Recenzja książki: Klinika akademickiej pedagogiki

Recenzuje: Justyna Gul

Pedagogika na OIOM-ie

Nie po raz pierwszy blog stał się podstawą do napisania książki. Bogusław Śliwerski dużą część swoich internetowych zapisków poświęcił zagadnieniom akademickiej pedagogiki, humanizmu czy patologii na studiach. I mimo, że autor w swojej książce nie zamieszcza komentarzy do wpisów, to w każdej chwili można się z nimi zapoznać, odwiedzając stronę www.sliwerski-pedagog.blogspot.com. Tymczasem, zamiast sięgać po blog, trzymam w rękach znakomitą książkę „Klinika akademickiej pedagogiki”, wydaną przez Oficynę Impuls i będącą przeglądem intrygujących, a nawet kontrowersyjnych tematów dotyczących pedagogiki. Niniejsze opracowanie jest propozycją nie tylko dla profesorów czy studentów ale wszystkich - dla osób zainteresowanych procesem nauczania, wychowania oraz instytucjami te funkcje realizującymi, a także związanymi ze wspomnianym procesem absurdami.

 

 

Podyskutujemy zatem na temat fałszu w promocji i wszechobecnych praktykach uczelni, które na swoich stronach internetowych zamieszczają mylne informacje. Podejmiemy także niebezpieczne gry społeczne, w których biorą udział zarówno jednostki, jak i tworzące się w strukturach grupy osób. Autor podkreśla, że obecnie można mówić o „niebezpiecznych”, bo także wysoce nieetycznych grach społecznych, które prowadzą różne strony, posługując się plotkami, kłamstwem, ignorancją i manipulacją.

 

Śliwerski ustosunkował się także do Stanowiska Komitetu Słowianoznawstwa PAN w sprawie założeń do nowelizacji ustawy - "Prawo o szkolnictwie wyższym" oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, którego treść dotyczy także pedagogów. Dowiemy się również o istnieniu pedagogicznych pasożytów, czyli osób wykorzystujących organizm żywiciela jako sposób na realizację własnych interesów. Jako przykład można tu podać chociażby pasożyta instytucjonalnego, którego celem jest wyssanie z instytucji edukacyjnej jak najwięcej dla siebie, niezależnie od tego, jaka może być kondycja tej placówki.

 

Podczas lektury „Kliniki akademickiej pedagogiki” utwierdzimy się w przekonaniu, że uczyć się warto i uzyskamy wskazówki, jak postępować z wrogami (identyfikując, niejako „przy okazji”, wrogość subiektywną i obiektywną). Zapoznamy się także dzięki autorowi z informacjami dotyczącymi nie tylko akademickiej „cyrkulacji mózgów”, czyli raportem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacji Rektorów Polskich na temat stanu, uwarunkowań i perspektyw polskiego szkolnictwa wyższego. Te i inne zagadnienia poruszone przez Śliwerskiego tworzą obraz akademickiej pedagogiki, w którym, niestety, znać wiele pęknięć. Być może właśnie ta książka, „Klinika akademickiej pedagogiki”, a także jej lektura przez przyszłych studentów czy pracowników ośrodków akademickich wpłynie znacząco na poprawę jakości kształcenia oraz organizację samego procesu. Oby tylko ta "optymalizacja" nie utknęła gdzieś w "izbie przyjęć", dogorywając powoli w agonii.

Kup książkę Klinika akademickiej pedagogiki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Klinika akademickiej pedagogiki
Książka
Klinika akademickiej pedagogiki
Bogusław Śliwerski
Inne książki autora
Metody aktywizujące w kształceniu i doskonaleniu pedagogów
Bogusław Śliwerski0
Okładka ksiązki - Metody aktywizujące w kształceniu i doskonaleniu pedagogów

Profesor Bogusław Śliwerski należy do grona nauczycieli akademickich, którzy jeszcze w latach siedemdziesiątych o osiemdziesiątych XX stulecia poddali...

Diagnoza uspołecznienia publicznego szkolnictwa III RP w gorsecie centralizmu
Bogusław Śliwerski0
Okładka ksiązki - Diagnoza uspołecznienia publicznego szkolnictwa III RP w gorsecie centralizmu

Bogusław Śliwerski jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskich nauk o edukacji w ostatnich dekadach. Jego kolejne książki dokonywały ,,przełomów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy