Recenzja książki: Kuchnia polska dla diabetyków

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Chorzy na cukrzycę nie muszą przestrzegać ściśle diety, jednak istnieje wiele reguł, które mogą się okazać dla nich pomocne w codziennym żywieniu. Dorota Drozd jest pielęgniarką diabetologiczną. Jej książka Kuchnia polska dla diabetyków stanowi doskonały przewodnik po kuchni dla osób mających problemy z poziomem cukru we krwi.

Wiele reguł w niej przedstawionych jest zbliżonych do diety śródziemnomorskiej, zalecającej, by jeść makarony z pszenicy durum, kasze, pieczywo na naturalnym zakwasie, wysokogatunkowe wędliny, unikać natomiast słodyczy, słodkiego mleka, które warto zastąpić kefirami i jogurtami.

Książka podzielona została na następujące rozdziały: Przepisy na każdą okazję (zawierające potrawy złożone z jajek, pasty, lekkie potrawy na śniadanie, wypieki, ryby, warzywa, a także różnorodne sałatki), Bardziej treściwe, czyli zupy i dania główne (można tu znaleźć przepisy na żurek, kapuśniak, krem brokułowy, zupę szpinakową, liczne dania mięsne, roladki, gołąbki, gulasz, szaszłyki, dania dla wegetarian, placki, frytki z selera, a także potrawy z ryb i owoców morza), Dla zdrowia i urody, czyli koktaile i soki (to część pokazująca, jak ciekawe i pyszne rzeczy można wyczarować z kalarepy, soczewicy, jagód, jarmużu i wielu sezonowych owoców), na koniec zaś dostajemy Małe co nieco, czyli desery (a tu można znaleźć muffinki, borówkową fantazję, ciasto gryczano-orkiszowe czy pudding jabłkowo-jeżynowy).

Wszystkie przepisy posiadają dodatkowo wyliczenia kaloryczne, podano przy nich wartości indeksu glikemcznego, wymiennika węglowodanowego i białkowo-tłuszczowego. Dzięki temu przygotowując posiłek, mamy świadomość, czy nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Ewentualnie - ile insuliny powinniśmy podać po zjedzeniu konkretnego dania.

Przepisy przedstawiono w sposób jasny i lapidarny. Lista składników, a potem sposób wykonania podane zostały w punktach, szybko i treściwie. Może brakuje nieco ilustracji, które pokazałyby, jak powinna wyglądać dana potrawa. Mimo to publikacja z pewnością stanowi wartościową pozycję dla wszystkich cukrzyków, ułatwiając im dobranie odpowiedniej diety. Książka uzupełnia poważną lukę na rynku. Niewiele jest bowiem książek kucharskich przeznaczonych wyłącznie dla diabetyków, a dobrze jest mieć taką pozycję pod ręką - szczególnie, że przepisy dotyczą właśnie typowo polskich potraw. Dzięki książce można się dowiedzieć, co powinno się jeść, a czego lepiej unikać i w jakich proporcjach.

Kup książkę Kuchnia polska dla diabetyków

Zobacz opinie o książce Kuchnia polska dla diabetyków
Autor