, wizyty u znajomych czy rodziny, urlopy, wyjazdy, imprezy. Organizujemy sobie pracę, przewidując kolejne zadania do wykonania. Planujemy przyszłość swoją, dzieci. Plany, plany, plany. Wszędzie. A doświadczenie podpowiada, że te zamiary nijak się mają do rzeczywistości, bo albo coś wypadnie, jakaś nagła okoliczność, albo w ostatnim momencie podejmujemy decyzję lub zadziała zrządzenie losu. A potem domysły, co by było, gdyby… O konsekwencjach takich spontanicznych decyzji, niezgodnych z powziętym wcześniej planem, możemy poczytać w najnowszej powieści Magdaleny Zimny-Louis.

„Kilka przypadków szczęśliwych” prezentuje nam Emma. Była policjantka, Angielka po matce, Polka po ojcu. Mieszkająca na wyspach kobieta nie podjęłaby nigdy decyzji o emigracji do Polski, gdyby nie jej porażka zawodowo-uczuciowa. Nie doszłoby do owej klęski, gdyby nie dokonano dwóch morderstw. A ofiary nadal by żyły, gdyby nie np. zakup kubka w Barcelonie itd. To krótkie streszczenie jest również pewnym rysem konstrukcji powieści Zimny-Louis.
Ciekawy i dość nietypowy sposób narracji „Kilku…” jest najmocniejszą stroną tej powieści. Można również odnieść wrażenie, że sama książka została tylko dla niego napisana. Forma zdecydowanie przewyższa tu treść. Pisarka przedstawia wydarzenie zasadnicze dla opowiadanej właśnie części historii, potem neguje ten epizod jako kluczowy, by wyjaśnić, jakie zdarzenie było jednak najważniejsze. Jednocześnie narracja sięga do coraz wcześniejszych wydarzeń, brnąc do samego dna, do tej iskierki zapalnej, której efektem jest zupełna odmiana życia głównej bohaterki.
Poza bieżącą akcją równie ważna dla autorki jest sfera wyobrażeń, przy każdej nadarzającej się okazji narrator snuje przypuszczenia, co mogłoby się zdarzyć, gdyby bohaterowie zadecydowali inaczej. To „gdyby” w powieści się mnoży i mnoży, by w konsekwencji zostawić czytelnika samego z tym przypuszczeniem. Z tych wynurzeń bowiem niewiele wynika. Narrator Magdaleny Zimny-Louis to gaduła, mówi dużo, mówi o wszystkim, coś komentuje, nad czymś pomyśli, kogoś obgada, coś opowie. Jest trochę jak najlepsza kumpela, nieco zwariowana, spontaniczna, której opowieści zawsze są najciekawsze, ale największą frajdę sprawia raczej samo słuchanie niż treść tych historii.
„Kilka…” to powieść o przypadku i jego roli w życiu człowieka, o najdrobniejszych, spontanicznych decyzjach i ich konsekwencjach, które potrafią zmienić bieg życia pokoleń. To również historia mówiąca, że życie nie jest nudne, że człowiek nie żyje jak robot, nie jest zaprogramowany, a każdy, z pozoru niefortunny, wybór może przynieść korzyści w przyszłości. To wreszcie surowa ocena Polaków:  tych  żyjących jeszcze w  latach 90. w kraju i przede wszystkim emigrantów w Anglii.
Satyryczny charakter powieści, ironiczny i pełen humoru styl w połączeniu z oryginalną formą narracyjną tworzą interesującą propozycję czytelniczą. Takie książki są bardzo potrzebne na polskim rynku: lekkie, przyjemne i ciekawe dają wytchnienie od coraz częstszych lektur o poważniejszym charakterze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Kilka przypadków szczęśliwych to współczesna powieść obyczajowa, której wątki umieszczone zostały zarówno w Polsce jak i w Anglii.

Emma, angielska policjantka, córka polskiego emigranta mieszkającego w Anglii po pewnym incydencie swojego życia postanawia poznać kraj swojego rodzica, poznać mieszkających tam krewnych i wyprowadza się do Polski. W trakcie niefortunnego zdarzenia już na początku swojego pobytu spotyka młodego człowieka, który wprowadza ją w ten nieznany dotąd świat polskiej rzeczywistości. Wiele ją zadziwia, wiele szokuje ale ogólnie stwierdza, że Polska to jest to miejsce w którym chce żyć. Jest jedną z nielicznych osób, które zamiast uciekać z tego kraju postanawiają w nim zapuścić korzenie. Czy znajdzie tam swoje miejsce? Czy znajdzie miłość, której również szuka? Jak mocno zwiąże się z krajem swoich przodków?

Książka napisana jest dość specyficznie, kilka niezależnych od siebie przypadków łączy fabułę w jedną całość. Kilka wątków łączy się w ten jeden najważniejszy. Główny wątek tej lektury dotyczący bohaterki będącej ,,tu i teraz", przeplatany jest wątkiem kryminalnym, dotyczącym prowadzonego w Anglii śledztwa w sprawie zamordowania jednego z mieszkających tam Polaków. Emma wraca wspomnieniami do przypadku jaki sprawił, że jej ojciec poznał jej matkę i co zadecydowało o tym, że krótki wyjazd do Anglii zmienił się u niego w pobyt na stałe. Dodatkowo wmieszany jest jeszcze wątek prostytutki Monty Kolaczenko. Wszystko jednak jest zgrabnie ze sobą połączone.

Jest to powieść napisana z dużą dawką humoru a nawet sarkazmu. Polska rzeczywistość pokazana jest dosadnie aczkolwiek bardzo ironicznie, i tak jak główna bohaterka często nie mogła zrozumieć pewnych zachowań czy zdarzeń, tak z pewnością odbierają naszą rzeczywistość obcokrajowcy. Smutne to, że jesteśmy tak postrzegani, ale sami sobie na to zapracowaliśmy jako naród.

Lektura ta jest dość nietypowa jak na literaturę kobiecą, mało w niej dialogów i niby nie wciąga tak, że czyta się ją jednym tchem, ale trudno jest się oderwać w niektórych momentach. Niewielka ilość dialogów nie była jednak dla mnie negatywem w trakcie czytania, chociaż powszechnie wiadomo, że im więcej dialogów tym szybciej się czyta. Jeśli chodzi o słownictwo, to jest ono proste, momentami wręcz prostackie, ale bez takiego słownictwa ta książka nie byłaby tak realna.

Cieszę się, że mimo tak wielu ,,dziwności" naszej kultury, zachowań, obyczajów i tym podobnych, można się w tym naszym kraju zakochać. Bardzo ciekawie zostały przedstawione w tej powieści osobowości występujących w niej ludzi i tu nie mam na myśli tylko głównej bohaterki. No i ta nasza słynna polska gościnność i otwartość na obcokrajowców. :)

Właściwie to sięgnęłam po tę książkę z powodu okładki. Znudziły mi się już wizerunki pięknych kobiet w kapeluszach, kwiatach itp. Okładka wydała mi się na tyle ciekawa, że uwierzyłam w to, że treść również będzie ciekawa. Nie pomyliłam się.

Nie żałuję zakupu tej książki i z pewnością sięgnę kiedyś po inne dzieła tej autorki. Podoba mi się jej specyficzny styl jakim pisze. Gdyby ktoś szukał na weekend, czy na urlop lektury lekkiej to polecam. W tej powieści wielu czytelników znajdzie coś dla siebie, ponieważ jest tu wątek miłosny, jest wątek kryminalny, obyczajowy i trochę przygody, czyli ,,dla każdego coś miłego".
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Biblioteka,
Książka na którą bardzo długo czekałam w bibliotece. Sama nie wiem czy było warto gdyż aż tak strasznie mnie ona nie porwała. Ciężko mi jednoznacznie określić jej gatunek. Chyba więcej ma z książki obyczajowej niż z kryminału.
Autorka w trafny sposób pokazała jak często wygląda życie emigrantów w Wielkiej Brytanii. Że Polska przez większość Anglików dalej postrzegana jest jako dziki kraj, niemalże Rosja, gdzie jest wiecznie zimno. Losy bohaterów którymi rządzi przypadek są przedstawione nieco chaotycznie.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Jest to zarazem kryminał, romans, jak i powieść obyczajowa. To powieść o przypadku i jego roli w naszym życiu, o najdrobniejszych, spontanicznych decyzjach i ich konsekwencjach, które potrafią zmienić bieg naszego życia. Autorka bez zbędnego koloryzowania pokazuje życie Polaków, którzy zarobkowo wyjechali do Anglii. I jak się okazuje, emigracja nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Na początku trudno było mi się połapać w tej dużej ilości postaci i wątków. Dla mnie dużym walorem powieści jest dynamiczny pełen humoru język, który ożywia fabułę. Autorka potrafiła mnie zarazem rozbawić, jak i zaintrygować. A czy wy zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby...?
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
http://kotnakrecacz.blogspot.com/2014/03/o-tym-dlaczego-przypadek-rzadzi-naszym.html
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Niestety nie przypadła mi do gustu ta książka. Na początku nie mogłam połączyć ze sobą kilku wątków. Czułam się jakbym czytała jakąś szkolną lekturę, za którą nie przepadałam. Sporo czasu minęło, gdy dotarł do mnie, że wszystko krąży wokół Emmy Dudy, której ojciec Polak wyemigrował do Anglii, a teraz córka wraca zamiast niego do kraju. Jak potoczą się jej losy w Polsce, dlaczego w ogóle zdecydowała się na taki krok - to pytania, które może postawić sobie czytelnik zaczynając tę powieść. Nadmienię tylko, że po przeczytaniu całości wszystko się wyjaśni.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Muszę przeczytać :)
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-09-16, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,niedokończone,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kolabora Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,EBOOKi,Mam,
alison2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ania87 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kilka przypadków szczęśliwych Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Kilka przypadków szczęśliwych Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Kilka przypadków szczęśliwych Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Kilka przypadków szczęśliwych Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Kilka przypadków szczęśliwych Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów