Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Literki figielki

Stefańska Agnieszka

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2010-07-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788373189577
Liczba stron: 16
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

O tym, że bezbłędne pisanie jest podstawową umiejętnością władających jakimkolwiek językiem, mówić nie trzeba. Fakt, że ortografii uczyć należy się od najmłodszych lat, również rozumie się sam przez się. Pytanie tylko, w jaki sposób to robić, by nie zniechęcić dziecka do nauki, a wręcz przeciwnie – wywołać w nim zainteresowanie tematem i sprawić, by samo zgłębiało tajniki poprawnej pisowni? Jednym ze sposobów, zdecydowanie najlepszym, jest łączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

„Bawiąc, uczyć” – ta oświeceniowa dewiza wciąż sprawdza się doskonale, dotykając uniwersalnej potrzeby zaspokajania ciekawości poprzez to, co sprawia nam przyjemność i jest z radością wykonywane. Dobrym sposobem, pozwalającym na podświadome przyswojenie zasad pisowni przez dziecko, jest czytanie, czytanie i jeszcze raz – czytanie. Ważne jeszcze, żeby tekst łatwo wpadał w ucho, nie był zbyt długi i miał ciekawą treść. Stąd dużą popularnością wśród młodych czytelników, a zarazem pilnych (miejmy nadzieję) uczniów cieszą się książeczki, w których znaleźć można wierszyki ortograficzne. Jedną z takich książek jest Literki – Figielki. Wierszyki ortograficzne autorstwa Agnieszki Stefańskiej.

 

Zdecydowanie najciekawszym z zawartych w zaledwie piętnastostronicowej książeczce utworów jest samo Słowo wstępne. Daje młodemu czytelnikowi bowiem lekcję historii języka polskiego. Opowiada o jego przekształceniach na przestrzeni lat, o tym, dlaczego teraz niektóre wyrazy zapisuje się tak, a nie inaczej, a wszystko to w sposób dostosowany do wieku czytelników, którymi powinny być dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej. I naprawdę, wstęp prezentowałby się okazale, gdyby nie pewien „drobiazg”, już na samym początku psujący całościowy efekt odbioru Słowa wstępnego. W drugim wersie autorka popełniła dość powszechny błąd językowy, pisząc: „w każdym bądź razie”. Ta kontaminacja dwóch frazeologizmów („w każdym razie” i „bądź co bądź”) absolutnie nie powinna znaleźć się w książeczce, której główną funkcją ma być dydaktyka, co więcej – skupienie się na poprawności językowej i przekazanie wiedzy dzieciom. Pozostałe wierszyki są aż gęste od sprawiających kłopoty wyrazów. To zagęszczenie słów, na których niejeden dorosły połamałby sobie głowę – i pióro, nie pozwala na uczenie się na pamięć utworów, ale daje gwarancję, że część z nich zostanie przez młodych czytelników przyswojona bezwiednie.

 

Wierszyki mogą też służyć z powodzeniem jako teksty dyktand na lekcjach języka polskiego. Co jeszcze przyciąga młodych (i nie tylko młodych!) czytelników, o czym nie zapomniano w Literkach – Figielkach? Są to oczywiście barwne ilustracje. Trzeba przyznać, obrazki Joanny Pasierbińskiej znakomicie korespondują z treścią wierszyków, a ich wielokolorowość cieszy oczy. Stosunek tekstu do ilustracji jest proporcjonalny, co w przypadku książeczki dla dzieci jest trafnym posunięciem. Całokształt jak najbardziej na plus.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Literki figielki Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Literki figielki Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Literki figielki Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Literki figielki Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Literki figielki O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów