Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miłość, Bóg i kuchnia francuska

James F. Twyman

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2013-06-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62476-78-7
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zakochaj się … w życiu

 

Edgar Cayce, uznawany za proroka, jasnowidza oraz duchowego uzdrowiciela, powiedział kiedyś Jesteś efektem tego, co myślisz i jesz. Nie od dziś wiadomo, że kreowanie własnych myśli ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia, zaś reguła „samospełniającej się przepowiedni” potwierdza się zarówno w przypadku zdarzeń dobrych, jak i tych przykrych. Pozytywne myślenie, przyciąganie bogactwa (w rozumieniu wykraczającym daleko poza finansowy jego aspekt), wizualizacje – niezależnie od tego, jak mocno będziemy się bronić przed dostrzeżeniem skuteczności tego rodzaju metod, to liczne dowody potwierdzają ich wpływ na kształtowanie rzeczywistości.

 

Z duchowością związane jest również pożywienie – staranne dobieranie składników służących utrzymaniu organizmu w równowadze sprzyja naszemu szczęściu, daje siłę do podejmowania wyzwań i energię do dokonywania zmian. Zgodnie z holistycznym podejściem do życia, ciało i umysł wzajemnie są od siebie zależne. Negatywne emocje mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu, zaś choroba może osłabić nasz hart ducha. Dlatego też należy uważnie obserwować siebie, zaglądać w swoje wnętrze, wsłuchiwać się w potrzeby ciała i… zatrzymać się na chwilę w biegu, oddając się refleksji, czy rzeczywiście chcemy w tym „wyścigu szczurów” uczestniczyć. Zakłócenia równowagi w naszym życiu mogą mieć negatywne konsekwencje i odbić się we wszystkich sferach naszego życia – zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

 

Zazdrość, nienawiść, chciwość, napięcie, pretensje i żale – to wszystko kumuluje się w nas, zatruwając swoim jadem, osłabiając organizm, doprowadzając do przewlekłych stanów zapalnych, do zwątpienia w swoje siły, nie pozwalając nawiązać zdrowych relacji z drugim człowiekiem. Z tym właśnie – z bliskością i zaufaniem – problem ma James Twyman, autor wciągającej, a jednocześnie boleśnie doświadczającej książki Miłość, Bóg i francuska kuchnia. Opublikowana nakładem wydawnictwa Illuminatio pozycja jest już kolejną książką w dorobku autora, w której znajdziemy odwołania do wiary, do Boga i do podstawowych wartości, jakimi powinniśmy się w życiu kierować. Powieści Twymana są tak naprawdę swego rodzaju kazaniami, stanowią duchowe przeżycie i bodziec do tego, by dokonać analizy swoich osiągnięć, a także do zastanowienia się nad sensem życia i misją, którą przyszło nam wypełnić na tym świecie.

 

Twyman po raz kolejny uczynił bohaterem swojej książki siebie, bowiem wydarzenia, o których pisze i wewnętrzna przemiana stały się jego udziałem. Przenosimy się zatem wraz z nim do Elory, małej miejscowości niedaleko Toronto, gdzie autor wraz ze swoją przyjaciółką Michele spędzić ma kilka dni. Wyruszając ze swojego domu w Oregonie, ma on nadzieję, że oboje staną się sobie bliżsi, że dotychczasowy "związek na odległość" przerodzi się w trwałą relację, a on sam nareszcie ukoi ból samotności. Tyle tylko, że wewnętrzny imperatyw, zmuszający go do czynienia wszystkiego, by tylko uniknąć bliskości, po raz kolejny daje o sobie znać. Mężczyzna podświadomie sabotuje swoje starania, tworzy ochronne bariery i kiedy już jest z drugą osobą na tyle związany, że zagraża to jego poczuciu bezpieczeństwa i naraża na zranienie, mimowolnie odpycha od siebie kobietę. Nic dziwnego, że Michele zostawia go samego na podjeździe pensjonatu, w którym wynajęli wspólny pokój, pozbawiając go przy okazji środka lokomocji. Ale to nie trudności komunikacyjne sprawiają, że autor rezygnuje z natychmiastowego wyjazdu z Drew House. Czyni to niezwykły gospodarz – Roger.

 

Co sprawiło, że ten znany mistrz kuchni, właściciel restauracji we Francji i Australii rzucił wszystko, by poprowadzić mały pensjonat w zapadłej mieścinie? Próba poznania odpowiedzi na to pytanie staje się początkiem rewolucji, jaka dokona się w życiu Jamesa. Choć właściwie powinnam napisać „ewolucji”, bowiem będzie to powolny proces dochodzenia do prawdy, która tak naprawdę cały czas jest w sercu bohatera. Musi on jednak uporać się z przeszłością, a przy okazji zatrzymać na chwilę, nie gnać tak rozpaczliwie przed siebie, bowiem w ten sposób traci to, co jest ważne „tu i teraz”.

 

Życia nie należy rozkrawać. Trzeba je zmiażdżyć! Wtedy sok z naszego wnętrza wypływa i dodaje smaku wszystkiemu, czego się dotykamy – mówi Roger, wchodząc niejako w rolę duchowego przewodnika bohatera. Szukając analogii w pożywieniu, tłumaczy on, jak ważne są w życiu pasje, jak istotna jest jakość każdej przeżywanej chwili i jak dużo dobrego możemy sprawić, dzieląc się z otoczeniem tym, co sprawia nam radość. Tych kilka dni spędzonych z Rogerem i jego żoną, wyśmienite potrawy spożywane w powolnym rytmie dnia sprawiają, że romantyczna podróż, którą miał być wyjazd do Elory, zmienia się w podróż duchową, prowadzącą do samopoznania i do rozprawienia się ze swoimi demonami.

 

Twyman swoje niepowodzenia na polu damsko-męskim przypisywał zawsze cierpieniu po stracie byłej żony Lindy, która została zamordowana w swoim domu w Minnesocie. Okazuje się jednak, że będzie musiał sięgnąć głębiej, przyczyn swoich problemów szukając w relacji z matką. Zidentyfikowanie źródła niepowodzeń to jednak dopiero początek drogi, jaką autor będzie musiał przejść, aby uzdrowić swoją duszę i pozbyć się zatruwających jego serce myśli. W zaciszu wspaniałej kuchni Rogera Twyman poznaje prawdy rządzące światem, zbyt oczywiste, byśmy o nich pamiętali, a jednocześnie stanowiące klucz do dobrego życia.

 

Miłość, Bóg i francuska kuchnia to nie tylko wspaniała przygoda z gotowaniem w tle, ale swobodna opowieść o wierze, nadziei i miłości. Twyman po raz kolejny udowodnił, że można o Bogu pisać w sposób przystępny, lekki, przedstawiając Najwyższego nie jako groźnego sędziego, który decyduje o Niebie i Piekle, ale jako wyrozumiałego ojca, który zawsze daje drugą szansę. I choć książka bliższa jest Elizabeth Gilbert i jej Jedz, módl się, kochaj niż Przebudzeniu Anthony`ego de Mello, to stanowi pozycję wyjątkową, nie pozwalającą potraktować się obojętnie, bezrefleksyjnie.

 

(…) Oto jedyna rzecz, która naprawdę liczy się w życiu: wszechświat zwraca uwagę na intensywność, z jaką żyjesz (…). Jeśli masz w sobie uczciwość, odwagę i umiejętność wkładania całego serca w to, co robisz, wszystko skończy się szczęśliwie. Właśnie tego pragnie Bóg czy wszechświat – tłumaczy Jamesowi jego mentor. Ta intensywność to pasja i miłość, które wkładamy we wszystko, co robimy, którymi nacechowana winna być każda minuta naszego życia. Wszak gdy stworzysz miejsce dla miłości, to ona zawsze przyjdzie. Jeśli jest coś, czego Bóg nie lubi, to jest to puste, niezapełnione miejsce w ludzkim sercu. Zatem po prostu otwórzmy nasze serca na drugiego człowieka…

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jezyna122 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

Miłość, Bóg i kuchnia francuska” to książka ogromnie nietypowa. Wszystkie przytoczone w niej wydarzenia odbyły się naprawdę. Nie jest ona jednak formą autobiografii lecz dosłownym poradnikiem pomagającym zrozumieć siebie samego, jak i mającym na celu pomoc w kształtowaniu swojej drogi życiowej. James znajduje się w trudnym momencie życia. Mając 48 lat ma za sobą małżeństwo, które nie przetrwało próby czasu ( za co zdecydowanie obwinia siebie samego)i kilka kompletnie nieudanych związków. Nie umie nawiązywać bliskości, nie umie się przy kimś otworzyć. Co prawda ma powód do takiego zachowania, jednak stara się go nie ujawniać, ponieważ spowodowało by to rozdrapywanie starych ran. Po raz pierwszy spotykamy go kiedy rzuca go kolejna partnerka. Zostaje sam w pięknym zajeździe Drew House w Elorze, prowadzi wraz z żoną Robert Dufau – światowej sławy francuski kucharz. Przez zupełny przypadek staje się on mistrzem dla Jamesa. Mało, że wprowadza go w tajniki idealnego gotowania, skomponowanego z samych naturalnych składników, jak również staje się jego duchowym przewodnikiem. Duafau potrafi w znakomity sposób wszystkie nasze problemy powiązać zarówno z Bogiem jak i jedzeniem.. Stanowi to mieszankę mistycyzmu z najlepszych kucharstwem. Coś co czytelnikowi właściwie wydaje się całkowicie nie do pogodzenia Dufau łączy w cudowny akt smakowania w ciszy potraw ( można porównać taką chwilę do medytacji ), co daje nam możliwość w najszybszy i najłatwiejszy sposób wniknąć we własne Ja. Potrawy przez niego przyrządzane są z reguły bardzo proste, jednak robione z najznakomitszych składników ( za takie uważa tylko te z przydomowych ogródków i te z małych gospodarstw) są rewelacyjne w smaku. Będąc uprzednio właścicielem kilku restauracji, miewał nawet z tego powodu zatargi z księgowym, który uważał, że koszt składników jest zdecydowanie za duży. Uważa on, że „jedzenie to jedna z takich rzeczy, które najbardziej zbliżają nas do duchowości”. Poprzez różnorakie przepisy prowadzi i kieruje on Jamesa na drogę, z której nie ma ucieczki. Drogę, w czasie której musi on jakby przeżyć swoje życie na nowo. Ma mu to pomóc w osłabieniu wielu lęków, jak również zaakceptowaniu poczucia winy. James musi patrzeć wstecz aby dobrze czuć się tu, w tej chwili. Musi zobaczyć jeszcze raz swoje błędy, aby na nowo wyciągnąć z nich wnioski. Zostać szefem w kuchni, to tak samo jak zostać nim w swoim życiu twierdzi Robert Dufau. Uważa, że jeśli pokocha się jedzenie, pokocha się również życie.Książka ta jest niebywale dla mnie interesująca. Może być swoistą terapią dla indywidualnego czytelnika. Choć niektóre „sesje” mogą być dla nas bolesne, pozwalają na głębsze poznanie naszego ja i zaakceptowania go. A jeśli przy tym możemy się posilić pysznymi ziemniaczanymi plackami według przepisu Roberta Dufau, to wynik końcowy na pewno wyjdzie nam na plus.


 


 

plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Książka ,,Miłość, Bóg i kuchnia francuska" to bardzo osobista opowieść, szczera i pełna wewnętrznej zadumy i refleksji. Wspomnienia autora są wzruszające, a jego rozważania i dążenie do zmian w życiu zyskują jego sympatię w oczach czytelników. Twyman nie jest ideałem, jest człowiekiem jak każdy z nas, ze swoimi problemami, dylematami i radościami. Pokazuje nam jak zmienić nieudane życie, i jak cieszyć się nim. To książka skłaniająca do zadumy i refleksji nad własnym podejściem do życiem.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Wyzwanie - książki na lato,
Istnieją ludzie, którzy posiadają wielką mądrość, która niewiele ma wspólnego z wykształceniem. Mądrość ta, to nie wyuczone regułki czy schematy, ale wiedza o życiu i zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Jedną z takich osób jest mistrz kuchni francuskiej Robert Dufau, którego na swojej drodze spotyka pewnego razu autor powieści "Miłość, Bóg i kuchnia francuska". James F. Twyman poznawszy filozofię Dufau zdradza Czytelnikom nie tylko okoliczności w jakich poznał mistrza ale i czego się od niego nauczył.

Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wspomnieć najpierw o graficznej stronie wydania- okładka urzekła mnie od chwili, kiedy pierwszy raz ujrzałam, jednak dopiero, kiedy ma się już książkę w ręku można w pełni ją podziwiać. Stonowane, dobrze dobrane kolory w połączeniu z mieszaną teksturą okładki dają ciekawy efekt. Także papier, na którym wydrukowano książkę nieco różni się od zwykłego papieru- jest milszy w dotyku co wymagającym na pewno umili lekturę.

Książka napisana jest fantastycznym, lekkim językiem, a jej odbiór dodatkowo ułatwia pierwszoosobowa narracja. Akcja może nie porywa, ale perypetie głównego bohatera czyli jednocześnie autora nie pozostają bez znaczenia i są nie mniej ciekawe niż to, co w książce
"Miłość, Bóg i kuchnia francuska" najważniejsze, a więc tego, co w życiu najważniejsze. No właśnie- czy James F. Twyman faktycznie mówi nam, jak osiągnąć szczęście? Owszem. Recepty nie zdradzę, ale muszę przyznać, że mimo, że jego przepis na szczęście jest banalny, to jednak nieco zaskakujący.

Książkę polecam zdecydowanie wszystkim. Mimo, że jest to powieść dość głęboka sprawdzi się podczas wakacyjnych wypadów (sama sprawdzałam).
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki na lato",
Książka opowiadająca o dwóch najbardziej fascynujących elementach życia każdego człowieka, a więc miłości i jedzenia (nie koniecznie w tej kolejności). Po winni zatem sięgnąć po Nią wszyscy Ci, którzy są zakochani, byli zakochani lub marzą o zakochaniu oraz wszyscy Ci, którzy lubią jeść. Jednymi słowy, powinien ją przeczytać każdy:)

Książka opowiada historię Jamesa, który właśnie rozstał się ze swoją ukochaną. W tym trudnym etapie życia, pomaga mu jego przyjaciel - Robert Dufau, który jest wybitnym mistrzem sztuki kulinarnej, jak i również swego rodzaju nauczycielem życia, przewodnikiem duchowym, pomagającym na nowo uwierzyć w siebie i dostrzec piękno świata. Owa nauka opiera się w głównej mierze na gotowaniu i delektowaniu się jedzeniem, podczas którego człowiek staje się wolnym, szczęśliwy, otwarty na siebie samego i swoje potrzeby.

"Miłość, Bóg i kuchnia francuska" to po pierwsze doskonała rozrywka, podszyta wątkiem obyczajowym, po drugie swoisty poradnik życiowy, pomagający uwierzyć w siebie, wreszcie po trzecie doskonała książka kucharska, opiewająca i wychwalająca bogactwo francuskiej kuchni.
naan121 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Na razie opieram się na opiniach i recenzjach. Przeczytam, to może coś dopiszę ...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
auriga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów