Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Koszmarne przebudzenie

Rosalind Noonan

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378396352
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kinga Młynarska

„Uważaj, czego pragniesz, bo może się spełnić” – to stare jak świat powiedzenie chyba nigdy nie straci aktualności. Zwykle używane jest w kontekście „złych życzeń”, których żałujemy, jeśli się ziszczą. Jednak najczęściej nasze pragnienia krążą wokół własnego powodzenia, osiągnięcia celów, szczęścia. Często zdarza się, jak w przypadku bohaterki„Koszmarnego przebudzenia”, która ma już niemal wszystko, by móc poczuć się spełnioną, że marzymy o dziecku, by dopełnić poczucia życiowej satysfakcji. Staramy się o jego poczęcie, potem dbamy o nie, gdy rozwija się pod matczynym sercem, lecz kiedy pojawia się na świecie – staje się źródłem cierpienia i frustracji. Specjaliści definiują takie emocje jako depresję poporodową – temat, wokół którego Rosalind Noonan zbudowała fabułę swojej najnowszej powieści.


Szczęśliwa perfekcjonistka, Chelsea Maynard, traci ukochaną matkę. Kilka dni później, podczas długiego i pełnego komplikacji cesarskiego cięcia, wydaje na świat upragnioną córeczkę. Spełnia się pierwsze wielkie marzenie. Jednak konfrontacja wyobraźni i pragnień z rzeczywistością daje się mocno we znaki młodej mamie. Chelsea nie potrafi wykrzesać z siebie rodzicielskich uczuć. Zamiast matczynej troski, miłości, dumy i więzi, kobieta odczuwa przygnębienie, strach, zmęczenie oraz niechęć. W jej umyśle tworzą się makabryczne wizje wypadków, w których ofiarą zawsze pada jej córeczka. Chelsea nie radzi sobie z nową sytuacją, opieka nad dzieckiem staje się dla niej koszmarem, popada w chorobę, z czego zdaje sobie sprawę. Szuka pomocy, ale otoczenie zdaje się ignorować lub bagatelizować jej problem. Kobieta znów zaczyna marzyć. Pragnie, by ktoś zabrał dziecko, aby ona mogła znów zacząć normalnie żyć. I to życzenie się spełnia.

Pierwsza część powieści to lektura, która okaże się wielce zajmująca przede wszystkim dla matek, pozostałych czytelników zbyt długie wywody na temat depresji poporodowej mogą znużyć. Jednak to w tej partii autorka zaprezentowała cały wachlarz postaci (choć, oprócz Chelsea, potraktowanych jednak dość marginalnie), wśród których znajduje się porywacz. Druga część to poszukiwania maleńkiej Annie – tu fabuła zdecydowanie przyspiesza, autorka trzyma czytelnika w niepewności, podsuwa mu kolejne tropy i prowadzi w ślepe zaułki. Obie części łączy napięcie, najpierw o dreszcze przyprawia sama Chelsea – swoim zachowaniem i rojeniami, po porwaniu – w napięciu oczekujemy na finał śledztwa.

„Koszmarne przebudzenie” łączy w sobie powieść kryminalną, psychologiczną i społeczno-obyczajową. Na czoło wyraźnie wybija się problem depresji poporodowej i związanych z nią emocjami cierpiących kobiet, niezrozumieniem oraz odrzuceniem przez otoczenie. Noonan apeluje, by nie ignorować tej dolegliwości, na którą zapada coraz więcej matek. Pisarka wybrała metodę,  która ma wywołać szok u odbiorcy, stąd pojawia się konwencja powieści kryminalnej. Udowodniła, że w tym gatunku czuje się całkiem nieźle – fabuła intrygująca, pełna zwrotów akcji z zaskakującym zakończeniem, duży stopień realizmu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Lubię te książkę bo związałam się z bohaterką - jako matka. Nie , nie miałam takich problemów jak główna bohaterka,ale starałam się ją zrozumieć i żyć jej życiem przez chwilę. Uwielbiam takie historie,gdzie mogę odnaleźć jakiś pierwiastek siebie i choć przez chwilę pobyć kimś innym.
Dobra książka,dobra historia,nuta napięcia i dobre zakończenie. Prawie idealny układ; )
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów