Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kresy Kresów. Stanisławów

Olszański Tadeusz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2008-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324400775
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Tom „Kresy Kresów. Stanisławów” Tadeusza Olszańskiego to jedna z tych książek, które czyta się z zapartym tchem. Wspomnienia autora przenikają się tutaj i uzupełniają z losami kraju i narodu. Nie ma już Stanisławowa, jest Iwano-Frankiwsk. Lecz dzięki Tadeuszowi Olszańskiemu dawny Stanisławów dalej istnieje, ożywa na kartach tej memuarowo-fakrograficznej opowieści.

 

Urodzony w 1929 roku Olszański powraca pamięcią do miejsc z lat dziecinnych: i niejako mimochodem charakteryzuje życie i obyczaje mieszkańców przedwojennego grodu. Pisze o rzeczach, które historycy uznaliby zapewne za nieważne: na przykład o swoistej modzie na żony pochodzące z Węgier, o ojcu – lekarzu, Judymie, który dwa razy w tygodniu przyjmował za darmo biednych ludzi. Opowiada o wrażeniach ze szkoły, zabawach z kolegami, utrwala też w tomie postać swojej niani i jej niezwykłego męża. Przedstawia Stanisławów z lat wojennych i tu najpełniej splatają się losy jednostek i zbiorowości. Wydaje się, że Olszański chce znaleźć w swojej książce miejsce dla każdego mieszkańca Stanisławowa, dla każdego przyjaciela – próbuje ocalić przed zapomnieniem bliskich i znajomych, prezentując ich przeżycia, ale również marzy o otoczeniu opieką miasta, o którym coraz mniej ludzi pamięta.

 

Punktem wyjścia dla rozważań staje się topografia Stanisławowa – wspomnienia wywołują kolejne uliczki, dziś często zmienione nie do poznania. Tadeusz Olszański chciałby fotografować słowem, dokładnie odwzorować układ i wygląd domów – zamienia się przecież w kronikarza miejscowości. Nagromadzenie geograficznych szczegółów wkrótce ustępuje historii – autor analizuje kolejne wydarzenia, które mogły zmienić oblicze Stanisławowa, a jednocześnie skupia się też na obyczajach oraz zwyczajach mieszkańców. Posiłkuje się wiedzą dostępną dla ludzi „stąd”, informacjami oczywistymi dla mieszkańców, a niedostępnymi obcym, nieodkrytymi przez przyjezdnych. W ten sposób ukazuje prawdziwą historię Stanisławowa, nie tylko tę ważną, ale i codzienną, złożoną z małych sekretów sąsiedzkich. To jeden z olbrzymich plusów książki – bo dzięki takim właśnie zapiskom wskrzesić można dawne miasta.

 

Niebagatelne znaczenie mają też podobne rozwiązania dla czytelników: nie ulega wątpliwości, że istnienie w książce plotkarsko-drobiazgowych informacji uatrakcyjnia lekturę i sprawia, że odbiorcy mogą zżyć się z „bohaterami” stanisławowskiej opowieści. Historia Olszańskiego kończy się wyjazdem na Węgry w 1943 roku. Do tego czasu autor jest jednak pilnym obserwatorem: wie, że musi zapamiętać wojenne okrucieństwa i przekazać wiedzę o nich.

 

W „Kresach Kresów” nie wszystko wygląda różowo. Wstrząsające opisy zbrodni hitlerowskich, rozstania z bliskimi, poczucie zagrożenia – wszystko to musi wpłynąć na tonację opowieści. Chociaż książka zaczyna się dość idyllicznie, a potem optymizm przesłaniany jest przez wojenne troski, czyta się „Kresy Kresów” jakby była to dobra powieść. Ten tom nie należy do zwyczajnych memuarów, które niewiele wnoszą – a dzięki wartkiemu stylowi narracji udaje się Olszańskiemu stworzyć historię niezapomnianą. Szkielet typowych pamiętników skrywany tu jest przez barwną i pełną niezwykłości narrację.

 

Zapewnia Tadeusz Olszański sporo emocji, przekazuje wiele cennych informacji. Odmalowując wielokulturową mieszankę przyzwyczajeń i obyczajów przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania Kresami. Sporo tu anegdot, sporo smutnych refleksji, sporo zdjęć przedstawiających dawny i obecny Stanisławów. Lecz książka Olszańskiego przede wszystkim ocala. I dlatego warto ją przeczytać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beata Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Kresy Kresów. Stanisławów Farfałki staropolskie
Andrzej Hamerliński-Dzierożyński
Okładka - Kresy Kresów. Stanisławów Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej
Anna Piwkowska
Okładka - Kresy Kresów. Stanisławów Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego
Zofia Wojtkowska
Okładka - Kresy Kresów. Stanisławów Polska Ludowa
Karol Modzelewski, Walenciak Robert
Okładka - Kresy Kresów. Stanisławów Aleksander Hercen
Wiktoria Śliwowska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów