Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kocham Nowy Jork

Isabelle Lafléche

Ocena ( 9 osób )
4.6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-07-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308051634
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: secretelle
Start spreadin' the news / I'm leaving today / I want to be a part of it / New York, New York... - śpiewał Frank Sinatra. Któż by nie chciał stać się częścią Nowego Jorku - miasta, które nigdy nie zasypia? Kto nie chciałby zamieszkać w luksusowym apartamentowcu gdzieś w pobliżu Upper East Side, co rano wstępować na moment do Starbucksa po ulubioną kawę, z uśmiechem na twarzy i świadomością, że kolejny dzień będzie pełen wrażeń, jeść lunch w ekskluzywnej restauracji i - co jakiś czas - oficjalnie w ramach służbowych obowiązków udawać się na wyprzedaż próbek Diora? Taka wizja wydaje się wspaniała, jednak aby móc pozwolić sobie kilka razy dziennie na trochę kofeinowej energii, zabójczo drogie kolacje i drinki, a do tego ubrania od najlepszych projektantów, trzeba... harować w kancelarii prawniczej od rana do późnej nocy.
Catherine Lambert wydawało się, że propozycja przeprowadzki z Paryża do Nowego Jorku i objęcia posady w centrali firmy to jedna z ofert nie do odrzucenia. Zachęcona wizją wyższych zarobków i życia w niezwykłym mieście, nie wahała się długo. Ale kiedy po raz pierwszy znalazła się w nowym miejscu pracy... Cóż, przestało być tak kolorowo. Szefowa okazała się bardziej wymagająca niż pewien diabeł ubierający się u Prady, liczba godzin do przepracowania, aby zapewnić sobie przyszłość w firmie zdecydowanie ją przytłoczyła, a na to nałożyły się jeszcze kłopoty z wynajęciem mieszkania, zbyt wielu klientów oraz zbliżający się wielkimi krokami egzamin do nowojorskiej palestry. Cóż z tego, że ziścił się american dream Catherine, skoro przez pracę nie może ona cieszyć się życiem?
 
Bez obaw: Kocham Nowy Jork to nie powieść o wiecznie przemęczonej zapracowanej trzydziestokilkulatce z masą problemów, utyskującej na okrutny los. Fakt faktem, praca w kancelarii bywa dla głównej bohaterki utrapieniem i niekiedy spędza jej sen z powiek, jednakże Catherine to kobieta pewna siebie, inteligentna, momentami - przebiegła i z całą pewnością nie dająca sobie w kaszę dmuchać, zatem z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką, z uśmiechem na twarzy i pozostałością po życiu we Francji: paryskim szykiem. Catherine ma swoje atuty i słabsze strony, co czyni ją kobietą z krwi i kości, która mogłaby istnieć również w rzeczywistym świecie. Odnieść można tylko wrażenie, iż autorka nieco zbyt pobieżnie ją przedstawiła, skupiając się raczej na prowadzeniu akcji. Nie jest to poważna wada powieści, lecz w ewentualnej kontynuacji oczekiwać należałoby większego dopracowania portretów bohaterów.
 
Spójrzmy prawdzie w oczy: powieść Isabelle Laflèche nie jest przykładem literatury pięknej, ale... co z tego? Miała być przyjemną, lekką lekturą - i taka właśnie jest. Przy czym warto zauważyć, że "lekka" nie znaczy "płytka". Kocham Nowy Jork przypomina połączenie pisarstwa Helen Fielding, Lauren Weisberger i Sophie Kinselli. Powieść czyta się z zainteresowaniem i uśmiechem, wywołanym znakomicie zaplanowanymi, nieprzewidywalnymi sytuacjami, w których - zazwyczaj - główna bohaterka ma okazję się wykazać swą błyskotliwością i sprytem. Autorka potrafi zaciekawić czytelnika, bo choć fabuła powieści obraca się w światku prawniczym, nie należy się obawiać natłoku typowych dla tej grupy zawodowej terminów czy profesjonalizmów i skomplikowanych rozmów Catherine z klientami lub współpracownikami. Wprawdzie na pierwszy plan w książce wysuwa się dążenie do wymarzonej posady, ale Laflèche pisze też o modzie, wrednych współpracownicach, biurowych romansach, o walce serca z rozumem, niespełnionych marzeniach, a także o zaufaniu w świecie pełnym rywalizacji, zazdrości i wszechobecnych przekrętów. Nietrudno się domyślić, że w powieści pojawi się również wątek miłosny. I tu niespodzianka: nie przesłodzony czy wymuszony, a po prostu normalny, co - biorąc pod uwagę setki powieści obyczajowych, w których sfera uczuć przedstawiona jest w sposób naciągany i trącący banałem - czyni go w pewnym sensie oryginalnym.
 
Była przezabawna Bridget Jones, wielbiąca róż Elle Woods, zdobywająca uznanie samego diabła Andrea Sachs, a teraz przyszedł czas na Catherine Lambert. Ta postać literacka ma szansę stać się bardziej rozpoznawalna niż wyżej wymienione bohaterki razem wzięte. Warto dać szansę nietuzinkowej, przebojowej prawniczce, która sympatię zdobywa nie przez swe rozgadanie i osobliwe poczucie humoru, lecz za sprawą umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rezolutność, dobre maniery i paryski szyk. Warto przeczytać książkę Isabelle Laflèche, zakochać się w Nowym Jorku i perfumach Diora, warto dołączyć do grona czytelników wyczekujących niecierpliwie kontynuacji i przeniesienia historii Catherine na ekrany kin. To będzie hit! Serdecznie polecam.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,

Co może zachwycać paryżankę w Nowym Jorku? Moda? Architektura? Styl życia? To wszystko, a nawet więcej, jest przecież na miejscu, więc co ma Wielkie Jabłko czego nie posiada Paryż? Po pierwsze Manhattan, po drugie 5th Avenue, a po trzecie ... po trzecie pracę w centrali firmy prawniczej. Catherine Lambert ostatnie sześć spędziła na rozpatrywaniu niezliczonych spraw i interpretowaniu paragrafów, ale to jedynie była droga ku szczytowi, a ten zdobyć można jedynie w nowojorskiej kancelarii. Dlatego kiedy wreszcie nadarza się okazja by podanie o przeniesienie spotkało się z pozytywną odpowiedzią, Catherine nie waha się ani chwili. A reszta to opowieść o paryskiej prawniczce w nowojorskiej dżungli, bo kto powiedział, że spełniające się marzenia mają jedynie słodki smak?

Zachwyt, to uczucie oddaje w pełni emocje jakie towarzyszą mademoiselle Lambert, gdy końcu ląduje tam gdzie chciała. Jednak w tej beczce miodu jest i przysłowiowa łyżka dziegciu, w tym przypadku występuje ona w liczbie mnogiej i pod postacią kilka osób. Ale paryżanka jest zahartowana w korporacyjnych bojach, no i zawsze pozostaje terapia zakupowa jako lek na to, co dzieje się w godzinach pracy. W tym wyścigu szczurów ważny jest każdy detal, nawet wtedy gdy snu jest jak na lekarstwo, a praca jest z gatunku syzyfowej. Ilość akt na biurku przekracza wszelkie granice, lecz przecież to one są cegiełkami przyszłego sukcesu. Dzień za dniem Catherine przekopuje się przez stosy dokumentów, liczne zaproszenia na obiady z klientami, spotkania i przyjęcia służbowe, wszystko to oczywiście w imię kariery, chociaż jakoś nikt tego nie dostrzega, a konkurencja nie śpi i to dosłownie! Liczy się praca, ona jest największą świętością, ale paryska prawniczka umie wygospodarować trochę czasu i dla siebie. W tym ostatnim pomaga jej Rikash, wierny asystent, na jakiego może zawsze liczyć i to na dodatek świetnie orientujący się kancelaryjnym piekiełku oraz równie zakochany w Diorze jak i jego zwierzchniczka. Kto widzi zawód prawnika przez pryzmat czarnych tóg i dusznych sal sądowych ten nie zna rzeczywistości, szczególnie tej w jakiej egzystuje Catherine Lambert. Wygląd liczy się tak samo jak wiedza i doświadczenie, to on może przechylić szalę na korzyść w najbardziej odpowiednim momencie, a posługiwanie się nim to sztuka jaką trzeba opanować w drodze na szczyt. Czegoś jeszcze trzeba się nauczyć - jak połączyć życie zawodowe z osobistym, szczególnie kiedy to drugie ma postać przystojnego kontrahenta. A może uda się obie te sfery połączyć? Kiedy pojawia się na szansa na coś więcej niż tylko na rozmowy o paragrafach grzech byłoby nie skorzystać, szczególnie kiedy ten "grzech" jest bardzo przystojnym facetem! W końcu kiedyś trzeba zacząć myśleć nie tylko o kolejnych szczeblach kariery zawodowej, no i byłby to argument w niekończących się dyskusjach z maman ...

Wejście na giełdę, amerykański egzamin adwokacki, miłość, wyprzedaż u Diora i wyjazd integracyjny, jak to wszystko pogodzić gdy doba ma jedynie dwadzieścia cztery godziny? Odpowiedź na to pytanie parysko-nowojorska pani prawnik musi znaleźć sama, a to jeszcze nie koniec znaków zapytania! Czego tak naprawdę pragnie Catherine i jaki ma to związek z jej prawie fanatycznym uwielbieniem dla pewnej marki, które dzieli ze swym asystentem i przyjacielem jednocześnie? Co zrobić kiedy okazuje się, że prawdziwe marzenie ma "ciut" inną postać i jak je urzeczywistnić? No i co z tym Paryżem?! Jakoś tak francuska stolica zyskała na swej atrakcyjności i to nawet podwójnie, a Nowemu Jorkowi ubyło trochę ze swego uroku, zresztą może to przeznaczenie?

Trudno uniknąć porównywania książek "Kocham Nowy Jork" i "Diabeł ubiera się u Prady", przynajmniej na początku, bo w miarę czytania okazuje się, że perypetie Catherine Lambert nie są kalką historii autorstwa Lauren Weisberger, ani też innych opowieści, których akcja toczy się w Wielkim Jabłku. Główna bohaterka, od pierwszych do ostatnich stron, zachowuje swój indywidualny charakter w jakim jest duża dawka humoru, odrobina naiwności i ogromna porcja celnych obserwacji co do własnej osoby i otoczenia. Isabelle Lafleche umiała humorystycznie przedstawić świat wielkich karier, wyścigu po sukces i wszystkiego co temu towarzyszy, ale zadbała również by pokazać ciemniejszą stronę tego, co dla wielu jest synonimem szczęścia. Komediowe elementy są splecione z tymi jak najbardziej realnymi, a efektem tego jest lektura, od jakiej trudno jest się oderwać.

Diabeł może ubiera się u Prady, ale pewna pani prawnik woli Diora, a od tego krok do ... no właśnie do opowieści o Catherine Lambert i jej uczuciu do Nowego Jorku i nie tylko!

Versatile plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Praca to nieodłączny element ludzkiego życia. Zapewnia człowiekowi źródło utrzymania, życiową satysfakcję oraz bezpieczny byt. Nie zawsze jednak zawód, jaki wykonujemy, jest tym o którym marzyliśmy. Nie raz i nie dwa okazuje się, że podjęta profesja jest naszym przekleństwem i w żaden sposób nie daje nam spełnienia. Nawet jeśli początkowo wydaje nam się, że jest inaczej.

Zafascynowana modą trzydziestoletnia prawniczka z Paryża po sześciu latach pracy w lokalnej kancelarii wreszcie dostaje awans i zostaje przeniesiona do fili korporacji w Nowym Jorku. Tutaj Catherine ma szansę się wykazać umiejętnościami i zaangażowaniem, wszystko po to aby otrzymać nominację na „partnera”, wymarzoną posadę każdego prawnika. Jednak, aby tego dokonać bohaterka musi bezwzględnie poświęcić życie prywatne na korzyść kariery zawodowej. Czy jednak praca w pełnej przekrętów i intryg kancelarii jest tym, co Catherine zawsze chciała robić?

Choć z tyłu okładki znajdziemy wiadomość jakoby „Kocham Nowy Jork” można byłoby porównać do słynnego „Pamiętnika Bridget Jones” czy też znanego serialu „Ally McBell”, ja byłabym raczej zdystansowana do tego typu informacji. Rzeczywiście może występują drobne podobieństwa, na podstawie których wysunięto owe wnioski, jednak i tak bohaterka powieści Helen Fielding wciąż pozostaje bezkonkurencyjna. Isabelle Lafléche z pewnością musi jeszcze popracować nad swoich literackim warsztatem, ażeby osiągnąć poziom dorównujący jej angielskiej koleżance po fachu.

Początek książki dla przeciętnego czytelnika może wydawać się odrobinę nużący, występuje w nim bowiem typowy prawniczy żargon, który raczej nie należy do nadzwyczaj interesujących. Co więcej liczne fragmenty mówiące o tym, ile to czasu bohaterka nie spędza w swojej kancelarii, w pewnej chwili stały się wręcz usypiające. Całe szczęście w odpowiednim momencie akcja należycie się rozkręciła i wciągnęła mnie bez reszty. Dodatkowo całym sercem pokochałam przyjaciela i zarazem asystenta Catherine, Rikasha. Bohater ten wniósł do utworu wiele humoru i zabawnych wątków.

Sięgając po „Kocham Nowy Jork” byłam przygotowana na małą lekcję mody. W recenzjach, które dane mi było czytać, wielokrotnie spotykałam się z opiniami jakoby panujące trendy były jednym z głównych tematów, pojawiających się w książce. Tymczasem mody znajdziemy tu tyle co kot napłakał. Od razu widać, że autorka raczej nie jest na czasie z trendami. Inaczej z pewnością uraczyłaby czytelnika jakimiś wyszukanymi opisami ubrań bądź stylizacji bohaterki. Aczkolwiek jedyne przedstawienia stroju kobiety ograniczają się do określeń typu: „czerwony kostium Diora”, „turkusowa torebka” i oczywiście zachwytów innych postaci nad jej niezwykle gustowną aparycją. Cóż za bogata szczegółowość! Dodatkowo niesamowicie zirytował mnie fakt, że praktycznie wszystkie zapierające dech w piersiach kreacje, jakie już znajdziemy w powieści, musiały być kupione w sklepie Diora. Jakby na świecie nie było innych projektantów!

Mimo wszystko powieść Isabelle Lafléche jest bardzo absorbującą historią, która bez wątpienia umili nam nie jedno wakacyjne popołudnie. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko położyć się z książką w promieniach słońca i oddać się przyjemnej lekturze.

www.public-reading.blogspot.com
prylka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nie wiem , czy to dobre porównanie , może przez prawników w rolach głównych , ale miałam wrażenie ,że czytam Grishama (tylko trupów nie było :) ). Dawno nic mnie tak nie wciągnęło - 3 dni i po książce. Młoda prawniczka , rodowita Paryżanka trafia do kancelarii w Nowym Jorku i ... wiele rzeczy ją zaskakuje, niektóre cieszą , wiele rozczarowuje ... Są intrygi biurowe i prawnicze , jest miłość ;) Zdecydowanie zaczynam poszukiwania dalszych losów Catherine "Kocham Paryż".
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Książka zapowiadała się na tradycyjne romansidło i pozytywnie mnie zaskoczyła.
Młoda paryska prawniczka Catherine pnie się po szczeblach kariery. Jej (awans) przeniesienie z Paryża do Nowego Jorku ma być czymś czego najbardziej pragnie. W rzeczywistości zostaje ona rzucona na głęboką wodę i musi brać udział w potężnym wyścigu szczurów. Rywalizacja i czekanie na błąd współpracownika jest codziennością. Nie wiadomo komu ufać a komu nie ufać. Świetnie zapowiadający się romans Catherine z jednym z klientów omal nie kończy się dla niej utratą pracy. Zostaje ona wystawiona na próbę. Musi wybierać pomiędzy miłością do mężczyzny (który udaje uczucia do Catherine w celu korzyści materialnych) a etyką zawodową. Zwycięża oczywiście to drugie a i Catherine nie pozostaje bez swojej drugiej połówki. Okazuje się bowiem że niemal wszyscy widzą że Catherine podoba się koledze z korporacji jednak ona sama jakby tego nie zauważa. I gdyby nie wizyta u wróżki to Catherine spędziłaby całe życie nabijając płatne godziny.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Jestem naprawdę zdziwiona, ponieważ 'Kocham Nowy Jork' to bardzo dobra powieść obyczajowa, która, pisząc szczerze, niewiele ma wspólnego z tytułami książek, pojawiających się na okładce w ramach reklamy. Isabelle Lafleche nie przedstawia samotnej, zakompleksionej trzydziestolatki wypatrującej w każdym mężczyźnie męża czy niepewnej siebie dziewczyny po studiach. Zamiast tego mamy Catherine Lambert, nieobliczalną i doskonale znającą swoją wartość prawniczkę z Francji, która musi zmierzyć się z zasadami panującymi w nowojorskiej kancelarii. Bohaterka od razu zdobyła moją sympatię, chociaż trochę irytowało mnie to, że przy opisywaniu ubrań czy osób używała znanych w świecie mody marek, np. ten facet ma gust i musi być w porządku, bo nosi coś tam od Dolce&Gabbana.
Ciekawa fabuła, dynamicznie rozwijająca się fabuła oraz zakończenie sprawiają, że z chęcią przeczytam drugą część przygód Catherine (tym bardziej, iż akcja będzie się działa w Paryżu, co jest wystarczającą zachętą dla mnie).
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Ja także kocham Nowy Jork!
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Niby temat zgrany, niby motyw wciąż ten sam - a mimo to książkę doskonale się czyta. Młoda prawniczka z Francji przeprowadza się do Nowego Yorku, aby tu kontynuować świetnie zapowiadającą się karierę. Ale Nowy York nie jest dla Catherine zbyt przyjazny. Młoda prawniczka, która myślała, że naprawdę ciężko pracowała w Paryżu, dopiero w Stanach przekonuje się, co naprawdę znaczy katorżnicza praca w znanej kancelarii. Mimo to zaciska zęby i stara się zadowolić swoich przełożonych oraz pokazać, że jest niezbędna w nowojorskiej kancelarii. Nawał pracy, zaangażowanie się w niepokojący związek ze swoim klientem oraz tęsknota za niespełnionymi marzeniami z dzieciństwa sprawiają, że Catherina musi zastanowić się poważnie nad swoim życiem i podjąć ważne decyzje - w czym pomoże jej wizyta u.... wróżki.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
monikad Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anna0784 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
PM Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Zebra Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
papetka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
yoannka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
fryz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Pharea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
carla1 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Cytrus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goszka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Maria_K Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów