Recenzja książki: Krąg

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Grupa nastolatek, tajemnicze zbrodnie i magia to połączenie nie nowe, choć wciąż przyciągające uwagę wielu czytelników. Krąg Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren to skandynawska powieść z pogranicza fantasy, kryminału i historia kierowana do nastoletnich odbiorców. I chociaż książka nie zachwyca oryginalnością, to sprawnie skonstruowana fabuła, dynamiczna akcja i mnogość wydarzeń sprawiają, że czyta się ją jednym tchem.

Małe, szwedzkie miasteczko Engelfors, początek roku szkolnego. Właściwie nic nie zapowiada, że przed sześcioma licealistkami otworzy się dotychczas nieznany, pełen niebezpieczeństw i poświęcenia świat. Niedługo po rozpoczęciu zajęć szkolnych opinią publiczną wstrząsa fakt, że w szkole znaleziono ciało jednego z uczniów, Eliasa. Wszystkie ślady i dowody wskazują na to, że chłopak popełnił samobójstwo. Uczniowie, chociaż przerażeni wydarzeniem, jakie miało miejsce, składają czyn Eliasa na karb jego problemów z nauką i uzależnienia od narkotyków. W samobójstwo nie wierzy jedynie Linnea, bliska przyjaciółka Eliasa. Kiedy pewnej zimnej nocy, gdy na niebie pojawia się tajemniczy czerwony księżyc, a sześć zupełnie nieznających się nastolatek spotyka się w opuszczonym parku rozrywki, wydarzenia zaczynają przybierać zupełnie nieoczekiwany obrót.

Krąg to książka wciągająca i absorbująca uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, jednak niespecjalnie zaskakująca. Chociaż opisywane wydarzenia trzymają w napięciu, to liczba bohaterów oraz opisy ich charakterów sprawiają, że wprawny czytelnik bez trudu „rozgryzie”, kto jest kim w tej mrocznej historii. Na dużą pochwałę zasługują kreacje głównych bohaterek książki. Linnea, Minoo, Anna-Karin, Rebecka, Vanessa i Ida to nastolatki z krwi i kości. Każda nastoletnia czytelniczka odnajdzie w którejś z postaci swoje cechy, a być może nawet całkowicie utożsami się z jedną z dziewczyn. To ogromna zaleta, bowiem czytelnik, zwłaszcza młody, szuka w fikcyjnych bohaterach odbicia siebie samego i swoich problemów. A kiedy udaje mu się je znaleźć, przestaje czuć się odosobniony czy też wykluczony. Za sprawą ich losów lepiej też poznaje samego siebie.

W książce, oprócz głównego, paranormalnego wątku, uwagę przyciągają codzienne problemy uczniów liceum. Czytelnik na kartach Krąęgu znajdzie nie tylko opisy przyjaźni, podszytej niekiedy nutką zazdrości, ale też sprawy o wiele trudniejsze. Wśród nich przeważają szkolny mobbing, dokuczanie słowne, psychiczne znęcanie się popularnych uczniów nad „szarymi myszkami” czy nawet przemoc fizyczna. U nastolatków, oprócz szkoły, która w przypadku większości z ich dawno zeszła na drugi plan, dominuje fascynacja wolnością – imprezami, używkami i przypadkowym seksem.

Krąg to pierwsza część trylogii, której interesujący początek wróży solidne rozwinięcie, a być może także nietuzinkowe zakończenie. Książka kierowana jest przede wszystkim do nastolatków, do młodzieży raczej licealnej niż gimnazjalnej. Wydaje się także, że z większym entuzjazmem sięgną po powieść dziewczęta niż chłopcy. Chociaż autorzy raczej unikali w powieści opisów scen erotycznych, a opisy wydarzeń brutalnych ograniczone zostały do minimum, to jednak ich obecność sprawia, że grono odbiorców powieści - odpowiednio dojrzałych i gotowych na taką lekturę - wydaje się niezbyt szerokie.

Kup książkę Krąg

Zobacz opinie o książce Krąg