Recenzja książki: Mapy Myśli. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność pracy, i poznaj język swojego umysłu

Recenzuje: Justyna Gul

Create your mind

Mapy myśli to popularna w ostatnich latach technika, pozwalająca zwielokrotnić wydajność naszego mózgu. To innowacyjny sposób sporządzania notatek, znacznie zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania, a także aktywowania intuicji. Dzięki mapie możliwe jest jednoczesne użycie prawej i lewej półkuli mózgu, co pozwala zapisać nasze myśli za pomocą obrazów lub charakteryzujących je słów kluczowych oraz powiązań pomiędzy tymi obrazami.

Nauka języków, przemówień, podręczników – to wszystko jest możliwe dzięki mapie myśli, a dodatkowo graficzna forma sprawia, że przyswojoną wiedzę użytkujemy bez trudu, wyrażając się płynnie i logicznie. Niezależnie od tego, czy mapy myśli mają pomóc nam w nauce ekonomii politycznej, czy też za ich pomocą chcemy zaplanować nadchodzące wakacje lub własny biznes, to warto poznać i przyswoić zasady ich tworzenia oraz przekonać się, że działają.

Jak zwiększyć efektywność pracy i poznać język swojego umysłu? Tego dowiemy się z książki Marcina Matuszewskiego i Radosława Lasko Mapy Myśli. Autorzy: twórca i właściciel Centrum Szkoleniowego Intelektualnie.pl oraz trener tegoż ośrodka stworzyli rewelacyjny poradnik dla wszystkich, którzy pragną szybciej i łatwiej zapamiętywać nowe informacje, zwiększyć swoją kreatywność, zacząć pracę nad nowym projektem, a nawet wpaść na pomysł, który przerodzi się w dochodowy interes. Książka jest podręcznym źródłem wiedzy, po które może sięgnąć zarówno student, który dotąd „zakuwał” do egzaminu nocami, menedżer zarządzający firmą, gospodyni domowa organizująca przyjęcie, jak i przepracowana kobieta interesu, planująca zasłużony urlop. Autorzy dokładnie wyjaśniają, czym są mapy myśli (według Tony`ego Buzana, ich twórcy, są one „fotografiami myśli”), a także, jak one działają. Przekonamy się też, że za ich pomocą możemy stworzyć własny, niepowtarzalny styl, mapy ułatwiają ponadto zapamiętywanie i rozwijają potencjał twórczy. Matuszewski i Lasko utwierdzą nas w przekonaniu, że słaba pamięć nie istnieje, jest tylko słaba umiejętność zapamiętywania. Pocieszające jest to, że tę umiejętność możemy rozwijać, łącząc nowe informacje z wiedzą już ugruntowaną w naszej sieci pamięci. Kiedy pracujemy z wyobraźnią – na przykład za pomocą map myśli – pobudzamy wszystkie zmysły, stymulujemy mózg do pracy oraz zaczynamy naturalnie i świadomie zapamiętywać.

Poradnik przeprowadzi nas przez proces stosowania map do sporządzania notatek czy notowania na bieżąco podczas wykładu, szkolenia, konferencji, czy też lekcji. Także ludzie aktywni zawodowo docenią to narzędzie w codziennej pracy, mapy pozwalają bowiem myśleć bardziej efektywnie, lepiej planować i szybciej rozwiązywać swoje problemy.

Zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać w praktyce dzięki temu, że autorzy krok po kroku pokażą zasady tworzenia map i podzielą się z nami obserwacjami, a my dostaniemy szansę rozpoczęcia pracy z mapami i zaplanujemy wymarzone wakacje. Dodatkowo pojawi się tez możliwość wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą mapę myśli.

Jeśli dzięki książce Mapy Myśli zaoszczędzimy czas i wpadniemy na rewelacyjny pomysł, czy też znajdziemy twórcze rozwiązanie nurtującej nas kwestii, to tym samym dołączymy do elitarnego klubu zwolenników życia z mapami myśli w zanadrzu. Pora zatem wyzwolić swoją kreatywność, powiedzieć: "Precz!" sklerozie, a zaoszczędzone na nauce godziny spożytkować na relaks!

Kup książkę Mapy Myśli. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność pracy, i poznaj język swojego umysłu

Zobacz opinie o książce Mapy Myśli. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność pracy, i poznaj język swojego umysłu