Recenzja książki: Kościół Cię nie ogarnie. Rozważania na niedziele i święta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla chrześcijanina niedziela jest dniem szczególnej bliskości Boga. Pogłębienie osobistej relacji z Tym, który oddał swe życie z miłości do każdego z nas, dokonuje się podczas Mszy świętej. By spotkanie z Chrystusem miłującym człowieka było pełne i autentyczne, musimy o to zadbać sami. Ksiądz Jan Twardowski wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelnika, opracował krótkie rozważania przypadające na kolejne niedziele i święta. Ułatwieniem jest podział na Rok A, B i C (w każdym z nich kolejnym niedzielom przyporządkowane są czytania liturgiczne, niezmiennie powtarzające się co trzy lata).

Warto pamiętać, że rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem, poprzedzającym Boże Narodzenie, dlatego pierwsze przemyślenia dotyczą właśnie tego okresu. Autor proponuje, by w szeroko otwartych ludzkich sercach nie zabrakło miejsca dla Tego, który stale przychodzi. Delikatne i bezbronne Nowonarodzone Dzieciątko jest potężnym Zbawicielem, mającym trwać w nas przez całe ziemskie życie aż po wieczność. Męka, śmierć i zmartwychwstanie następujące po okresie publicznej działalności Jezusa, wskazują każdemu z nas celowość oraz najgłębszy sens wyboru Boga miłującego człowieka. Od nas samych zależy, czy podjęta decyzja zaowocuje wiecznym szczęściem, nieprzemijającym i niekończącym się wraz z czasem.

W książce „Wszędy pełno Ciebie” każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem rozważania przypadające na poszczególne niedziele i święta dotykają wszystkich dziedzin ludzkiego życia. Są to pouczenia mające na celu ubogacenie naszego wnętrza, a także złagodzenie powstałego na skutek codziennych przeciwności rozgoryczenia. Pomagają przezwyciężać złudne pokusy, stanowiące niezaprzeczalne przeszkody na drodze ziemskiego pielgrzymowania.

Książka „Kościół Cię nie ogarnie” wzbogacona jest o dodatek, który z pewnością posłuży kaznodziejom oraz autorom piszącym homilie. Jest to „Indeks skomentowanych fragmentów Ewangelii” (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), zawierający zapisane w porządku chronologicznym sigla biblijne. Nota edytorska szczegółowo podaje, o jakie rozważania zostało poszerzone obecne wydanie, a których zabrakło w wydaniu pierwszym. Miłe dla oka są ornamenty zdobiące wszystkie kartki, natomiast wstążeczka pełniąca rolę zakładki umożliwia szybkie odnalezienie tekstu, bez konieczności długotrwałego szukania.

Ksiądz Jan Twardowski w przystępny sposób ucząc, że działanie chrześcijanina winno charakteryzować się łagodnością i stanowczością, każdego człowieka zaprasza do swoich rozważań, dzięki czemu Ten, którego „Kościół nie ogarnie”, będzie uwielbiony.

Kup książkę Kościół Cię nie ogarnie. Rozważania na niedziele i święta

Zobacz opinie o książce Kościół Cię nie ogarnie. Rozważania na niedziele i święta
Śmierć na śmierć nie umiera. Myśli wybrane
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Śmierć na śmierć nie umiera. Myśli wybrane

"Bardzo lubiłem, już od dziecka, chodzić po cmentarzach, by wspominać moich bliskich, a także nawiązywać kontakt z innymi ludźmi, których groby tam się...

Kilka myśli o różańcu
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Kilka myśli o różańcu

Z właściwą sobie serdecznością Ksiądz Jan przybliża tajemnicę różańca, paradoksy i znaczenie tej cierpliwej i wytrwałej modlitwy, której 'świętość i niezwykłość...