Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Księżniczka z lodu
Kup Teraz

Księżniczka z lodu

Camilla Läckberg

Ocena ( 56 osób )
4.9
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania:
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-105-2
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Miasteczko pełne tajemnic


Zachodnie wybrzeże Szwecji. Miasteczko Fjällbacka, niedaleko Göteborga. Miejscowy wielbiciel trunków, Eilert Berg, opiekujący się pewnym pięknym domem, natyka się w jego łazience na zwłoki. Ciało młodej kobiety leży w wannie w lekko zamarzniętej wodzie. Woda jest mocno zabarwiona krwią. Zszokowany Eilert nie potrafi zmusić się do działania. Z pomocą przychodzi mu mieszkająca w miasteczku kobieta, trzydziestopięcioletnia Erika Falck, znana z kilku świetnie napisanych biografii słynnych postaci pisarka, która przypadkowo przechodzi w pobliżu. Erika przeżywa szok, rozpoznając ofiarę. To Alexandra Wijkner, z domu Carlgren, niezwykle piękna kobieta, z którą kiedyś - dwadzieścia pięć lat wcześniej - bardzo się przyjaźniły, jeszcze zanim rodzina Carlgrenów opuściła miasteczko.

Coś, co pozornie wygląda na samobójstwo, wcale nim nie jest. Ofiara nie mogła bowiem sama podciąć sobie żył w taki właśnie sposób. Wyklucza to zdecydowanie sekcja zwłok. W tym momencie do akcji z ledwo skrywanym entuzjazmem wkracza komisarz Bertill Mellberg, szef komisariatu w Tanumshede, przeniesiony na prowincję, niedbały, pewny siebie i irytujący wszystkich policjant, który marzy o tryumfalnym powrocie do miasta w glorii niezasłużonej chwały.

Taki jest początek tej doskonałej powieści. To, co mnie zaskoczyło najbardziej, to klimat, atmosfera tej książki. Po lekturach Mankella, Karin Fossum, duetu Maj Sjöwall oraz Per Wahlöö, i wielu innych, mniej znanych autorów, skandynawska proza jawiła mi się jako raczej specyficzna. Pozbawiona wyraźnych emocji, oszczędna w słowach, dialogach i szczegółach. Powściągliwa tak, jak opisywani w niej ludzie.

Elementem wspólnym dla wielu pisarzy powieści kryminalno-sensacyjnych z tego rejonu świata jest swoista fascynacja prowincją, ukazywaną jako zimne siedlisko gorących emocji, skrytych i wybuchających nagle z potworną siłą. Nie inaczej jest tutaj. Tematem powieści jest oczywiście policyjne dochodzenie i poszukiwanie zabójcy, ale treść jest próbą ukazania tła wydarzeń, momentu, w którym do głosu dochodzi przemoc. Pod tym względem autorka postępuje podobnie jak słynna Agatha Christie. Poszukuje ludzkich namiętności, wydobywa je na wierzch. Sięga pod warstwę słów, min, gładkich zachowań. Próbuje ukazać głęboko skryte myśli i uczucia. I udaje się jej to naprawdę nieźle.

Książka nie jest oschła czy powściągliwa. Przeciwnie, pulsuje od emocji, od dynamicznych dialogów wspartych drobiazgowymi obserwacjami ludzi. Postaci są pełne życia, i w większości niezbyt stonowane. Zaskakujące są odkrywane stopniowo powiązania pomiędzy ludźmi żyjącymi w małej społeczności. Ich tajemnice, skrzętnie skrywane przed innymi, ich marzenia, rozgoryczenia, plany, radości i smutki. Przeszłość jest matką wielu nieporozumień, które tlą się i wybuchają z nową siłą w najmniej spodziewanych momentach. Obraz całości jest barwny, ciekawy, nietuzinkowy. Postacie opisywane są z empatią i dużą dozą wyrozumiałości.

Bohaterowie zresztą są wielkim atutem tej prozy. Samotna Erika Falck, usilnie poszukująca sensu swojej pracy i kogoś bliskiego. Zraniona, ale otwarta na nowe związki. Próbująca wykorzystać sytuację do napisania kolejnej książki. Jej młodsza siostra, Anna, żyjąca w toksycznym związku z dominującym i pogardzającym nią Lucasem Maxwellem, biznesmenem-sadystą. Alexandra Wijkner, mężatka prowadząca drugie życie, niezależna i kapryśna, pewna siebie i z dystansem podchodząca do innych ludzi. Dan i Pernilla, skonfliktowana wewnętrznie para małżeńska, z którą przyjaźni się Erika. Anders Nillson, wybitnie uzdolniony malarz-alkoholik, praktycznie żyjący na społecznym dnie. Jego matka, gospodyni i pomoc w zamożnych domach, tłumiąca w sobie nienawiść do ludzi bogatych, którym musi pokornie usługiwać. Bertill Mellberg, policjant o rozbudowanym, trochę chorym ego. Pewny siebie, opryskliwy, leniwy, flejtuchowaty. Bardzo słaby jako detektyw, choć przekonany o swoich niebywałych umiejętnościach zawodowych. Patrick Hedstrom, policjant, kolega z dawnych lat Eriki, który się w niej podkochuje i z którym ma ona namiętny romans. Pomieszanie nieśmiałości i bezpośredniości, otwartości i braku doświadczenia w poważnych sprawach kryminalnych. Z wszystkich postaci najzabawniejsza i najciekawsza jest jednak pani Petren, staruszka o niezwykłym poczuciu humoru, kolekcjonująca figurki Św.Mikołaja i wypiekająca smaczne ciasteczka. Fragmenty z jej udziałem są napisane iście brawurowo i należą do najjaśniejszych w całej książce.

Mamy w powieści sporo introspekcji. Zaskakująco wiele jak na skandynawską literaturę bogactwa myśli, uczuć i emocji. Wiele szczegółów i żywych, normalnych, życiowych dialogów. Styl pisarki sprawia, że książkę czyta się wyśmienicie.

Podobnie jak u Christie, proza ta odtwarza układ wzajemnych powiązań między ludźmi, bada uczucia, które nimi kierują. I choć Lackberg czyni to w niełatwej w odbiorze formie, wielu wątkach podzielonych na małe, porozrzucane, nieustannie się przeplatające fragmenty, to nie zakłóca to przyjemności płynącej z lektury. Trochę tak, jak w literaturze angielskiej: trzeba się po prostu przyłożyć do czytania, może nawet - rozpisać czy rozrysować drzewo postaci, wypisać, kto jest kim i jakie są ich wzajemne powiązania. Gdy już się to zobaczy, rozsupływanie kolejnych zagadkowych węzłów wraz z autorką stanie się przyjemnością.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwlin666 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Moja pierwsza przygoda z Camillą Lackberg. Myślę, że nie ostatnia. Ciekawie napisany kryminał. Razem z bohaterami dochodzimy do sedna sprawy i szukamy mordercy pięknej Alex. Na jaw wychodzi sporo tajemnic. W tle ciekawy romans bohaterów. Czeka się nie tylko na rozwiązanie tajemnicy, ale także na rozwój wypadków między świeżymi kochankami... Polecam
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Pierwsze spostrzeżenie, które ciśnie mi się na usta praktycznie od samego początku do końca książki, zawiera się w jednym słowie - przereklamowanie.
Camilla Lackberg uznawana jest za jedną z najlepszych pisarek skandynawskich. Na okładce jej książki możemy przeczytać "To najlepsza po trylogii Millennium Stirga Larssona powieść kryminalna!", "[...] uznawana za nową królową skandynawskiego kryminału." Czy aby na pewno mówimy o tej samej autorce? Czy właśnie skończyłam czytać książkę Królowej Kryminału? No... no chyba nie!

Przede wszystkim książka jest przegadana - cała masa bezsensownych, ciągnących się w nieskończoność opisików czynności, które ani nie są ciekawe, ani nie wnoszą niczego do historii... ot taki zapychacz kolejnych i kolejnych kart powieści. Dodatkowo same postacie są... tak troszkę infantylne? Romansik Eriki i Patrika? Zachowanie typowe dla pary nastolatków, która nigdy z nikim nie była i nie wie, co się robi. Dorośli ludzie a zachowują się przed randką, jakby mieli się spotkać z UFO. Trochę żenujące i jakościowo tragiczne. Tak samo jak te... reakcje na proste, zwykle, popularne, codzienne (i tak dalej...) czynności typu zakończenie rozmowy słowami "pa, buziaki". Jak czytałam, że któreś z nich się zarumieniło na te słowa i poczuło coś tam to... ugh! dziecinada, która nie przystoi ludziom w ich wieku...

To niby kryminał, a bardziej przypomina to powieść obyczajową, gdzie głównym tematem nie jest śledztwo w sprawie morderstwa Alex (a później w sprawie "zabójstwa" Andersa), a rozterki życiowe Eriki - żałoba po śmierci rodziców, kłopoty z domem odziedziczonym po rodzicach, troska o siostrę, która żyje z despotycznym mężem i przy okazji damskim bokserem, śmierć przyjaciółki z dawnych lat, problemy zawodowe z pisaniem książki, romans z mężczyzną, którego znała w młodzieńczych latach. Blablabla... a gdzie tu miejsce na jakiś dreszczyk emocji? Gdzie miejsce na trzymające w napięciu zwroty akcji? Gdzie prawdziwe policyjne śledztwo?
Po czymś, co szumnie nazywa się "najlepszą powieścią kryminalną po Millennium", można spodziewać się o wiele, wiele więcej!

Najgorsze w tym wszystkim było to, że z każdą kolejną stroną Lackberg w moich oczach stawała się coraz bardziej oczywista. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek miała taką sytuację, że czytając książkę, podejrzewam (a raczej wiem!), co stanie się za 10-15 stron. Zgadywałam praktycznie bezbłędnie powiązania Alex z zaginionym przed laty synem Nelly Lorentz, nie było dla mnie problemem rozszyfrowanie tego, dlaczego wraz z rodzicami praktycznie z dnia na dzień opuściła Fjällbackę, ani kim tak naprawdę jest Julia. Myślę, że gdybym nie była tak zdruzgotana treścią i formą, z pewnością rozszyfrowałabym postać zabójcy (a raczej zabójczyni) o wiele szybciej niż Patrik... co nie zmienia faktu, że i ten element dał się przewidzieć. Podobnie jak to, co stało się z Nilsem.

Na koniec jeszcze muszę ponarzekać na inne postacie, które na szczęście były tylko drugoplanowe - siostra Eriki... denerwująca, mdła, szara myszka, która dała się zdominować jakiemuś palantowi. Dalej... ten głupi, bufonowaty Mellberg z tupecikiem na głowie... tragiczna postać, opisy jego osoby jeszcze gorsze. Mężuś zabitej Alex? No cóż... bez komentarza.
Jedyną dość interesującą postacią był Jan - przybrany syn Nelly. Być może dlatego, że miał zadatki na psychopatę i udowodnił to kilka razy w tej książce.

Jako, że słyszałam, iż Lackberg w kolejnych częściach zrobiła znaczący progres - nie powstrzymam się i jednak sięgnę po kolejne tomy (licząc na to, że opinie nie były zwykłymi banialukami...).
Mmyszunia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Na wybrzeżu Szwecji znajduje się pięknie położne miasteczko. Spokojne zimą i pełne turystów latem. Jest to miejsce gdzie policja nie ma zbyt wiele do roboty. Pewnego dnia jednak zostaje znaleziona martwa kobieta. Wygląda to na samobójstwo jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że to morderstwo. Tkwi w tym zagadka sprzed lat, którą niełatwo będzie odkryć.
Książka wydała mi się na początku pisana trochę zbyt oszczędnym językiem jednak szybko się przyzwyczaiłam i nawet doceniłam autorkę. Gdyby bardziej wdawała się w opisy to byłoby już wielkie tomiszcze. Polecam.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,52 książki 2016,Mam,
Od książki "Księżniczka z lodu" zaczęłam swoją przygodę z Camillą Lackberg. Na pewno sięgnę po kolejną część czarnej serii jednak ta - pierwsza, trochę mnie rozczarowała. Zbyt dużo opisów życia prywatnego bohaterów zamiast skupienia się na popełnionej zbrodni, która niestety nie była według mnie na pierwszym planie, a tego właśnie oczekiwałam.
Martinezzz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Największym atutem tej powieści jest zdecydowanie wielowątkowość, którą zawsze w literaturze cenię, gdyż dzisiaj, niestety, nie jest już standardem. Sprawa kryminalna również jest całkiem interesująca, chociaż gubi się trochę w nadmiarze wątków obyczajowych.

Natomiast minusem, który przeważa po stokroć wszystkie plusy jest wątek romansowy, przedstawiony w sposób żenujący. Para głównych bohaterów zachowuje się jak dzieci! Gdyby wyciąć same ich wewnętrzne rozterki, można by pomyśleć, że oboje mają po 13 lat. Nie przedstawiają sobą wcale obrazu ludzi dojrzałych, z których każde dźwiga już na swym karku po trzy dekady wraz z nagromadzonym przez ten czas bagażem życiowych doświadczeń, również w sferze sercowej. Całe szczęście, że po wysłaniu bohaterów do łóżka, autorka postanowiła wreszcie trochę więcej uwagi poświęcić sprawie kryminalnej.
MarionetkaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Na półkach: Przeczytałem,

Celowe unikanie wulgarnego słownictwa w większości powieści pisanych przez kobiety jest według mnie rzeczą zdecydowanie bezsensowną, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o książkach kryminalnych czy thrillerach. W tym momencie cieszę się, że w tym wypadku jest zupełnie inaczej, gdyż Camilla Läckberg jest jedną z tych autorek, które nie boją się pisać tego co myślą i robią to w wyrafinowany sposób.


„Księżniczka z Lodu” Camilli Läckberg jest jak dotąd jedyną powieścią, w której dostrzegłam zarówno pierwiastek męski oraz żeński, jeśli chodzi o sposób pisania treści. Człowiek ma wrażenie, że książkę po części napisał mężczyzna, lecz po chwili wraca do przekonania, że się po prostu myli i następuje przekierowanie myśli czytelnika na inny tor. Główną bohaterką jest pisarka Erika Falck, którą poznajemy na początku powieści w smutnych okolicznościach, a mianowicie kobieta odkrywa zwłoki swojej dawnej przyjaciółki z dzieciństwa. „Jej ciało było nienaturalnie białe, a miejscami sine, ale Erika rozpoznała ją natychmiast. Alexandra Wijkner, z domu Carlgren, córka właścicieli domu. W dzieciństwie się przyjaźniły. Teraz pomyślała, że musiało to być w jakimś innym życiu. Kobieta w wannie była jej obca.” Historia opiera się na dochodzeniu w sprawie domniemanego morderstwa. Przeplatają się tu również losy poszczególnych bohaterów. Każdy może mieć coś na sumieniu. Wiesz kto? Policja nie potrafi połączyć niektórych wątków, a poszlaki są kategorycznie wyrwane z kontekstu. To czyni powieść interesującą. Autorka skonstruowała utwór w taki sposób, byśmy poszczególnych informacji dowiadywali się wraz z bohaterami. Książkę czyta się szybko i przyjemnie – nie sposób się przy niej wynudzić.


Moja Ocena : 9/10*


 

wioleta99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Genialny Kryminał, trzymający w napięciu do samego końca ksiązki. Ciekawie wplecione życie prywatne pisarki i jej siostry w fabułe ksiązki, zaskakujące zakończenie,
Valancy92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015 roku,
Powieść czyta się różnie w różnych momentach. Mniej więcej połowa jest do kupienia, jednak w tej drugiej połowie wieje nudą. Ale jestem w stanie wybaczyć to autorce z racji tego, że jest to jej debiut. Mimo, że początki szły mi dość opornie, końcówkę czytałam, można powiedzieć, z zapartym tchem. Prawie wszystkie wątki zostały konsekwentnie dokończone, poza małżeństwem Anny i Lucasa. Autorka pozostawia czytelnikowi pole do domysłów, jednak ja osobiście cały czas czekałam, aż tę postać spotka zasłużona kara.
Bardzo podobało mi się zakończenie, które było wyjątkowo pozytywne :)
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
Po serii kryminałów Katarzyny Puzyńskiej które nie dawno czytałam, muszę przyznać że jednak lepiej pisze nasza krajanka. Lecz nie powiem że jest trochę wspólnych cech w tych że kryminałach. Bo zarówno jedna jak i druga stopniuje napięcie i ciężko się domyśleć kto jest tym mordercą aż do ostatnich stron. Już biorę się za drugą część sagi Camilli .
zabulQa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lubię tą autorkę, po przeczytaniu tej, pierwszej części, sięgnęłam po kolejne i nie zawiodłam się. Dobry kryminał.
Leoska plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Świetna książka, zarówno pod względem samego morderstwa, jak i historii Eryki i Patrika, oraz Anny. Dzięki wrodzonej chęci dowiedzenia się prawdy, Erika pokazuję dokładny opis Aleksandry i jej rodziny. Patrik natomiast ma przeczucia, które go nie mylą, i dowiaduje się prawdy o zaginięciu Nilsa Lorenza, a raczej o jego śmierci. Watki miłosne w cudowny sposób przeplatają się ze śledztwem policji. Camilla jest niebywała i w tej książce właśnie to pokazała.
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
Świetny i trzymający w napięciu szwedzki kryminał, w którym dopiero na ostatnich stronach odkrywane są długoletnie tajemnice rodzinne oraz zdemaskowany zostaje zabójca głównej postaci. Gorąco polecam!
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Moja biblioteczka sensacja i kryminal,
Skandynawskie kryminały robią się coraz bardziej popularne. Po H. Mankellu sięgnęłam po pierwszą książkę C. Lackberg i okazała się strzałem w dziesiątkę. Doskonale napisane postacie, odpowiednio rozłożone napięcie, świetnie zawiązana intryga. Chociaż części rozwiązania domyśliłam się już przed końcem książki, to jednak odsłonienie ostatecznej tajemnicy bardzo mnie zdziwiło. Fabuła krąży wokół Eriki, pisarki książek biograficznych, której przyjaciółka z dawnych lat zostaje zamordowana. Ktoś upozorował jej samobójstwo. Erika postanawia napisać książkę przedstawiającą wydarzenia poprzedzające śmierć jej przyjaciółki i zostaje wciągnięta w wir wydarzeń w małym miasteczku. Czy wraz ze znajomym z dzieciństwa, który się w niej podkochiwał, a który został policjantem, uda się jej rozwiązać zagadkę? Gorąco polecam!
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Od znajomych,
Jean Edith Camilla Läckberg uznawana jest za jedną z najciekawszych szwedzkich pisarek, mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych. Urodzona we Fjällbace, z wykształcenia ekonomistka.

"Księżniczka z lodu" jest jej debiutem, wydanym w 2003 roku, kryminałem, który zachwala większość jego czytelników. Autorka jak widać jest wszechstronna, pisze bajki, książki kulinarne i kryminały. W Szwecji jest mile widziane, gdy jest się osobą o jednym fachu. Paranie się wieloma zajęciami jest raczej krytykowane, gdyż należy się oddać jednemu całkowicie, aby móc je efektownie wypełniać i mieć z tego satysfakcję. Na myśl przychodzi mi polskie powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Niestety moje pierwsze spotkanie z twórczością Camilli nie było raczej tym, jakiego oczekiwałam. Z tak pochlebnych opinii można sądzić, że książka zachwyca i przejmuje, że znaleźć można w niej strach i dozę adrenaliny. Jednak kryminał ten okazał się dla mnie przeciętny. Wybaczcie i wytłumaczcie jeśli karygodnie się mylę.

Tym, co bardzo mile mnie zaskoczyło to osoba, z której punktu widzenia opowiadana jest większość zdarzeń. Mianowicie Erika. Nie jest to narracja pierwszoosobowa, jednak za sprawą tej sprytnej pisarki dowiadujemy się wielu szczegółów dotyczących śmierci jej przyjaciółki z dzieciństwa. Erika prowadzi swoje małe śledztwo w tej sprawie. Z reguły bowiem kryminał pisany jest w punktu widzenia policji bądź śledczego. To była bardzo miła odmiana.

Jest jeszcze jeden bardzo pozytywny aspekt tej książki. Akcja dzieje się po części w mieście, w którym mieszkam. Göteborg, drugie pod względem wielkości miasto w Szwecji. W książce można odnaleźć również odrobinę tradycji szwedzkiej. Sk?l, coś jak polskie na zdrowie, gdy stukając się kieliszkami pijemy toast. Gościnność oraz naturę małych miasteczek, które z reguły wyglądają pięknie dla turystów, w rzeczywistości skrywając tajemnice jej mieszkańców.

Takim też miasteczkiem była/jest Fjällbacka. Zostaje zmordowana piękna kobieta. Odnaleziona przez Erikę, jej byłą przyjaciółkę, staje się tematem rozmów w niemalże każdej rodzinie. Zamarznięte ciało, oszronione rzęsy i włosy, podcięte żyły... Zaczyna się nagonka na policję, gdyż takie morderstwa w małych, spokojnych miasteczkach, są niemalże niespotykane. Zagadka, która z pozoru wydaje się nie do rozwiązania, przeplatana jest wydarzeniami z życia Eriki oraz Patricka, wspomnieniami minionych lat, częściej bolesnych niż szczęśliwych.

Camilla w swoim kryminale również umieściła pisarkę. Erika, pisała głównie biografie innych znanych szwedzkich pisarek. Jednak w trakcie trwania śledztwa, Erika zapragnęła pisać właśnie o nim. Długo szukała historii, która mogłaby ją naprawdę pochłonąć i przynieść jej sławę. Jej wena jednak przychodziła sporadycznie. Choć narzuciła sobie pisanie codzienne, nie zawsze osiągała zamierzony cel. Wcześniej pisało jej się łatwo, teraz powstały jakieś opory, które trudno jest jej przełamać. Odniosłam wrażenie, że tak jak Erika, główna bohaterka, tak sama Camilla, osoba którą ją stworzyła, mają ten sam problem. Mianowicie, rozpoczynając książkę akcja biegła niezwykle płynnie i była wciągająca. Po dotarciu do połowy już nie miałam takiego wrażenia. Dialogi i opisy były wymuszone i doszłam do wniosku, że autorka tylko pragnie dobrnąć do końca, bez zważania na fabułę.

Jeszcze innym mankamentem, który wychwyciłam podczas czytania, to sytuacje, w których dany bohater odnajduje niezwykle ważną poszlakę i zachowuje ją tylko dla siebie. Nie był to jeden przypadek, co mnie strasznie wkurzyło, ponieważ nie lubię takich zabiegów. Choć później wyjaśniało się wszystko, to nie widziałam w ogóle celu zastosowania takiego fortelu. Choć pewnie miało to służyć tajemniczości kryminału, dla mnie było to sztuczne i słabe.

Nie zrezygnuję jednak z dalszych części cyklu o Erice i Patricku, ponieważ są one dla mnie swoistą kopalnią wiedzy o kraju w którym mieszkam. Poznawanie tradycji oraz słów szwedzkich jest dla mnie niezwykle ważne i dla tego celu mogę się poświęcić i przebrnąć przez mizerną akcję. Będę również kontynuować serię, ponieważ tom pierwszy nie jest do końca takim niewypałem. Jak wspominałam, książka do połowy jest bardzo udana i mam cichą nadzieję, że dalsze będą podobne, że styl autorki uległ polepszeniu i że nie obrosła ona w piórka po udanym debiucie.

Choć ja nie odnalazłam w niej tego, co według mnie powinien zawierać dobry kryminał, książka jest dobrym przedstawicielem swojego gatunku. Nie będę go odradzała, ale raczej uniknę też zachwalania go znajomym. Dla mnie jest to książka średnia, która mogłaby być lepsza.

Opinia dostępna również na moim blogu:

http://esperazna.blogspot.se/2015/02/ksiezniczka-z-lodu.html
Nefretetes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Księżniczka z loduGdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości

Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Na półkach: Przeczytałem,

Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Aleksandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości...Pierwsza część bestsellerowej sagi o Fjällbace.


Camilla Läckberg to współczesna, szwedzka pisarka. Autorka powieści kryminalnych, książeczek dla dzieci oraz książek kryminalnych. Za jej debiut uważa się Księżniczkę z lodu.Język autorki jest lekki i subtelny, przez co czytanie jej książek sprawia błogą przyjemność. Duża liczba środków stylistycznych sprawia to, że możemy przenieść się urokliwej i spokojnej Fjällbacki, która jest małą miejscowością, leżącą u wybrzeży Szwecji.


W wannie zostaje znaleziona martwa kobieta. Gdy Erika Falck dowiaduje się o tym i jest na miejscu zbrodni, okazuje się, że to jej przyjaciółka z lat młodości. Postanawia powiedzieć o tej tragedii jej


rodzicom. Zapłakani i załamani proszą ją o rozwikłanie tej sprawy. Pisarka zastanawia się i dochodzi do wniosku, że może to uczynić, choć raczej nie przyniesie to żadnych efektów. Po chwili okazuje się, że cała ta sprawa, jest dobrym materiałem na jej powieść, o której zawsze marzyła.

Bohaterowie to kolejny element książki, który mnie zachwycił. Intrygujący, niepowtarzalni i... popełniający błędy, za które muszą srogo zapłacić.

Patrik Hedström to policjant z komisariatu z Tanumschede. Jest młody, przystojny i... wybitnie inteligentny oraz obdarzony dużym talentem rozwikływania spraw kryminalnych. Jest przyszłością komisariatu...

Bertil Mellberg to oddelegowany z Göteborga szef policji. Jest cyniczny, leniwy i nieznośny. Wszystkie zasługi Patrika, a także innych "kolegów" z pracy, przypisuje sobie. Najlepiej wychodzi jemu wypowiadanie się przed kamerami.

Książka zachwyciła mnie pod wieloma względami, które wymieniłem wyżej. Wiem, że na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Camilla Läckberg jest numer jeden w mojej liście najlepszych autorów kryminałów, które przeczytałem.

Książkę polecam wszystkim "koneserom" kryminałów skandynawskich. Jeśli jeszcze jej nie przeczytaliście, to musicie jak najszybciej to zrobić.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
do samego końca nie wiedziałam kto , a to cenię w kryminałach. podoba mi się też że prócz głównej narracji są wstawki, przemyślenia drugiego narratora. wciągajaca zagadka i całoś tak jakos opisana że wiało chłodem ale nie można było przestac czytać
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie 26 książek 2014,
Bardzo długo polowałam na tę książkę w miejscowej bibliotece i byłam uradowana, że w końcu udało mi się ją zdobyć. Oczekiwałam od tej powieści sporo, ze względu na porównania do Stiega Larssona. Na szczęście nie rozczarowała mnie i nadal będę szukać kolejnych części tej sagi. Główną bohaterką jest Erica - pisarka, której rodzice zginęli w wypadku, przez co mieszka ona teraz w domu rodzinnym w małej miejscowości nadmorskiej. W tej właśnie sielskiej mieścinie zostaje popełnione morderstwo. W odszukaniu sprawy pomaga Erice policjant, Patrick. Nie będę streszczać książki, ale jest to typowy kryminał z wątkiem romansu. Akcja jest wciągająca, momentami zaskakująca i o to właśnie chodzi. Główni bohaterowie mogliby być bardziej wyraziści, lecz mimo wszystko wzbudzili moją sympatię za przenikliwość umysłu i spryt, czyli cechy potrzebne w takich sytuacjach. Jeśli chodzi o sam wątek zbrodni i rodzinnych tajemnic ukrywanych przez lata to historia jest bardzo udana i szokująca. Polecam ją fanom kryminałów, nie tylko skandynawskich ;)
Muciatek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Bardzo ciekawa książka. Z tej serii jedna z lepszych książek.
Velstruna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Niezła. Naprawdę interesująca. Choć nie przepadam za kryminałami, to dałam się wciągnąć w śledztwo, które próbuje rozwikłać para: Erica i Patrick. W powieści poza głównym wątkiem, autorka rozbudowała ciekawie inne, jak się okazuje równie ważne, postaci i wydarzenia. To dodatkowo wzbogaca "Księżniczkę..." Polecam. Pewnie sięgnę jeszcze po Lackberg. Z przyjemnością :)
michalina25s plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Genialny kryminał przeplatający się z romansem.
Zaskakujące zwroty akcji. Kończąc czytać książkę dosłownie pięć minut temu doznałam szoku.

Postąpiłam trochę źle, bo sagę Camilli Lackberg zaczęłam czytać od Kamieniarza, który bardzo przypadł mi do gustu. Postanowiłam mimo to wrócić do pierwszej części sagi. Za chwilę sięgnę po drugą część na półkę, bo już na mnie czeka.
Po drugiej ponownie przypomnę sobie treść trzeciej i zaopatrzę się w resztę książek autorki.

Z czystym sumieniem- polecam!
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Pierwsza z sagi o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck.
Zima, we własnej wannie zostają znalezione zwłoki Alexandry Wijkner, częściowo zamarznięte stąd - lodowa księżniczka. Przyjaciółka z dzieciństwa - Erika Falck, zostaje poproszona przez matkę o wyjaśnienie sprawy.Kobieta nie wierzy w założenia policji o samobójstwie. Patrik - policjant przydzielony do śledztwa - zna Erikę z dzieciństwa. Razem prowadzą dochodzenie, jak również romansują ze sobą.
Jakie będą ich odkrycia, kto zabił - to pierwsze pytania, które nasuwają się w trakcie czytania.
Trzymająca w napięciu książka, z zaskakującym zakończeniem
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Kryminał, który szybko się czyta i w którym prawie do ostatnich stron czytelnik zastanawia się, kto jest mordercą. Bardzo ciekawy wątek relacji między główną bohaterką Eriką i jej młodszą siostrą Anną. Interesujący (i nawet nieco wzbudzający zazdrość) jest opis rodzącego się romansu między Eriką a jej kolegą z czasów szkolnych, policjantem Patrikiem. Postaci są wyraziste, dobrze określone psychologicznie, choć bez zbędnej psychoanalizy. Pierwsza z książek Lackberg, którą przeczytałam, i na pewno nie ostatnia!
ola801 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeszłam przez pierwszą część. Niesamowte zakończenie co matka jest w stanie zrobić dla syna. Zabieram się za kolejną część
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Genialna książka!
Trafiła w moje ręce przypadkiem - po prostu polecono mi ją w bibliotece. Długo zbierałam się do jej przeczytania, aż w końcu zaczęłam i przeczytałam w 2 dni. Spodziewałam się innej przyczyny śmierci Alexandry a autorka zaskoczyła mnie tym co wymyśliła. Losy Eriki i Patrika wplecione w wątek tajemniczej śmierci nadają książce lżejszy charakter i elementy pozytywności. Polecam jak najbardziej wszystkim fanom kryminałów! Ja z pewnością sięgnę po inne powieści Camilli Lackberg.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Przyjemna i lekka wbrew pozorom książka.
Nie jest to może kryminał tak trzymający w napięciu jak niektórzy by sobie życzyli, ale na pewno zaskakujący. Wpleciony w historię wątek romansowy nie był nachalny, ale sprawił że to idealna książka dla kobiet które lubią historie miłosne z dreszczykiem ;)
Mysza_99 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo przyjemna książka. Dla kogoś, kto spodziewa się mocnego i trzymającego w napięciu kryminału, okaże się co prawda niewielkim zawodem, bo chociaż i kryminał jest, i trzymanie w napięciu, to jednak ginie to wszystko pośród wątków obyczajowych. Jednak nie da się ukryć, że świetnie się czyta i nie daje o sobie długo zapomnieć.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
O książkach tej autorki czytałam wiele pozytywnych opinii. Wiedziałam, że prędzej czy później i ja będę musiała je przeczytać. Przy okazji lepiej poznam literaturę szwedzką, która jest mi jeszcze obca.

W małym miasteczku Fjallbacka znalezione zostają zwłoki 35 leniej kobiety - Aleksandry Wijkner. Jej ciało leżało w zakrwawionej wannie. Początkowo wszyscy uważają, że popełniła samobójstwo, ze względu na rany. Matka jednak nie potrafi w to uwierzyć, tak samo jak przyjaciółka dziewczyny z lat dziecięcych - Erica. Śledztwo wykazuje, że było to morderstwo. Zaczyna się szukanie mordercy.
Erika przy okazji śledztwa spotyka dobrego znajomego sprzed lat- Patrika Hedströma, policjanta, który uczestniczy w sprawie zamordowanej Alex.

"Księżniczka z lodu" to pierwsza część z przygodami Patrika. Postanowiłam, więc zacząć od tej książki i czytać po kolei.

Jest to książka lekka, przyjemna. Styl autorki przypadł mi do gustu. "Księżniczka z lodu" to połączenie romansu z kryminałem, czyli coś dla kobiet.
Akcja powieści jest wartka. Cały czas pojawiają się nowe tropy, które mogą nas doprowadzić do mordercy. Czasami autorka zaczynała o czymś pisać, nagle przerywała i wracała do tego za kilka stron. Osobiście trochę mnie to denerwowało. Miałam swojego podejrzanego, ale jak zwykle nie trafiłam. Książka kilka razy mnie nieźle zaskoczyła.

Sporo miejsca w książce zajmuje wątek poboczny dotyczący życia prywatnego Eriki i Patrika. Gdyby historia ta mnie nie zainteresowała nie mogłabym czytać dalszych części, bo autorka dużo czasu poświęca tym bohaterom. Czasami nawet zapominałam, że wydarzyła się tragedia, popełniono morderstwo. Jeżeli nie lubicie czytać o głównych bohaterach tylko wolicie konkrety i chcecie śledzić tylko śledztwo to możecie się zawieść.
Jestem ciekawa, jak dalej potoczą się losy tych bohaterów, jak rozwinie się ich znajomość, czy coś z tego będzie.

kingaczyta.blogspot.com
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek 2013,
Nie pierwsza w tym roku, jednak w tej biblioteczce owszem. Czytałam szybko i z przyjemnością, wbrew niszczącym recenzjom w Internecie. Być może nie jestem wymagającą czytelniczką. Cóż, mimo wszystko każdy wątek bardzo przypadł mi do gustu, nigdy nie potrafiłam przewidzieć, co się wydarzy, bo za każdym razem ktoś zbijał mnie z tropu. Do ostatniej chwili nie wiedziałam, że to Vera zabiła. Z przyjemnością sięgnę po kolejne części Czarnej Serii Camili Lackberg.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
katarzyma Linia koment
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Moje książki w 2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
emulina Linia koment
Przeczytane:2016-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
dona Linia koment
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Danka45 Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
GosiaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Ninbar Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wordila Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
hagaki Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2015-06-24, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2015,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
annakp Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-11-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2013-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mucholapka Linia koment
Przeczytane:2014-05-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
famefatale Linia koment
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Camila Lackberg,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anytsuj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów