Legendy polskie

Zawsze z ogromną chęcią sięgam po pozycje, które przybliżają naszą tradycję w sposób łatwy, zabawny a zarazem interesujący. Autorka powyższej publikacji zadbała o każdy szczegół. Dopieściła swój wytwór wzbogacając go mnóstwem kolorowych ilustracji i garścią szczegółowych informacji o każdym z województw, z którego pochodzą kolejne legendy. A jest ich tu aż szesnaście. Aż się zaskrzyły moje oczy z tej uciechy.

Raduję się jak małe dziecko za każdym razem, gdy natykam się na właśnie takie dopracowane książki skierowane do najmłodszych czytelników. Miło czasem powrócić do tamtych beztroskich lat i powspominać jak rodzice czy dziadkowie opowiadali lub czytali nam różne ciekawe bajko-legendy. Wtedy nie zastanawiałam się czy są one oparte na prawdziwych wydarzeniach. Liczyły się tylko te chwile, gdy przed snem mogłam przenieść się w inny świat. Pełen smoków, rycerzy i księżniczek. To dzięki czytanym na dobranoc historiom mogłam powędrować do czasów, gdzie rządziły prawość, odwaga i honor. A zło przegrywało z dobrem.

Myślę, że nie tylko mali czytelnicy znajdą tu wiele. Także i Ci, którzy dawno już pożegnali się z okresem dzieciństwa mogą tak jak ja poznać nieznane dotąd historie. Ja się skusiłam i nie żałuję. Jakże miło mi było poczytać o moim rodzinnym mieście. Byłam wielce zdziwiona, gdy się okazało, że nie znam legendy o mostku pokutnic. Szczerze powiem, że nawet nigdy tam nie byłam a mieszkam we Wrocławiu od 35 lat. Muszę szybko to nadrobić.

Właśnie z tego powodu zawsze namawiam dorosłych, żeby opowiadali lub czytali swym dzieciom lub wnukom jak najwięcej. Uważam, że wszyscy od najmłodszych lat powinniśmy poznawać polskie legendy. Trochę dziwi fakt, że nie ma ich w kanionie lektur szkolnych a mity greckie i rzymskie nie zostały pominięte. Zatem sami powinniśmy dbać o kultywowanie ich poznawania przez następne pokolenia. To one nas kształtują. Jak nie będziemy tego czynić to stracą one swój byt. Ulegną zapomnieniu. A przecież niosą w sobie wiele morałów, przestróg. Bez nich nie będziemy już tacy sami. Zatem czytajmy.

Informacje dodatkowe o Legendy polskie:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2014-09-23
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Legendy polskie

Kup książkę Legendy polskie