Recenzja książki: Klasyka polska dla dzieci. Najpiękniejsze wiersze. Znacie? To poczytajcie

Recenzuje: Edyta Staniec

Pokochać poezję można w każdym wieku. Tylko po co czekać na stare lata, skoro można zacząć cieszyć się nią i bawić już jako dziecko? Warto pookazać swojemu dziecku, jak wspaniała jest poezja i ile frajdy może nieść lektura wierszy. Warto nauczyć je, że poezja to nie tylko zgadywanie, „co poeta miał na myśli”, ale przede wszystkim fantastyczna rozrywka, pozwalająca rozruszać umysł i uwolnić emocje. Warto nauczyć dziecko czerpać garściami z książek, bez ograniczania go do jednego tylko gatunku literackiego. Warto, by wiedziało od najmłodszych lat, że poezja to coś nietuzinkowego i wyjątkowo ciekawego. Dobrze tę pracę zacząć "u podstaw", od Klasyki polskiej dla dzieci, w której znaleźć można wiersze, które wyszły spod pióra Fredry, Konopnickiej, Jachowicza, Mickiewicza i wielu innych znakomitych autorów.

Podczas lektury wierszy znajdujących się w zbiorze szybko można zauważyć, jak bardzo nasz język przesiąknięty jest poezją. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że większość z nas zna tak wiele wierszy, wierszyków i rymowanek? Nikt nie wyprze się chyba znajomości wierszyków Sroczka kaszkę warzyła, Bajeczka o osiołku Fredry czy Chorego kotka Jachowicza. Ta książka pozwala z przyjemnością powrócić do wierszy, których słuchaliśmy w dzieciństwie i z radością uczyć ich tekstów własnego dziecka.

Wierszyki z pewnością przypadną do gustu najmłodszym czytelnikom. Niektóre - czegoś nauczą, inne - rozbawią, jeszcze inne przestrzegać będą przed jakimś niecnym uczynkiem. Ich zróżnicowanie sprawi, że pociechy z chęcią będą słuchały o przygodach Małpy w kąpieli, czy Janka, co psom szył buty. Będzie wesoło i nostalgicznie, groźnie i z przymrużeniem oka. A oko cieszyć będą rewelacyjne ilustracje Sebastiana Persona. Są one naprawdę niezwykłe.

Wiersze podzielone zostały na kilka grup. Każda dotyczy konkretnego tematu. Są więc wiersze o dzieciach i o zwierzakach, o porach roku i o naturze. Ale to nie wszystko - warto odkryć samodzielnie, co jeszcze mieści ten świetny zbiór.

Całość prezentuje się imponująco. Jest schludnie i efektownie. Twarda oprawa, kolorowe, bajkowe i zabawne ilustracje znakomicie uzupełniają wiersze klasyków, które wcale nie trącą myszką, lecz bawią kolejne już pokolenie młodych ludzi. Klasyka polska dla dzieci to książka, która uprzyjemni czas nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. To możliwość wspominania własnego szczęśliwego dzieciństwa i okazja do sprawienia odrobiny radości i podarowania odrobiny szczęścia własnemu dziecku. To po prostu bardzo udana publikacja.

Kup książkę Klasyka polska dla dzieci. Najpiękniejsze wiersze. Znacie? To poczytajcie

Zobacz opinie o książce Klasyka polska dla dzieci. Najpiękniejsze wiersze. Znacie? To poczytajcie
Sztuka i architektura islamu 650-1250
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Sztuka i architektura islamu 650-1250

Bogato ilustrowana i doskonale udokumentowana książka stanowi omówienie sztuki i architektury islamu od VII do połowy XIII wieku. W tej epoce w kulturze...

Anglia. Przewodnik praktyczny 2015
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Anglia. Przewodnik praktyczny 2015

Podróżując po Anglii kipiącej od niezwykłych miejsc i zabytków odkryjesz swój kraj-marzenie, w którym znajdziesz to, co czyni...