Recenzja książki: Miłość jest piękna

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie ma wątpliwości, że miłość jest wartością, o którą warto się troszczyć i zabiegać: na każdym miejscu i w każdym czasie, wczoraj, dziś i jutro… zawsze. Chociaż życie ludzkie pełne jest różnorakich doświadczeń, z miłością da się pokonać wszelkie przeszkody trudnej codzienności. Święty Jan Paweł II nieprzerwanie stał na straży prawdy, dobra i piękna, a swoje myśli kierował do ludzi wszystkich stanów, starając się uwrażliwić ich na głębię miłości. W opublikowanej przez Wydawnictwo Święty Wojciech niewielkiej książeczce Miłość jest piękna, znalazły się fragmenty dokumentów papieskich (encyklik, adhortacji, listów apostolskich), myśli wygłoszone przez Jana Pawła II podczas homilii, audiencji oraz katechez, wyjaśnienia zawarte w instrukcjach, papieskie medytacje i rozważania przed modlitwą Anioł Pański oraz Regina Caeli, fragmenty przemówień, a także interesujący cytat pochodzący z „wywiadu rzeki” Przekroczyć próg nadziei.

Ponieważ nie można żyć bez miłości, warto w skupieniu pochylić się nad głębokimi przemyśleniami Papieża Polaka, by odnaleźć w nich wskazówki ułatwiające nawiązywanie trwałych relacji z tymi, z którymi przyszło nam żyć. Warto z uwagą wsłuchać się w głos wyniesionego na ołtarze Jana Pawła II i uczyć się od niego odważnego i odpowiedzialnego życia miłością każdego dnia. Pomocą służą krótkie, lecz głębokie myśli warte zapamiętania. Zebrane w ośmiu częściach, ukazują sens ludzkiego życia, a podążając ich śladem, czytelnik w pierwszej kolejności dotrze do Chrystusa uczącego miłości oblubieńczej, który dodaje najwyższej wartości małżeństwu i rodzinie chrześcijańskiej. Wychodząc od relacji między kobietą a mężczyzną, Ojciec Święty podkreślił rolę Kościoła głoszącego Chrystusa i Jego nieskończoną Miłość.

Rozważania Papieża są jak najbardziej na czasie, ponieważ nikt ani nic nie jest w stanie anulować chrześcijańskiej nauki o małżeństwie i rodzinie. Jan Paweł II akcentuje rolę macierzyństwa i ojcostwa oraz wynikającej z miłości i wzajemnego zaufania jedności, podkreśla wagę oraz ciężar pracy kobiet wewnątrz rodziny, kładzie nacisk na potrzebę rodzinnej modlitwy, a także opowiada o darze nowej odpowiedzialności, jaką jest miłość rodzicielska. Poświęca wiele uwagi kształtującej się w rodzinie cywilizacji miłości, umożliwiającej wyjście z wszelkich prób i zagrożeń. W zakończeniu publikacji znalazła się Modlitwa Papieża za młodych oraz Modlitwa Jana Pawła II w intencji rodzin.

Przesłaniem niewielkiej książeczki Wydawnictwa Święty Wojciech jest potrzeba uświadomienia współczesnemu człowiekowi (adresatem jest więc każdy z nas), że przyszłość zależy od nas samych. Bez względu na to, czy chwile naszego ziemskiego bytowania są radosne, smutne, trudne czy ważne, dbajmy o odnowę miłości każdego dnia.

Kup książkę Miłość jest piękna

Zobacz opinie o książce Miłość jest piękna
Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II

Modlitwy autorstwa Jana Pawła II, które mogą towarzyszyć różnym chwilom naszej codzienności (zaczynać i kończyć nasz dzień, poprzedzać posiłek...

Siedem darów bożych. Jan Paweł II o siedmiu sakramentach świętych
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Siedem darów bożych. Jan Paweł II o siedmiu sakramentach świętych

Seria nazywa się "Papieska", ale w książkach z tej serii nie zobaczysz Papieża; zobaczysz, co Papież mówi na dany temat. Treść, zdjęcia wkomponowane...