Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Księga ogni

Jane Borodale

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Mała Kurka
Data wydania: 2012-06-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-6274-502-9
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Pamiętacie Kopciuszka i jego historię? Macocha, złe siostry, wróżka, no i książę. Główna bohaterka musi wiele przejść, by ziściły się jej marzenia. A gdyby tak przenieść tę postać w całkiem inne realia, mniej bajkowe, a bardziej jak z powieści Charlesa Dickensa? Zamiast oddzielania grochu od innych ziaren i usługiwania złośliwemu rodzeństwu życie na prowincji - i to tej bardzo biednej, gdzie o wróżkach z powodu nadmiaru obowiązków nikt nie myśli. Dzień wypełniony jest pracą i obowiązkami, a szlachetnie urodzeni nie zaglądają do wiejskich chat. Bogatych i biednych dzieli wszystko. Zamiast wspaniałego balu jest wioskowa zabawa, a książę, nawet w wersji o wiele skromniejszej jakoś nie chce się pojawić. Za to jest dziewczyna marząca o życiu zupełnie innym niż żywot jej rodziców. W jej świecie takie marzenia jednak szybko zabija rzeczywistość. 

Agnes Trussel, pomimo młodego wieku, nie ma zbyt wielu złudzeń co do swej przyszłości. Nie rysuje się ona różowo - w ogóle trudno dostrzec w niej jakiekolwiek barwy. Wszystko wydaje się z góry postanowione, wszystkie marzenia wydają się od początku skazane na klęskę, a tajemnica jedynie pogłębia ciemne cienie w tym krajobrazie. Jak znaleźć wyjście z sytuacji, która wydaje się beznadziejna? Każdy dzień zaczyna się i kończy groźbą wyjawienia tego, co skrywane. Każdy krok i bardziej uważne spojrzenie niesie ryzyko. Można uciec, ale dokąd? Uśmiech losu, a może jego chichot sprawia, że uchylają się drzwi nadziei. Wystarczy tylko na chwilę zagłuszyć wyrzuty sumienia i wykorzystać nadarzającą się okazję. Pantofelek tym razem nie był przepustką do spełnienia snów, jednak Agnes udaje się wkroczyć na ścieżkę nadziei. Przypadkowa znajomość otwiera przed naszą bohaterką perspektywy, o jakich nawet nie śniła. Nieznany świat, w którym żyje Mistrz Blacklock, staje otworem dla nowej mieszkanki Londynu. Dziewczyna odkrywa, iż ma talent w zawodzie, o jakim nie marzyła. Ma zostać pomocnicą wytwórcy fajerwerków. Powoli uczy się, jak z pozoru nie pasujących do siebie elementów stworzyć barwne widowisko. To, co było nieprzydatne na wsi i sprowadzało na nią jedynie gniew rodziców, okazuje się bardzo pomocne - wyobraźnia i fantazja pozwalają pokonywać kolejne stopnie  wtajemniczenia. Nadal jednak skrywana przez Agnes tajemnica może zniszczyć wszystko. Jak zakończy się ta historia? Warto się o tym przekonać podczas lektury powieści Jane Borodale.

Księga ogni przenosi czytelnika do osiemnastowiecznej Anglii, ukazując jej cienie i blaski. Szczególnie te pierwsze rzucają się początkowo w oczy. Ale siłą tej opowieści są przede wszystkim bohaterowie - pełnokrwiści, jednocześnie  wydający się wykraczać poza swoje ramy czasowe i - paradoksalnie - będący dziećmi swej epoki. Klimat dickensowski to pierwsza warstwa. Druga przypomina twórczość Thomasa Hardy`ego. Lecz historia Agnes Trussel to nie kompilacja tego, co już zastało napisane. Jane Borodale przedstawia czytelnikom opowieść, której wstęp zapowiada zupełnie inny rozwój fabuły,a zakończenie jest całkowitym zaskoczeniem. Podobnie, jak patrząc na wybuchające na niebie sztuczne ognie, nie wiemy, co czeka nas za moment, tak i akcja podąża meandrami, nieraz rozwijając się w całkowicie innym kierunku, niż można by się spodziewać. Główna bohaterka skłania czytelników do zastanowienia się nad tym, co jest dobre, a co złe i czym w rzeczywistości jest prawda... Kopciuszek różne ma imiona. Nie zawsze jego życie uzależnione jest od księcia, pantofelka i złej rodziny...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ulvang plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam wszystkim, którzy lubią dobrze skonstruowane powieści.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2012-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Księga ogni Wielka ucieczka Dziadka
David Walliams
Okładka - Księga ogni Szczuroburger
David Walliams
Okładka - Księga ogni Demoniczna Dentystka
David Walliams
Okładka - Księga ogni Chłopak w sukience
David Walliams
Okładka - Księga ogni Pan Smrodek
David Walliams
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów