Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kumpelki, randki i... wielkie pokusy

Cathy Hopkins

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007-04-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-8459-3
Liczba stron: 236
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W „Kumpelkach, randkach i… wielkich pokusach” cztery przyjaciółki, znane już z poprzednich tomów – Izzie, Nesta, Lucy i TJ, zmierzą się z kolejnymi problemami nastolatek.

 

Bohaterką i narratorką tej części jest TJ. Dziewczyna nie znajduje uznania u koleżanek, sądzi, że wypada w ich oczach dość blado. Przyjaciółki nie podzielają zainteresowań TJ, nudzą się wędrówkami po muzeach i czytaniem. I tak nieśmiała TJ traci wiarę w siebie, niemal wpada w kompleksy – z przygnębienia wyrywa ją dopiero Luke de Biasi, niebywale przystojny chłopak Nesty. Luke zaczyna podrywać TJ, okazuje jej sporo ciepła i sympatii… może nawet zbyt wiele? Oczarowana niespodziewanym zachowaniem Luke’a TJ daje się wciągnąć w niebezpieczną grę. Luke coraz częściej deklaruje swoje wielkie uczucia, a jego gorące pocałunki śnią się dziewczynie po nocach. I jak się okazuje – nie tylko jej. Luke de Biasi to klasyczny typ uwodziciela – chodzi z Nestą, podrywa TJ, a stara się zawrócić w głowie także jednej z jej koleżanek, Sian. Każda z dziewczyn jest święcie przekonana, że będzie najważniejsza dla Luke’a. Chłopak zaś każdej z osobna przedstawia na przemian rzewne i ckliwe historyjki. Luke kłamie w żywe oczy: każdą z dziewczyn utrzymuje w pewności, że została wybrana, że zerwie z poprzednią. TJ dowiaduje się, że Luke jest z Nestą tylko z litości, że z delikatności nie porusza tematu rozstania. Nesta z ust ukochanego słyszy, że TJ zakochała się w nim, jest nachalna i próbuje rozbić szczęśliwy związek. Przyłapany na flircie ze Sian Luke wymyśla naprędce historyjkę o rzekomym pocieszaniu koleżanki. Każdą z dziewczyn karmi Luke podobnymi bajeczkami.

 

Kolejne intrygi doprowadzają prawie do rozpadu przyjaźni dziewczyn. Dawniej bliskie sobie i wolne od poważnych kłótni, przestają sobie ufać, wierzą tylko Luke’owi – ten zaś niecnie to wykorzystuje. Wszystko po to, by chronić własną skórę i zdobyć jak najwięcej żeńskich serc. Bezczelność chłopaka nie ma granic – nawet gdy wszystkie jego kłamstwa wyjdą na jaw, będzie próbował ugrać jeszcze coś dla siebie, będzie też w dalszym ciągu przedstawiał tylko własne wersje wydarzeń, uzależnione w dodatku od rozwoju sytuacji. To główny motyw utworu: temat uczuć, zdrady i uczciwości w związku. Ale poza tym Cathy Hopkins porusza inne kwestie – TJ ma się przeprowadzić, czeka ją zmiana miejsca zamieszkania – tylko czy ucieczka będzie dobrym sposobem na kłopoty?

 

Zastanawia się autorka także nad tym, czy warto poświęcać przyjaźń dla przelotnej „miłości”, przedstawia, rzecz jasna, bardzo typowe zachowania nastolatek, a analizując je, podsuwa jednocześnie możliwości rozwiązań. Najbardziej pewnym, choć też i najtrudniejszym sposobem wyjaśnienia wątpliwości jest rozmowa. Inaczej nie uda się dojść do porozumienia. Autorka nie obiecuje, że będzie łatwo, ale niesie nadzieję na radzenie sobie z problemami. A że przy okazji wyjaskrawia też charakterystyczne dla młodzieży zachowania, podkreśla rozchwianie emocjonalne, zaznacza kierowanie się uczuciami a nie rozsądkiem? W ten sposób może uwiarygodnić świat przedstawiony. Przez to hiperbolizowanie próbuje uzmysłowić czytelniczkom niewłaściwość i śmieszność niektórych zachowań, uwrażliwić na podobne sytuacje, które mogą się zdarzyć w rzeczywistości.

 

Książka napisana jest w sposób, który można by określić jako literacki serial obyczajowy dla młodzieży. Nacisk położony na dialogi, pomijane są opisy i psychika bohaterek. Wyraźnie zarysowuje się główny motyw, łatwo się domyślić zakończenia, choć niewykluczone, że dla młodszych nastolatek powieść będzie atrakcyjna

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów