Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kodeks wygranych. X przykazań człowieka sukcesu

Krzysztof Król

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2011-10-10
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-246-3310-4
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Just do it!

 

Ile razy obiecywałeś sobie, że nauczysz się języka obcego? Ile razy zamierzałeś podjąć jakieś działanie, po czym Twoje lenistwo, brak motywacji bądź poczucie bezsensu życia odwiodło Cię od sięgnięcia po wygraną? Ile razy miałeś szansę wdrapania się na szczyt, a nawet nie wstałeś z łóżka? Jeśli czytasz w tej chwili tę recenzję, odpowiedź może być tylko jedna – zbyt wiele było takich sytuacji. Zbyt często stawiałeś siebie na przegranej pozycji. Zbyt ciężko oddawałeś walkowerem swoje punkty.

 

Ale – tu dobra wiadomość – wcale tak nie musi być! Każda chwila jest dobra na wdrożenie zmian, najlepiej zaś zrobić to właśnie teraz. Tak, tak, właśnie teraz, wstając od komputera i wędrując do księgarni po książkę Krzysztofa Króla Kodeks wygranych. X przykazań człowieka sukcesu. Opublikowany przez wydawnictwo Helion poradnik nie obiecuje, że droga do sukcesu będzie łatwa, że będzie usłana różami. Autor, prezentując dziesięć przykazań człowieka sukcesu, zawartych w dziesięciu rozdziałach, wręcza Ci natomiast wędkę, dzięki której możesz złowić potężną rybę – jednak tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób ją wykorzystasz. Jednocześnie Król, trener prowadzący szkolenia z motywacji i relacji damsko-męskich, udziela gwarancji, że po przeczytaniu jego książki Twoje życie zmieni się nie do poznania. Oczywiście tylko wówczas, kiedy nie ograniczysz się wyłącznie do zaznajomienia się z jej treścią. Kluczem do zmiany jest bowiem działanie, do którego będziesz nakłaniany w każdej z kolejnych części.

 

Lekturę warto zatem zacząć od założenia dziennika – będzie on dowodem na to, jak bardzo się zmieniłeś, do jakich wniosków doszedłeś, będzie zapisem twojej drogi. Każde zadanie dla Ciebie jest oznaczone w taki sposób, że nie sposób przejść obok niego obojętnie, ignorując je czy zostawiając jego realizację „na później”. Od tej chwili nie ma odkładania, precz z prokrastynacją, którą natura ludzka doprowadziła do perfekcji. Założenie dzienniczka i pieczołowite wykonywanie zadań jest kluczowe dla całego procesu, jaki Kodeks… inicjuje. Jeśli kpiąco uśmiechasz się w przekonaniu, że zadania są dla mięczaków, że Ty możesz obejść ten etap, to przestań czytać. Szkoda Twojego czasu, zmarnowanego zarówno na lekturę tej recenzji, jak i na zgłębianie książki Króla.

 

Autor w kolejnych rozdziałach zapoznaje czytelników z zasadami zwycięzców, przyrównując życie do gry, w której musimy się liczyć z istnieniem innych zawodników oraz rezultatem: wygrana / przegrana. Najwyższy czas, żebyś podjął decyzję, w której grupie chcesz się znaleźć – tych, którzy stoją na podium z medalem na piersiach, czy tych, którzy w zapomnieniu stoją w kącie, bowiem zbyt boją się ryzyka przegranej, żeby zacząć walczyć.

 

Dzięki przytoczonym historiom motywacyjnym autor wskrzesi w Tobie bojowego ducha, sprawi, że nauczysz się być dla siebie ekspertem. Król zaznacza, że Ty sam ustalasz reguły gry i to one decydują o tym, czy osiągniesz sukces i będziesz szczęśliwy. To one decydować będą również o Twoich relacjach z innymi ludźmi.

 

Król rozprawia się z przekonaniem wielu ludzi, że życiem rządzi przypadek. Bzdura – niemal słyszysz w głowie krzyk autora  – Ty sam odpowiadasz za wszystko, co jest w Twoim życiu – Twoje życie jest odbiciem Ciebie. Przyzwyczaj się lepiej do tej myśli, a zmiany zacznij od generalnych porządków… w swojej głowie. Oczyść umysł ze starych poglądów, robiąc miejsce na nowe. Zacznij żyć świadomie, będąc pewnym posiadanego potencjału oraz kierunku, w którym zmierzasz. Dzięki lekturze tekstów o modelu umysłu, zmysłach, podświadomości i działaniu zrozumiesz, jak potężna jest myśl oraz jak wielka jest jej siła sprawcza. Z książki dowiesz się również, czym tak naprawdę jest wolność i jak wyzbyć się ograniczających więzów. Odkryjesz mapę do swoich marzeń, planując drogę do skarbu, kompletując niezbędny ekwipunek oraz działając, czyli zmierzając w wytyczonym kierunku.

 

Siły do wędrówki dodadzą Ci kopniaki energetyczne, dzięki którym możliwa będzie nie tylko „jazda bez trzymanki”, ale także podjęcie wszystkich wyzwań, jakie na Twojej drodze postawi los. Prawda, że to proste?

 

Wystarczy tylko zastosować przepis na sukces Króla: zmieszaj wiedzę z praktyką, pozbądź się ograniczeń i zamiast snuć nierealne marzenia, wyznaczaj realne cele. Niech Cię nie zatrzyma ani lęk przed porażką, ani strach przed odrzuceniem, krok po kroku zmierzaj w stronę sukcesu. W chwilach zwątpienia, rezygnacji czy tylko zmęczenia, sięgnij znów po książkę Króla - chociażby tylko po to, by przeczytać podsumowania umieszczone po każdym rozdziale. Gdziekolwiek jesteś, dokądkolwiek zmierzasz, nie musisz rezygnować z motywacyjnego działania Kodeksu wygranych. X przykazań człowieka sukcesu, bowiem do poradnika dołączona została płyta DVD ze szkoleniami autora. Teraz już nic Cię nie ogranicza. Zatem po prostu działaj!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,


Rozwój osobisty to tematyka, która jest mi szczególnie bliska. Jeżeli tylko mam ku temu okazję, z chęcią czytam wszelkiej maści poradniki i magazyny, które z założenia mają pozytywnie wpłynąć na moje życie. Co prawda mało kiedy całkowicie stosuję się do tego, co czytam, jednak często ciekawe teksty stanowią dla mnie inspirację do wprowadzenia choćby małych zmian lub zmiany nastawienia do pewnych zagadnień. Nic więc dziwnego, że zaintertesował mnie "Kodeks wygranych..." polskiego autora. Przede wszystkim chciałam się dowiedzieć, czy książka będzie oddziaływała na czytelnika równie mocno jak te napisane przez znanych zagranicznych mentorów. Ani przez chwilę nie przypuszczałam jednak, że właśnie ta pozycja doprowadzi do znaczących zmian w moim życiu...
Początkowo planowałam szybko zapoznać się z całą treścią, sprawdzić, czy to co proponuje Krzysztof Król w ogóle mi odpowiada, no i oczywiście napisać recenzję. Moje założenie musiałam zweryfikować już podczas lektury prologu, w którym autor mówi wprost - albo faktycznie przykładamy się do sprawy albo dalsza lektura nie ma najmniejszego sensu. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego, ale postanowiłam zmierzyć się z wyzwaniem i sprawdzić na własnej skórze, czy sumienne wykonywanie zadań rzeczywiście może znacząco wpłynąć na moje życie. Nie ukrywam, bardzo szybko, bo już w pierwszym rozdziale, naszła mnie ochota, by jedno zadanie pominąć - konkretniej zadanie, które wymagało ode mnie obejrzenia pewnego filmu. W chwilę później naszła mnie refleksja, że skoro coś tak banalnego traktuję jako przeszkodę nie do pokonania, to raczej niewielka szansa, bym w ogóle zdołała się zmienić. Jeszcze tego samego dnia obejrzałam ten film a zdobycie go, wbrew moim obawom, okazało się bardzo proste. To chyba własnie w tym momencie zaczęłam wierzyć, że książka faktycznie wpłynie na moje życie... 

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których jej autor próbuje przekonać nas, że niezależnie od tego, na jakim etapie życia obecnie się znajdujemy, jesteśmy w stanie polepszyć jakość naszego życia i zacząć spełniać nasze marzenia. Kolejne wskazówki, zadania, historie motywacyjne mają na celu pomóc nam zrozumieć naszą obecną sytuację, określić cele, które są dla nas najważniejsze i wypracować strategie, które pozwolą nam te cele osiągnąć. Zaczynamy od ogólnych zarysów, by z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej konkretyzować nasze plany i co chyba najważniejsze, cały czas działamy. Król z uporem maniaka zachęca nas do sumiennej pracy, wie bowiem, że największą przeszkodą w zdobywaniu celów jesteśmy my sami. Podczas lektury pewnie prawie każdy czytelnik złapie się na myśli, że dane zadanie nic w jego życiu nie zmieni i można je z czystym sumieniem pominąć. Często chodzi jednak o to, by być aktywnym, wyrobić sobie nawyk działania, a nie tylko rozmyślać o tym, co można by zrobić. W "Kodeksie..." nie brakuje inspiracji zaczerpniętych od najbardziej znanych trenerów rozwoju osobistego, nie uważam jednak, by była to wada książki. Prawdę mówiąc byłabym zaskoczona, gdyby było inaczej, w dziedzinie rozwoju osobistego trudno wymyslić bowiem coś naprawdę nowego, sztuka polega natomiast na tym, by z wszelkich znanych strategii wydobyć to, co najbardziej skuteczne. 

Książka Krzysztofa Króla ujęła mnie prostotą przekazu, bezpośredniością autora, doborem i skutecznością zadań, umiejętnie wplecionymi historiami motywacyjnymi. Styl książki sprawił, że najzwyczajniej w świecie zachciało mi się chcieć. To chyba największy komplement, jaki można napisać w przypadku tego typu książki. 

Warto również nadmienić, że najnowsze wydanie książki zostało wzbogacone o rozdział z ćwiczeniami przeznaczonymi na pierwsze siedem dni z programu rozwoju osobistego Wyzwanie90dni. Dołączono również DVD z 3 godzinami szkolenia, podczas których m.in. Król opowie Wam o swojej drodze do sukcesu i pokaże Wam co zdołał sam osiągnąć. 

"Kodeks..." należy do tej kategorii książek, którym trudno wystawić jakąkolwiek ocenę, ponieważ jej odbiór jest czymś bardzo subiektywnym. Niektórym z pewnością nie spodoba się bardzo pewny siebie ton autora książki, z drugiej strony, czy osoba, która nie jest w pełni przekonana, że zna klucz do sukcesu, powinna w ogóle pisać tego typu książkę? Pewnie nie zabraknie osób, które stwierdzą, że książka jest zaledwie kopią idei przedstawionych przez znanych, zagranicznych autorów. Z drugiej strony, czy to źle, gdy ktoś w jednej książce skupia te zadania i strategie, które w jego przekonaniu są po prostu najlepsze? Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie tylko chciałby coś zmienić w swoim życiu ale również czy jest gotów działać, tu i teraz. Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, warto zainteresować się książką Krzysztofa Króla. Ze swojej strony szczerze polecam.

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów