Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Licia Troisi

Ocena ( 8 osób )
5.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-26504-64-8
Liczba stron: 405
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Ginący świat

 

Fani prozy Licii Troisi, drżyjcie! Nadciąga właśnie Nashira, która wprowadzi Was do świata pełnego magii, tajemnic, okrucieństwa i ezoteryki. Wydawnictwo Zielona Sowa opublikowało właśnie pierwszą część cyklu Królestwa Nashiry, zatytułowaną Marzenie Talithy. To powieść, która - podobnie jak poprzednie w dorobku Troisi - gwarantuje porcję wzruszeń, fantastyczną akcję oraz niezapomniane doznania.

 

Fenomen powieści Lici Troisi nie dziwi, zważywszy na fakt, iż w swoich powieściach kreuje ona światy magiczne. Magiczne z dwóch powodów: pełne są czarów, fantastycznych stworzeń i rzeczy, nierealnych wydarzeń, a z drugiej strony magia polega na zaczarowaniu czytelnika słowem. Autorka, co warto zaznaczyć, jest astrofizykiem z wykształcenia, pracuje na co dzień w rzymskim obserwatorium. Jej zainteresowanie kosmosem ma wpływ na światy, jakie tworzy. Ale nie należy zapominać, że dużą rolę odgrywa tu i jej niesamowita wyobraźnia.

 

Autorka debiutowała trylogią Kroniki Świata Wynurzonego (wydaną przez Videograf). Książki te od razu stały się bestsellerami we Włoszech. Niepowtarzalne światy kreowane przez Troisi sprawiają, że po jej książki sięgają chętnie zarówno dojrzali czytelnicy, jak i ci dopiero zaczynający swoją przygodę z literaturą.

 

Licia Troisi tym razem przenosi swoich czytelników do fantastycznej Talarii. To świat fascynujący i przerażający jednocześnie. Napawa strachem, ale i wywołuje pragnienie poznania go. Kusi różnorodnością i zadziwia niesamowitością.

 

Główna bohaterka Królestwa Nashiry to Talitha, córka hrabiego Megassy - człowieka równie wpływowego, co okrutnego. Dziewczyna po tajemniczej śmierci swej siostry zostaje zmuszona do wstąpienia do Zakonu, stojącego na straży wielu tajemnic. Talitha odkrywa sekret, który doprowadził do śmierci jej ukochanej siostry, a który doprowadzić może również do zagłady całego znanego jej świata. Zdesperowana, ucieka z klasztoru wraz z Saiphem - przyjacielem i niewolnikiem w jednej osobie, by stawić czoła złu, jakie dokonuje się na ich oczach. Wspólnie rozpoczynają pogoń za enigmatycznym Heretykiem oraz ucieczkę przed ludźmi opłacanymi przez chorego z wściekłości Megassę.

 

Marzenie Talithy zaskoczy czytelników niezwykle dopracowaną fabułą, częstymi zwrotami akcji i baśniową wręcz poetyką. Język, jakim posługuje się Troisi, sprzyja puszczaniu wodzów wyobraźni. Nie sposób oprzeć się wizjom, jakie serwuje autorka czytelnikom. Książka urzeka też i z innych powodów. Porusza tematy, które aktualne są od zawsze i które będą towarzyszyć człowiekowi w przyszłości. Marzenie Talithy to opowieść o bezkompromisowej walce ze złem, z ludzką nienawiścią i niesprawiedliwością, o byciu niezależnym i o pragnieniu wolności. To również książka, która opowiada o szacunku dla samego siebie i dla drugiego człowieka, niezależnie od różnic, jakie nas dzielą. Dzięki ciekawej historii, pełnej zła, okrucieństwa i nierówności, zaczyna się doceniać i dostrzegać to, co w życiu najważniejsze. Pouczająca lekcja, wyzbyta pretensjonalności. To powieść, która zdecydowanie przypadnie do gustu młodzieży, wyczulonej na wszelkie przejawy sztuczności. Polecić jednak warto Marzenie Talithy również starszym czytelnikom, którzy nie zatracili w sobie dziecka i wyobraźni.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale miło mnie zaskoczyła ;)
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czasami to, czego byśmy chcieli od życia, co pozornie jest na wyciągnięcie ręki, wydaje się w rzeczywistości nieosiągalne. Takie wrażenie odnosi również Talitha. Skromna dziewczyna, wychowywana w nieświadomości tego, co dzieje się poza murami miasta i jednocześnie wskutek tragedii, skazana na przyszłość, z którą nie jest w stanie się pogodzić. Jedynie jej wierny sługa, będący również jej oddanym przyjacielem, pomaga jej wkroczyć na nową drogę i wraz z nią wyrusza w podróż, by ocalić całe królestwo.
Książka ta pokazuje, że są wartości ważniejsze niż pochodzenie, czy posiadanie, bo to, co mamy dziś, jutro możemy utracić, ale przyjaźń i wierność pozostają niezachwiane.
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,


Licia Troisi jest jedną z moich ukochanych pisarek fantasy. Naszą czysto literacką przyjaźń zapoczątkowały znakomite Kroniki Świata Wynurzonego, a więź między nami wzmocniły Wojny Świata Wynurzonego (ach, to zamiłowanie do łotrzyków!) i Legendy Świata Wynurzonego - równie rewelacyjne, jak ich poprzedniczka. Pierwszy tom Królestw Nashiry, Marzenie Talithy, pochłonęłam z furiackim zapałem, nie opuszczając tego świata ani na chwilę - nawet teraz mam wrażenie, że wciąż w nim bytuję...


Zastanawiam się, czy potraficie wyobrazić sobie świat, w którym w wielu miejscach brakuje powietrza, rzeki i strumienie wysychają, upały stają się przytłaczające, a wśród biedniejszych panuje głód? Biorąc pod uwagę globalne ocieplenie, stale powiększającą się dziurę ozonową, masowe wycinanie lasów deszczowych, można by wziąć moje pytanie retoryczne za nasz współczesny, ekologiczny terkot, jednakże to jest rzeczywisty świat Nashiry - takim znają go mieszkańcy i stopniowo poznaje główna bohaterka. Bowiem Talitha trzymana jest niemalże pod całkowitym kloszem przez ojca hrabiego (bynajmniej nie z troski, a traktowania jej jako pionka w grę o władzę), a jedyną przyjemnością jaką czerpie z życia są treningi w Gwardii i czas spędzany wspólnie ze swoim niewolnikiem, Saiphem. Iskierką w jej życiu jest również więź z siostrą, ukazana w równie seraficzny, jak i dramatyczny sposób.


(...) Sięgnęła pod gorset i wyciągnęła rzemyk, na którym wisiał kamień o nieregularnym kształcie, z wyraźnie przeciętą krawędzią. Znalazły go lata temu w ogrodach pałacu. Był bardzo ciekawy, wyglądał, jakby składał się z dwóch identycznych części, złączonych ze sobą jednym bokiem.

- Jest taki jak my - powiedziała wtedy jej siostra, trzymając go w dłoni i pokazując jej. - Dwie połówki całości.

To ona go przepołowiła i w każdej części zrobiła dziurkę.

- Jedna część będzie dla mnie, a druga dla ciebie. Za każdym razem, kiedy będziemy czuły się samotne, popatrzymy na niego i przypomnimy sobie, że zawsze mamy siebie. 


Niestety, jak sam opis książki zdradza, siostra Talithy umiera, a bohaterkę wbrew jej woli ojciec wysyła do Zakonu, który... ma dwa oblicza. Ośmieliłabym się nawet stwierdzić, że - jeśli chodzi o zachowanie większości Sióstr - przypomina nasz kościół katolicki, a konkretnie księży; przykazania swoją drogą, myśli i ciała inną ścieżką. Jak pewnie domyśliliście się, niechęć Talithy do Zakonu w ten sposób wzrasta i postanawia jak najszybciej stamtąd zniknąć. Oczywiście, wraz ze swoim towarzyszem.

Talitha pod wieloma względami przypomina mi bohaterki z pozostałych powieści autorki. Zamiłowanie Nihal do miecza i smoków (Kroniki Świata Wynurzonego), buntowniczość Dubhe i jej talent do pakowania się w kłopoty (Wojny Świata Wynurzonego), prostoduszność i poczucie obowiązku Adhary (Legendy Świata Wynurzonego) - to wszystko w połączeniu daje nam niemalże pełen obraz głównej postaci Królestw Nashiry. Tak naprawdę, jedyną indywidualną cechą Talithy są jej szlacheckie korzenie. Jednakże, czy jest to wadą powieści? W moim odczuciu absolutnie nie - wspaniale było poczuć ducha postaci, które pokochałam, aczkolwiek liczyłam na odrobinę większą kreatywność pani Troisi.

Wracając do ogólnego zarysu powieści, to działanie świata Nashiry przedstawione jest w fenomenalny sposób. Króluje tutaj niepowtarzalny klimat, natura pełna jest niespodzianek, a i ustrój oraz warstwy społeczne ukazane są w bardzo interesujący sposób. Również motyw rasy niewolników jest kapitalnie rozbudowany i myślę, że to właśnie on zaintrygował mnie najbardziej, a w szczególności stopniowo wybuchające wśród nich powstanie (nie będę kryć, że to sprawka Talithy i Saipha). Używanie magii za pomocą Powietrznych Kamieni, działanie Talarethów (gatunek rozłożystych drzew na Nashirze, wytwarzające powietrze) również zasługują na uwagę - równie mocno, jak krwawe i smutne obrazy, których nie brakuje w Marzeniach Talithy.


 - Nadzieja nigdy nie jest głupia - stwierdziła poważnie Dynaer. - To wszystko, co pozostaje ludziom takim jak my. Nadzieja zmienia życie, daje siłę temu, kto nie ma nic innego.


Ponadto, z cech bardziej estetycznych, każda cześć książki (a jest ich dokładnie trzy) poprzedzona jest zajmującymi zapiskami z samej Nashiry, a barwna okładka sprawia, że ciężko przejść obok niej obojętnie, prawda? 

Pierwszy tom Królestw Nashiry, Marzenie Tahality, polecam miłośnikom fantasy oraz twórczości samej autorki. Mimo, że Talitha przypomina inne bohaterki pisarki, to jestem pewna, że w kolejnych częściach pokaże ona swój własny, zupełnie odrębny, charakter, chociaż - mówiąc szczerze - liczne zwroty akcji, tajemnice godne detektywistycznych powieści i rozbudowany świat Nashiry, wynagradza wszystko, a frapujący epilog sprawia, że ciężko nie sięgnąć po kolejny tom!

kitek72 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawy i wciągający świat fantasy :)
Emilka74 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Och Ruda...
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książkę czytała moja młodsza siostra i bardzo jej się podobało... Ja osobiście czytałam wcześniej wydane w Polsce serii tej autorki i także byłam zadowolona z ich poziomu... Myślę, że mogę ze spokojnym sumieniem polecić książkę 12,13-latkom, bazując na rekomendacji siostry :)
Antoninka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Hmmm, może uda się przeczytać...
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hanka04 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Jaga1005 Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moira Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów