Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Mam przyjaciela strażaka
Kup Teraz

Mam przyjaciela strażaka

Butschkow Ralf

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-08-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372782939
Liczba stron: 25
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W zabawkach chyba każdego małego chłopca króluje wóz strażacki. Praca strażaków fascynuje dzieci i pobudza wyobraźnię maluchów – choć przeważnie wiedza na temat tego zajęcia sprowadza się do informacji o gaszeniu pożarów. Teraz, dzięki niemieckiej serii książeczek edukacyjnych „Mądra Mysz”, w Polsce rozpowszechnianych przez wydawnictwo Media Rodzina, mali czytelnicy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o straży pożarnej. Pomoże im w tym zeszyt „Mam przyjaciela strażaka”, tomik, który wzbogaci nawet wiedzę dorosłych na temat tego niebezpiecznego zawodu.

 

Ralf Butschkow ułożył opowieść w taki sposób, by odbiorcy mieli wrażenie, że cały czas znajdują się w centrum wydarzeń. Towarzyszą strażakom w ich zajęciach i przy okazji od podstaw poznają zawód. Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem książeczki jest Tomek, kilkulatek zainteresowany pracą strażaków. Tomek ma dorosłego przyjaciela, Pawła: to Paweł zaprasza chłopca na zwiedzanie remizy i opowiada o zadaniach strażaków. Przygoda zaczyna się z chwilą wejścia do strażackiego garażu. W obliczu wielu ogromnych wozów strażackich niejeden chłopiec straciłby głowę – Tomek wszystko dokładnie ogląda i poznaje, a wraz z nim – oglądają i czytelnicy.

 

Przydatny w nauce (która przecież nauką nie jest, to „tylko” zaspokajanie ciekawości) będzie zwłaszcza „przekrój” wozu strażackiego z zaznaczonymi dwudziestoma pięcioma elementami wyposażenia ratunkowego. Rysunek i precyzyjne wyliczenie zostały umotywowane przez zwykły, rutynowy przegląd wozu. Tomek ma okazję zasiąść w kabinie dla załogi i odkryć tajniki wyposażenia – zapierające dech w piersiach. Nieco mniej emocji zapewnia zwiedzanie dyspozytorni – lecz przydaje się, bo nasz bohater może zaobserwować jak wygląda standardowa procedura przy ogłoszeniu alarmu. Od tej pory Tomek relacjonuje to, czego się dowiedział od przyjaciela, z odległości. Opisuje działania podczas pożaru i podczas wypadku drogowego, a także – podczas pęknięcia rury w piwnicy.

 

Rzeczowe i fachowe wiadomości przekazane zostały w formie ciekawostek. Mnóstwo tu informacji, których dziecko nie ma zwykle okazji poznać z innych źródeł (między innymi: dlaczego przy remizach buduje się wysokie wieże) – to sprawia, że książeczka „Mam przyjaciela strażaka” stanie się dla malucha lekturą ulubioną. Historyjka przypomina wycieczki po rozmaitych, atrakcyjnych dla dzieci, zakładach pracy. Daje małym odbiorcom szansę na gruntowne poznanie tajników zawodu strażaka i pozwoli zaimponować rówieśnikom a nawet dorosłym. Przybliża wiadomości o niełatwym zawodzie, ale stanowi też ważne uzupełnienie dla dziecięcych zabaw i marzeń. Od tej pory maluchy będą doskonale wiedziały, co znajduje się w wozach strażackich i bez trudu wyobrażą sobie kolejne etapy strażackich działań.

 

Szczegółowe rysunki umożliwią zorientowanie się w wyposażeniu przedstawicieli tego zawodu, ale i rozbudzą ciekawość. Dzięki tomikowi przełamana zostaje stereotypowa i zbanalizowana „wiedza” o pracy strażaków – ale też dzieci nie pozostają bez ciekawych i przydatnych wyjaśnień. Lektura zapewnia spotkanie ze strażakami i odkrycie dotąd nieznanych informacji na ich temat. Ważna, wartościowa i mądra to pozycja – nie mam wątpliwości, że uraduje każdego chłopca. Przyswajanie wiedzy rzadko kiedy staje się tak przyjemne…

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mam przyjaciela strażaka Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Mam przyjaciela strażaka Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Mam przyjaciela strażaka Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Mam przyjaciela strażaka Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Mam przyjaciela strażaka Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów