Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-01-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-785-6
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami to kolejna książka z serii Co to? Jak to?, za sprawą której najmłodsi i nieco starsi poznają niezwykłe prawa rządzące naszym otoczeniem. Świat wokół nas pełen jest najprzeróżniejszych barw. Jesteśmy jednak do ich obecności na tyle przyzwyczajeni, że często ich nie dostrzegamy, a już z pewnością – nie doceniamy.

 

Książka Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami pozwala nam przypomnieć sobie, jak powstają kolory, a dzieciakom może posłużyć jako świetny pretekst do samodzielnego wykonania szeregu eksperymentów z kolorami. Już na początku zaprasza nas do zabawy z tworzeniem, pokazując, w jak niezwykły i pomysłowy sposób powstawały malunki w najstarszych jaskiniach zamieszkiwanych przez człowieka. Teraz, wzbogacone o tę wiedzę, dzieci mogą pobawić się w podobny sposób. Wykorzystanie dostępnych w domu, a przede wszystkim w kuchni i łazience produktów, może stać się przyczynkiem do fascynującej podróży w głąb skomplikowanych zagadnień chemicznych, co w przyszłości być może zaowocuje kolejnym odkryciem.

 

Niektóre z eksperymentów nie należą wcale do najłatwiejszych, ale mogą uświadomić dzieciom, w jaki sposób powstają ich kredki czy farby, mogą pokazać, że nie biorą się one przecież z niczego. Co więcej – dzieci mogą wykonać samodzielnie kredę do malowania. Okazuje się, że własnoręcznie wykonana kreda może być pokazywana na podwórku jako swoiste trofeum, dowód własnych możliwości. Dzieciaki uczą się, jak powstaje dana barwa, na czym polega drukowanie na drukarce za pomocą kropek, jak odbarwiać węglem, czy do czego można wykorzystać naturalne barwniki zawarte w przyprawach i owocach. Książka zawiera sporo pomysłów na twórcze spędzanie czasu z dzieckiem. Wiele zadań jest zbyt trudnych dla małych rączek, stanowić one mogą wyzwanie także dla opiekunów.

 

Przyznać trzeba, że takie pozywanie najmłodszym, "jak coś jest zrobione” ma bardzo duże znaczenie. Obecne pokolenie wszystko otrzymuje gotowe: z supermarketu, gdy tymczasem wysilenie intelektu i próba wykonania danego produktu samodzielnie może okazać się nie tylko świetną, ale i pouczającą zabawą. W dyskretny sposób w książce przemycone zostały wiadomości z historii sztuki, co rodzić powinno kolejne pytania…

 

Z książki dzieciaki dowiedzą się, jak zafarbować ubranie i jak wywabić kolor, jak stworzyć barwny koktajl i jak powstają poszczególne kolory. A przy tym publikacja udowadnia, że można to zrobić samodzielnie! Oczywiście niektóre z ćwiczeń mogą doprowadzić matki do rozpaczy, ale przecież czego się nie robi dla nauki!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów