Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Książę i praczka

Nuno Tovar de Lemos SJ

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007-07-11
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7505-019-6
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

JAK PROSTA MOŻE (I POWINNA) BYĆ WIARA

 

Nuno Tovar de Lemos jest portugalskim inżynierem, który studiował teologię w Cambridge i Rzymie. Jest członkiem Towarzystwa Jezusowego i kapłanem od kilkunastu lat. Współpracuje ze środowiskami akademickimi i odpowiada za portugalskich jezuitów. A do tego napisał książkę pt. Książę i praczka. Tytuł mówi niewiele, ale po wykształconym wszechstronnie Autorze spodziewać by się można teologicznych rozważań na wysokim poziomie. A tymczasem Nuno (jak nazywają go koledzy po piórze) wydał opowiadania, przypowieści właściwie o szukaniu Jezusa i sensu wiary. Jest w tym prostota godna św. Franciszka i głębia myśli, która każdemu powinna dać do myślenia.

 

Tytułowa opowieść Książę i praczka rozgrywa się w Niebie. Trójca Święta podejmuje właśnie decyzję, że Syn zejdzie na Ziemię i będzie tam żył jak człowiek ze wszystkimi tego konsekwencjami. Mieszkańcy Nieba, w tym prorocy są zachwyceni „projektem” Boga, ale także zaniepokojeni. Znają oni dobrze warunki życia na „padole łez”, znają też ludzi, boją się o Syna. Woleliby, żeby został w bezpiecznym Niebie. Jakby zapomnieli, kto stworzył ludzi… Pojawiają się transparenty na cześć nowego Projektu Trójcy, wiwaty, słowa oddania, ale i przestrogi. Bóg uśmiecha się na to wszystko i opowiada przypowieść o Księciu, który mieszkał w niedostępnym Zamku na górze. Podczas jednej z podróży zakochał się w wieśniaczce, biednej Praczce. Wiedział, że nie może zabrać tej prostej dziewczyny do swojego Pałacu, bo czułaby się tam nieswojo. Podejmuje więc decyzję: zostanie razem z nią w jej wiosce, będzie pracował i żył jak ona. W ten sposób wyjaśniona zostaje podwójna, Boska i ludzka natura Syna Bożego, który będąc człowiek nie przestaje być Bogiem. Tak jak książę, choć żył jak zwykły człowiek nie przestał być przecież księciem. Jego krew nadal pozostała błękitna.

 

Autor opowiadań prowadzi rozważania o obliczach Boga, o tym, jak postrzegany jest Stwórca przez różnych ludzi, przez każdego zgodnie z własnymi wyobrażeniami i oczekiwaniami. Wyraża nawet paradoksalną myśl, że „każdy wierzący jest ateistą” w tym sensie, że odrzuca wiarę w fałszywe wizerunki i oblicza Boga. Wszyscy zatem „jesteśmy ateistami fałszywych bogów”. A raczej powinniśmy nimi być. Opowiadania i przypowieści Nuno Tovara de Lemos choć są proste, wcale nie są naiwne, choć takie się z pozoru wydają. Wymagają głębszego zastanowienia się, zatrzymania, popatrzenia na gwiazdy jak robił to św. Ignacy i uśmiechnięcia się do całego dzieła Bożego. Bo prawdziwa wiara zawiera się w miłości. Tej prawdziwej, głębokiej i pełnej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Książę i praczka Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Książę i praczka Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Książę i praczka Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Książę i praczka Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Książę i praczka O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów