Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kozietulski i inni

Marian Brandys

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788361297697
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Jednym z bardziej chlubnych epizodów w militarnej historii Polski, jednym z lepiej znanych także za granicami naszego kraju, jest heroiczna szarża polskich szwoleżerów z Gwardii Cesarskiej Napoleona pod Somossierą. Jej przywódca, Jan Leon Kozietulski, doczekał się nawet unieśmiertelnienia swego nazwiska w postaci raczej pejoratywnego określenia „kozietulszczyzna”, stosowanego jako podsumowanie polskich zapędów bohaterskich, brawury oraz chęci do oporu i walki za wszelką cenę, nie licząc się ze stratami i kosztami. Ale te wydarzenia, wraz z całą otoczką sprawy polskiej w czasach napoleońskich, są mało rozpropagowane wśród mniej zainteresowanych historią czytelników. Na szczęście dzięki wznowieniu dzieł Mariana Brandysa, znanego prozaika i reportażysty, znawcy i pasjonata czasów napoleońskich, ta luka na rynku została wypełniona – w księgarniach pojawiła się bowiem publikacja „Kozietulski i inni”.

 

Książka opowiada historię tytułowego Kozietulskiego, szwoleżera i gwardzisty Napoleona, który brał udział w jego licznych kampaniach (m.in. w Hiszpanii, w Austrii w pierwszej ‘wojnie polskiej’ i wojnie z Rosją). Oprócz niego poznajemy tych ‘innych’ – Polaków, którzy bohatersko walczyli o Polskę i Księstwo Warszawskie, zarówno w wojsku Małego Kaprala, jak i w kraju; na koniu i z szablą w dłoni, albo dyplomacją czy reformami. Przedstawiony jest więc też książę Poniatowski, dokładniej opisany w innej publikacji Brandysa, Krasińscy, ale także Maria Walewska i śmietanka towarzyska Warszawy pod zaborem pruskim. A w tle – Polska i cała Europa czasów Napoleona, z problemami, radościami i codziennością ich mieszkańców, odmalowane w zaskakująco barwny sposób na podstawie licznych listów i pamiętników.

 

Nie dajmy się zwieść – „Kozietulski i inni” to książka historyczna, nie powieść, ale czyta się ją równie przyjemnie. Brandys posiadł zdolność pisania gawędziarskiego, wiec czytelnik ma wrażenie, że słucha pasjonującej opowieści, pełnej zwrotów akcji i barwnych bohaterów. Nie ma tu natłoku dat, które i tak omija się podczas czytania, wymieniania pułków i kompanii biorących udział w potyczkach czy dokładnych opisów całych kampanii, o opisach bitew nie wspominając. I chociaż jest to w równym stopniu wada, co i zaleta (bardziej lubiący militaria czytelnicy raczej nie poczują się usatysfakcjonowani), sprawia to, że książki się nie czyta – ją się połyka w całości.

 

Barwny, kolokwialny język i prosty opis łączą się z głęboką analizą i ciekawymi spostrzeżeniami. Przekrojowość ujęcia – z dbałością o szczegóły. Jak można się spodziewać, książka ta ma też swoje wady, jakkolwiek nie wychwalałby jej poprzedni akapit. A sprowadzają się one do poprzednio poruszonego tematu militariów. Wbrew pozorom, przydałby się chociaż krótki opis działań militarnych w kolejnych kampżonąaniach, bo miejsca i wydarzenia mają tendencję do pojawiania się... znikąd. Także lekko zniechęcający jest natłok nazw geograficznych i nazwisk, które pojawiają się raz, by szybko skryć się w mroku dziejów. Ale Brandys wykonał kawał dobrej roboty.

 

„Kozietulski i inni” to książka nie tylko dla tych, którzy fascynują się historią, ale też dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o czasach napoleońskich, bo napisana jest żywo, przystępnie i bardzo przekrojowo. Jest to spojrzenie na wojnę z pozycji jednego z ważniejszych Polaków tego okresu, ale jednak zwykłego człowieka. Często przytaczane listy Kozietulskiego do matki i siostry, opisy bardziej przyziemnych problemów i życia Warszawy w czasach Księstwa bardzo ubarwiają książkę, tak jak i gawędziarski styl pisania Brandysa. „Kozietulski i inni” to świetnie napisana opowieść o ciekawych ludziach i jeszcze ciekawszych czasach. Brandysowi udało się przybliżyć w bardzo przystępny sposób tematykę dość złożoną. To fascynująca książka, którą czyta się błyskawicznie - od deski do deski…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów