Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kubatu. I tak nie uwierzysz, tom 1

Jakub Syty

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014-10-06
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328102743
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Komiks dla młodszych dzieci  

Komiks Kubatu. I tak nie uwierzysz! jest skierowany do młodszych dzieci. To historia małego Kaja i jego przez lata ulubionej maskotki, pluszowej papugi Kubatu. Pewnego dnia, wskutek złego nastroju, a może wrażenia, że jest już dużym chłopcem, Kaj rzuca zabawką, a ona... musi odejść, bo jest już niepotrzebna. Chłopiec bardzo żałuje swoich słów, ale nie wszystko można naprawić. Wyrusza zatem z Kubatu do zamku „czarnoksiężnika” znajdującego się poza miastem. To on stworzył pluszaka i, jak wiele innych zabawek, wysłał do dzieci z misją czuwania nad nimi. Słowa Kaja o tym, że jest już duży i nie potrzebuje maskotki działają jak zaklęcie. Kubatu musi wracać. Wraz z nim rusza Kaj. Przed nimi wędrówka i przygody. Może coś się da jeszcze zmienić?!

Zwraca w książce uwagę ciekawa gra kolorów, dostosowana do kolejnych etapów wędrówki chłopca i maskotki. Dominująca kolorystyka stron wyraża klimat wydarzeń: jest ciemniej, kiedy robi się niebepiecznie, jasno - kiedy wszystko idzie w dobrym kierunku. Rysunki są dość proste, podobnie jak kreska. Tekst jest dobrze dostosowany do wieku docelowego odbiorcy. Dzieciom powinny spodobać się przygody bohaterów, z Kajem mogą się utożsamiać. Fanastyczna fabuła osnuta jest wokół tematu ulubionych zabawek. Skąd się biorą? Dlaczego są takie ważne? Czy ich potrzebujemy? Co się z nimi dzieje, kiedy już dziecko ich nie chce?
 
Komiks Kubatu. I tak nie uwierzysz! to kolejny laureat I Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy. Tym razem to album napisany dla najmłodszych czytelników. Historia i sposób jej opowiedzenia powinny się im spodobać, zwłaszcza chłopcom. Łączy bowiem dynamiczne przygody i ważne przesłanie, umiejętnie wpleciony morał.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

Każdy z nas, małych i tych zupełnie dużych ma lub miał ukochaną zabawkę. Takie coś mięciutkie, pachnące. Zabawkę , pluszaka, figurkę czy inny dziecięcy gadżet, który towarzyszył nam wszędzie i zawsze.  Takiego pluszaka ma i Kaju- bohater komiksu, autorstwa dwójki Polaków.Komiks powstał na bazie pomysłu Jakuba Syty oraz ilustarcji, które wykonał Przemysław "Surpiko" Surmy. Panowie stworzyli komiks, w którym pierwsze skrzypce gra wspomniany już chłopiec Kaju oraz jego najwierniejszy przyjaciel Kubatu. Kubatu to nie postać rzeczywista. To marzenie każdego dziecka. To urealniona przytulanka, a właściwie papuga.   Kaju, jak każde dziecko powoli dorasta i zmienia swoje dziecięce zwyczaje. Kaju dochodzi do wniosku, że już jest na tyle duży, by Kubato odstawić na drugie tory. W ten czas papuga odżywa. Zaczyna czuć i przemawiać.  Poczucie odtrącenia przez dziecko jest tak duże, że postanawia opuścić dom Kaju i podążyć swoją ścieżką, czyli wrócić do swojego "stwórcy", by ten wykasował mu pamięć i oddał go innemu, potrzebującemu dziecku. Kaju jednak nie zgadza się na taki krok przyjaciela i postanawia udać się z  nim do "stwórcy, czarnoksiężnika", by ten nie zabierał mu przyjaciela.  Na drodze tej dwójce stanie wiele przeciwności, ale czy czy to oznacza, że cel nie zostanie osiągnięty? "Kubato. I tak w to nie uwierzysz!" jest miłą odskocznią od prozy. Komiksy wprowadzają unowocześnienie, zróżnicowanie opowiadanej historii. I choć jest ona krótka, to przedstawiona w bardzo dziecięcy, barwny, obfitujący w klarowne, czytelne ilustracje oraz "dymkowe" wypowiedzi głównych  bohaterów detale. Ten komiks to opowieść o prawdziwej przyjaźni. O wyrzeczeniach, ale i dojrzewaniu.  I nie mam na myśli tylko dojrzewania emocjonalnego, ale i fizycznego, mentalnego czy uczuciowego. Prawdziwa przyjaźń trwa, mimo, ze i my, i nasze bratnie duszę ulegamy stałej metamorfozie. To także historia o tym, że "strach ma wielkie oczy", a często za tym czego się boimy, kryje się dobro. Dobro niezrozumiałe oraz zapomniane.  "Kubato. I nie uwierzysz." jest króciutka, ale jakże doskonale skonstruowana dla czytelnika młodego, ledwo czytającego, jednakże doskonale rozumującego przekazywane mu wartości poprzez literaturę.  Polecam

kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Każde małe dziecko ma maskotkę, bez której nie potrafi zasnąć. Mówi się, że takie maskotki dbają o to, aby dzieciom nie przyśniło się nic złego. Jednak przychodzi taki dzień, że młody człowiek dochodzi do wniosku, że na spanie z maskotką jest już za duży. I co wtedy dzieje się z tą maskotką? Ląduje na półce, w pudle, szafie, a może jest wynoszona z innymi zabawkami do piwnicy? Ja do tej pory nie wiedziałam, ale po lekturze Kubatu. I tak nie uwierzysz! już wiem.

Kaj pewnego wieczoru oznajmia mamie, że nie będzie już spał ze swoją maskotką, bo jest już dużym chłopcem i wyrzuca swoją papugę imieniem Kubatu z łóżka. Okazuje się, że papuga chce od niego odejść - bo to tylko dzieci decydują o tym wydarzeniu, i ten czas właśnie nadszedł. Kaj jest przerażony, przecież domem Kubatu jest jego dom. Niestety jak się okazuje jego domem jest Zamek Czarnoksiężnika, położony za miastem. Kubatu nie daje się przekonać i chłopczyk postanawia udać się w podróż razem z nim. Czy Kaj pozna Czarnoksiężnika? Czy ta podróż będzie bezpieczna, a przede wszystkim czy skończy się dobrze?

Dawno nie miałam okazji czytać komiksów. Po tego typu opowiadania sięgałam jeszcze w czasach szkoły podstawowej, później na długi czas porzuciłam tego typu literaturę, aż do teraz, kiedy to trochę przez przypadek trafił do mnie tytuł Kubatu. I tak nie uwierzysz! Dlaczego przez przypadek, m.in., dlatego, że książką byłam zainteresowana, ale nie wiedziałam, że to komiks.

Kaj to bardzo rezolutny i odważny chłopiec, który jak tylko dowiaduje się, że skrzywdził swoją ukochaną przez lata maskotkę, postanawia stanąć w jej obronie przed Czarnoksiężnikiem, który chce wymazać wszystkie wspomnienia i wysłać maskotkę do innego dziecka. Ich podróż jest pełna niebezpieczeństw, jednak przyjaciele trzymają się razem i wspierają siebie nawzajem.

Kubatu. I tak nie uwierzysz! To świetnie skonstruowana historia przedstawiona w formie obrazkowej. Rysunki ,,Surpika" są adekwatne do przedstawianej historii, a przede wszystkim nieprzerysowane. Można by się pokusić o stwierdzenie, że ,,Surpiko" starał się rysować swoich bohaterów, tak jak to mogliby przedstawiać ich mali czytelnicy.

Również zakończenie historii jest budujące, jednak nie zdradzę go. To historia skierowana do młodego czytelnika, któremu w prosty jakby nie było sposób możemy wytłumaczyć skąd się biorą zabawki i co tak naprawdę się z nimi później dzieje. Bo zabawki również mają duszę i trzeba o nie dbać. Polecam wszystkim zainteresowanym tą historią, jak również dzieciom, bez względu na to czy są chłopcami czy dziewczynkami.

Kubatu. I tak nie uwierzysz! to dzieło dwóch autorów, Przemysława ,,Surpiko" Surmy z wykształcenia konserwatora zabytków, pracującego, jako ilustrator m.in. podręczników i książek dla dzieci. Ma na koncie dwa albumy komiksowe: Hmmarlowe i niedole Julitty oraz 88/89. Woli książki od gazet, radio do telewizji i chodzenie od biegania.

Drugim autorem jest Jakub Syty z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Wychował się na Kajku i Kokoszu, Panu Samochodziku, Kronikach Narnii, Thorgalu i Wiedźminie. Kiedyś wierzył, że jego maskotka Dżaki - zabierze go na poszukiwanie wielkiej przygody.

Kubatu. I tak nie uwierzysz! Został nagrodzony w pierwszej edycji ,,Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci".
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-11-21, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów