Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Koszmarny Karolek. Jeszcze bardziej dożarte żarty

Francesca Simon

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-24-00846-9
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Najnowszą książką Franceski Simon jest księga żartów Koszmarnego Karolka. Ostrzeżenie na okładce ma zachęcić najmłodszych czytelników i wielbicieli Karolka do lektury – „Uwaga! Za mocne dla rodziców” to znaczek, które ma przekonać dzieci do wyjątkowości książeczki. Złośliwa mina przedstawionego obok Karolka to dodatkowy czynnik zapraszający maluchy do czytania.

 

„Jeszcze bardziej dożarte żarty” to zbiór dowcipów wybranych przez bohaterów serii o przygodach Koszmarnego Karolka. Pani Kat-Toporska zachęciła swoich podopiecznych do wpisywania do księgi swoich ulubionych kawałów. Autor najlepszego ma wygrać nagrodę, a w konkursie przez głosowanie mogą wziąć udział także czytelnicy. Znajduje się tu więc cała masa żartów – przypomnianych prze przyjaciół Karolka – są kawały Zęboluda Zuzi, nerwowe Nina, czarujące Czesi, wredne Wandzi, jędzowate Jadzi, leniwe Ludki, chciwe Henia, magiczne Marty, płaczliwe Piotra, mądre Misi, rozumne Roberta, rozśpiewane Roksany, ordynarne Ola, ambitne Arnolda, doskonałe Damianka, muskularne Miecia i oczywiście – koszmarne dowcipy Karolka. Poza nimi trafiły do księgi jeszcze żarty wynotowane przez panią Kat-Toporską oraz spisane przez Koszmarnego Karolka w tajemnicy dowcipy nauczycieli. Z „Jeszcze bardziej dożartych żartów” dowiemy się, jak dostać śniadanie do łóżka, jakie jest ulubione danie konia, jak się porozumiewają foki, który miś najwięcej medytuje, co się ogląda na statku piratów, jaki sport lubią najbardziej więźniowie, dlaczego pisklątka się nie śmieją, co pająk robi przy komputerze, czemu kościotrupy nie śpiewają w kościele, czego nie można zjeść na obiad, co można podarować terroryście w prezencie i co się dzieje, kiedy dwa bałwany się biją; poznamy także odpowiedzi na filozoficzne pytania – dlaczego niebo jest tak wysoko czy – dlaczego historia się powtarza.

 

Przeważają w „Jeszcze bardziej dożartych żartach” pytania, na które absurdalne odpowiedzi mogą rozśmieszać. Jest też w książce kilka dowcipów „tradycyjnych”. Część kawałów z księgi Koszmarnego Karolka jest od lat dobrze znanych – sporo jednak żartów wywoła śmiech odbiorców, wiele zaskakuje zgrabnymi pointami, wiele nadaje się do opowiadania znajomym i do brylowania w towarzystwie. Żarty przetykane są dialogami szkolnych kolegów, a właściwie ciągłymi uszczypliwościami i złośliwostkami – autorów wypowiedzi poznać można po zmienianym kroju czcionki i po kolejnych odpowiedziach-skargach. Kłótnie dzieciaków nadają rytm książeczce i są dodatkowym źródłem humoru, bowiem rezolutni koledzy potrafią dowcipnie skomentować swoje zachowanie. W tomiku znajdują się też zgrabne rysunki Tony’ego Rossa, ilustrujące kolejne dowcipy.

 

Jest więc książeczka „Jeszcze bardziej dożarte żarty” zbiorem dowcipów, zgrabnie połączonych dodatkowymi, nadprogramowymi żarcikami. Wszystko to – kawały, dialogi szkolne i rysunki – składa się na zabawną, komiczną całość, która spodoba się na pewno wielbicielom Koszmarnego Karolka. Malutka książeczka przyniesie sporo śmiechu – to propozycja dla najmłodszych imitująca zbiory kawałów dla dorosłych i łącząca postacie z jednej serii książek Franceski Simon i żarty, które nie potrzebują kontekstu (czyli znajomości poprzednich części cyklu).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów