Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - KirazePatronujemy
Kup Teraz

Kiraze

Solmaz Kamuran

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Dialog
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61203-31-5
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Kiraze” to książka łącząca w sobie elementy sagi, powieści historycznej, romansu i obyczajówki, przefiltrowanych przez tureckie realia. Odległość czasowa i terytorialna stanowić tu będzie czynnik spowalniający lekturę, ale też nadający jej egzotycznego, kuszącego posmaku.

 

Zaczyna się od miłości pięknej Racheli de Toledo i Mosze Nahmiyasa. Nasilające się antyżydowskie nastroje sprawiają, że młodzi muszą się rozłączyć – odnajdą się dopiero po latach, kiedy oboje będą mieli za sobą życiowe tragedie. Tajemnica Racheli ciągnąć się będzie jeszcze za jej córką, uroczą Kiraze. Historia powtarza się – niespełnione uczucia i dramaty jednostek rozgrywają się na tle dziejowych przemian: od czytelników zależy, którą warstwę powieści wybiorą. O ile jednak motywy historyczne, społeczne i polityczne są w „Kiraze” odtworzone z ogromną dbałością o szczegóły, podobnie zresztą jak mentalność kobiet z haremu – o tyle już intrygi obyczajowe wydają się momentami mocno naciągane: autorka stosuje tu sporo uproszczeń, symboli, które pobrzmiewają raczej naiwnie. W efekcie powstaje niezamierzony kontrast między elementami, które powinny się nawzajem uzupełniać.

 

Miłosne perypetie bohaterek – takie odnosi się wrażenie podczas lektury – okazują się mniej dopracowane niż sprawy realiów historycznych. W „Kiraze” charaktery są nakreślone wyraziście i konsekwentnie, wydarzenia, te niezależne od rzeczywistości obiektywnej, miejscami zwyczajnie rozczarowują. Solmaz Kamuran decyduje się na plastyczne i mocno rozbudowane opisy, kosztem małych scenek, wskazujących istotę relacji między postaciami. Odbiorcy mierzyć się muszą zatem z rozległymi i długimi partiami narracyjnymi, które do życia samych bohaterów często niewiele wnoszą. Jest to literacka uczta dla spragnionych oryginalności literatury tureckiej, szereg intrygujących i egzotycznych opowieści, unaoczniających różnice kulturowe czytelnikom europejskim, a przy tym – temat podlega uniwersalizowaniu – motyw prześladowania Źydów nie odnosi się przecież wyłącznie do 1492 roku.

 

W książce Kamuran aż się roi od pięknych kobiet, mnóstwo tu wielkich uczuć, ale stosunkowo mało szczęścia. Autorka stara się, żeby fabuła nie brzmiała baśniowo, każde zdarzenie zaprawia goryczą i skupia się głównie na literackości – więc cierpi na tym rozwój akcji. Chwilami wkręcane w ogólne opisy relacje z trudnej egzystencji Kiraze i jej przodkiń wyglądają fałszywie – wszystko to można natomiast złożyć na karb przyjętego stylu i czasowego dystansu, który usprawiedliwia wszelkie uproszczenia. „Kiraze” zdecydowanie nie należy do powieści rozrywkowych: to literatura piękna w dobrym gatunku, o jej wartości stanowi urzekający język i ilość drobiazgów, które miały uprawdopodobnić literacką rzeczywistość.

 

Solmaz Kamuran próbuje przyciągnąć czytelników wielkimi uczuciami, stałymi składnikami arcydzieł i gatunków z niższej półki – kusi miłością i śmiercią, prywatnymi tragediami i decyzjami, które osiągają wymiar globalny. Parę rozwiązań zapożycza też turecka pisarka z powieści rozrywkowych – wplata pomysły rodem z kryminału czy thrillera. Ze znanych chwytów tworzy mozaikę, czerpie inspirację z różnych źródeł, co owocuje niebanalną w sumie całością. W „Kiraze” sporo będzie przewidywalnych momentów, co automatycznie przenosi uwagę czytelników z przebiegu wydarzeń na sposób ich przedstawienia – tu nie ma już zastrzeżeń.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Piękna szata graficzna. Pokrótce zarysowana fabuła powieści przemawia za tym, że bez wątpienia jest książką interesującą. Taką, jaką lubię, historyczną o walorach poznawczych.... Dodatkowe atuty: niedroga i dobrze się sprzedająca:)
Odnotowałam jako kolejną pozycję, z którą należy się zapoznać!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów