Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Magma
Kup Teraz

Magma

Agnieszka Graff

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: czerwiec 2010
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-61006-87-9
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Skarletka
Dlaczego warto czytać książki Agnieszki Graff? Bo to mądra kobieta - po prostu.

Jej teksty najłatwiej znaleźć przede wszystkim w Gazecie Wyborczej, ma swoim koncie także dwie książki: "Świat bez kobiet" i „Rykoszetem”, a także często można zobaczyć jej twarz w telewizji, gdzie występuje jako "specjalistka od feminizmu".

"Magma" to trzecia książka Agnieszki Graff - można ją chyba nazwać "rocznicową", gdyż podsumowuje ostatnie 20 lat feminizmu w Polsce, chociaż nie tylko. Zawiera kilka tekstów prezentowanych już wcześniej (np. przemówienie wygłoszone przez Graff 21 marca 2009 roku na Kongresie Kobiet Polskich, czy też artykuł o NGO-sach, który szerokim echem odbił się mediach), ale też nowe, które powstały specjalnie na potrzeby książki.

Autorka opisuje, co przez te dwadzieścia lat feministkom się udało, a co jeszcze nie - niestety, książka pokazuje, że jeszcze wiele zmian przed nami (za sukces natomiast uważa fakt, że feminizm przestano utożsamiać z "gołą babą na traktorze", a próby sprowadzenia go do tego kończą się wyśmianiem tych, którzy je podejmują). Graff przedstawia jednak szerszą perspektywę. Pisze nie tylko o homofobii po polsku czy o problemie wykluczenia mniejszości, lecz wkłada kij w mrowisko, stawiając pytania o katolicyzm w naszym kraju. Pokazuje, co to oznacza dla przeciętnego obywatela, a w szczególności dla kobiet. Szczególne wrażenie zrobił na mnie fragment, w którym Graff przekonuje, że w Polsce nawet ateiści są praktykujący... Bo na porządku dziennym mamy do czynienia ze zjawiskiem, kiedy osoba niewierząca bierze katolicki ślub, chrzci dzieci, które później chodzą na religię - dla świętego spokoju, żeby dziecku nie było przykro, bo co ludzie powiedzą. Absurdalne, ale prawdziwe.

W ogóle za mocną stronę "Magmy" można uznać fakt, iż wywód autorki poparty został przykładami znanymi z dzienników czy pierwszych stron gazet. Dzięki temu książkę nie tylko lepiej się czyta, ale też poruszane problemy przestają być czymś abstrakcyjnym, wydumanym.

W świetle rozważań Agnieszki Graff szczególnego znaczenia nabiera końcowy rozdział, gdzie autorka skupia się na sukcesie... a raczej na kobiecym strachu przed nim. Trudno powiedzieć, czy taka była intencja autorki, ale czytając historie o tym, że kobietom wmówiono, iż "władza, pieniądze i seks" to nie jest ich domena, można odnieść, że same jesteśmy winne temu, iż kobiety w życiu publicznym się ignoruje. Że nadal jesteśmy tam bardziej jako goście, którzy powinni zachowywać się grzecznie i cicho, by nie przeszkadzać gospodarzom. Coś w tym jest.

"Magmę" czyta się błyskawicznie, co chwila kiwając głową, a po lekturze jeszcze długo towarzyszą nam emocje. Zamiast zakończenia, warto przytoczyć pewną myśl Graff - myśl, która szczególnie zapada w pamięć. Autorka, mimochodem, podała definicję feminizmu. Otóż na Kongresie Kobiet Polskich rozmowy bardzo często zaczynały się od zdania: "Nie jestem feministką, ale...". Według Graff aktualnie feminizm jest tym, co znajduje się za "ale" i zależy od tego, kto to zdanie wypowiada.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Z pomyślunkiem,
Teksty poruszają ciekawe tematy z dziedziny feminizmu. Nie wszystkie spostrzeżenia zgadzają się z moimi obserwacjami, niemniej daje do myślenia.
Slavek plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ekstra
Faustyna Linia koment
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2016,FEMINIZM,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów