Recenzja książki: Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wróżki zajmują szczególne miejsce w dziecięcej wyobraźni. Owe istoty, słynące z dobroci i pozytywnego nastawienia do świata, pomagają ludziom ubogim i potrzebującym. Dziecko doskonale wie, że wróżka ma spiczastą czapkę z welonem, przezroczyste skrzydełka, uroczy uśmiech, długie blond loki, piękną suknię oraz czarodziejską różdżkę wykonaną z gałęzi głogu, cisu lub wierzby. Nowa seria „Mała wróżka Amelka” ucieszy kilkuletnie dzieci (starsze z pewnością również), do nich bowiem jest skierowane przesłanie wynikające z uczynków sympatycznej i delikatnej istotki.

W swojej książce autorki opisały osiem tajemniczych sytuacji, z którymi poradziła sobie zaradna i przedsiębiorcza wróżka Amelka. Dzięki jej pomysłowości rozwiązane zostały najbardziej zagmatwane zagadki. Najpierw opanowała posługiwanie się czarodziejską różdżką, bez której – jak wiadomo – wszelka działalność wróżki byłaby niepełna. Nauczyła się operowania złotym pyłkiem, dzięki czemu posypany człowiek lub przedmiot pozostawał niewidzialny. Przy użyciu magicznych baniek umiała spełnić każde życzenie.

To wystarczyło, by rozpocząć przygodę swego życia. Wyposażona w wiedzę i umiejętności, ochoczo zabrała się do wyjaśniania przykrych problemów, z jakimi zmagali się bohaterowie książki. Tak więc czytające lub słuchające dziecko wraz z Amelką rozwiązuje tajemnicę robota Ar-Teka i znikających cukierków, odnajduje Dudusia i jeżyka Kolczusia, a także dowiaduje się, dlaczego w deszczową pogodę ślimaki wędrują bez swoich „domków”.

Przynależne wróżkom atrybuty: różdżka, gwiezdny pyłek, magiczne bańki i inne udogodnienia sprawdziły się podczas rozwiązywania beznadziejnych na pozór problemów. W tym miejscu trzeba również wspomnieć o tajemniczych zaklęciach: „Parafru-parafram! Latam tu! Latam tam!”, „Paraplim-parapla! Niech się zmniejszy książka ta”, „Paraplim-paraplam! Dużo szczęścia życzę wam!”, „Parabim-parabom! Niechaj każdy ma swój dom!”, „Paraklik-parakle! Pralko, pralko, otwórz się!”, „Parapet-parapat! Złodziej niech zostawi ślad!”, „Parapif-parapuf! Życzę dzieciom dobrych snów!” Te i wiele jeszcze innych zabawnych powiedzonek wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Bohaterowie wydanej przez Papilon książki „Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki” są postaciami wymyślonymi, jednak przypisane im uczucia i postępowanie do złudzenia przypominają wszystko to, co jest udziałem każdego z nas. Umieszczone na każdej (bez wyjątku) stronie ilustracje są duże, wyraźne i kolorowe, adekwatne do serwowanej treści, od razu rzucają się w oczy oraz na długo pozostają w pamięci. Twarda okładka odporna jest na zabrudzenia i zniszczenie, dzięki czemu książka długo będzie służyć małym czytelnikom. Kto raz po nią sięgnie, powracać będzie często.

Kup książkę Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki

Zobacz opinie o książce Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki
Wierzbowa 13
Natalia Usenko0
Okładka ksiązki - Wierzbowa 13

Życie w mieście nie jest nudne. Zwłaszcza kiedy mieszka się na ulicy Wierzbowej. A już na pewno, kiedy jest to blok nr 13. Wśród dziwacznych sąsiadów...

Puchatkowa jesień wierszyki ze stumilowego lasu
Natalia Usenko0
Okładka ksiązki - Puchatkowa jesień wierszyki ze stumilowego lasu

Jesienią las się całkiem zmienia: liście są złote i czerwone, fruwają wokół niczym ptaki i każdy leci w inną strone. Kangurek brykał, biegał w kółko, troszeczkę...