Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2016-11-28
ISBN: 978-83-65351-22-7
Dodał/a recenzję: izabela81

Główna bohaterka powieści, blisko 40-letnia, Tatiana ma wszystko. Jest oddaną, spełnioną matką, kochającą żoną, wspaniałą przyjaciółką. Realizuje się zawodowo, lecz przychodzi moment, gdy musi poradzić sobie z tragedią, która nagle na nią spada. Jedna wiadomość zmienia jej dotąd poukładane dotychczasowe życie. I odtąd w miarę upływu stron akcja nabiera tempa, a powieść staje się coraz bardziej wciągająca. Coraz bardziej interesująca okazuje się atmosfera tej powieści, coraz mocniej identyfikujemy się z główną bohaterką powieści.

Właśnie: bohaterowie. Są wiarygodni i bardzo różnorodni, mają swoje problemy, które nie wydają się przesadnie „wydumane". Mogą wydawać się nieco zbyt perfekcyjni, za bardzo pozbawieni wad, jednak mimo tego po prostu pasują do historii opisanej w powieści Mogę wszystko

Chęć niesienia pomocy innym to przewodni temat książki Anity Scharmach. Nie brak w niej też, oczywiście, miłości, którą okazują wszystkie bliskie sobie nawzajem postaci z tej książki. Obserwujemy, jak nawzajem się wspierają, jak pomagają sobie nawzajem.

Autorka skupia się przede wszystkim na relacjach międzyludzkich. Mąż, dzieci (w tym - niełatwe relacje z nastolatkami), przyjaciele, znajomi. Anita Scharmach daje czytelnikom wskazówki, jak poradzić sobie z problemami, ale też jak osiągnąć szczęście i spełnienie marzeń.

Szczęście jest jak motyl. Im bardziej je gonisz, tym bardziej ucieka. Ale jeśli skierujesz uwagę na inne sprawy, Szczęście przybędzie i spokojnie usiądzie Ci na ramieniu.

Autorka operuje prostym językiem, na początku może nieco zbyt suchym, trochę przypominającym relację prasową, ale wraz z upływem stron wrażenie to mija. Na kartach jej książki pojawia się więcej ekspresji, emocjonalności, uczuć. Styl pozostaje jasny, autorka celnie prezentuje swe - miejscami naprawdę wnikliwe - obserwacje. Rozdziały są króciutkie, zaledwie dwu- trzystronicowe, dzięki czemu Mogę wszystko czyta się błyskawicznie. Książka nie tylko bawi, ale też wzrusza.

- Wiesz, a co to znaczy „pocałować z języczkiem"? - zapytałam zmieszana. - No z jęzorem przejechała mi po ustach, bo nie otworzyłam - powiedział nieco zakłopotany, ze wzrokiem wbitym w czubki swoich butów.

Mogę wszystko to powieść o niesieniu dobra oraz o tym, że zawsze warto pomagać innym. To opowieść o walce ze strachem, bólem, z cierpieniem. Ale to także opowieść o wewnętrznej sile, którą każdy z nas ma, trzeba tylko chcieć jej w odpowiednim momencie użyć. To także opowieść o śmierci bliskich, chorobie, miłości, bezinteresownej przyjaźni, nadziei. O tym, że szczęścia możemy szukać w zwykłych, codziennych czynnościach.

Uratowałaś mi życie, gdyby ktoś powiedział mi pół roku temu, że tak będzie - wyśmiałbym go. Jesteś Aniołem.

Powieść Anity Scharmach pozwala nabrać dystansu do samego siebie i do otaczającego nas świata - i to największa wartość tej książki. Anita Scharmach przypomina, co w życiu jest najważniejsze, a o czym często zdarza się nam zapominać. Empatia, zwykłe ludzkie odruchy, życzliwość - to cechy i wartości, które zawsze będą w cenie, a które nic nas przecież nie kosztują. Warto o tym pamiętać w naszym zabieganym życiu, nie wolno zatracić się w wiecznym pędzie donikąd. Warto na chwilę przystanąć i oddać się refleksji. Mogę wszystko to interesujący, udany debiut, niosący przesłanie, refleksję. Warto wypatrywać kolejnych książek Anity Scharmach.

Jedni się spotykają i są, inni ulegają pokusom i w pędzie, jaki ma ten szalony świat, gubią się po prostu.

KanapaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Przyznaję, że książka nie robi piorunującego wrażenia od pierwszej strony, ale już gdzieś od około czterdziestej nie potrafiłam się od niej oderwać. Ma absolutnie niepowtarzalny styl i klimat. Zahipnotyzowała mnie, zaczarowała wciągnęła między karty jako jedną z bohaterek. Jako matkę, żonę, przyjaciółkę i sąsiadkę. To jedna z najrealniejszych i najbardziej ludzkich historii jakie czytałam.
Autorka obnaża emocje w jakiś zupełnie unikalny sposób. Powiem szczerze, że przeżywałam setki książek, ale tutaj słowa są tak proste i takie w punkt, reakcje takie prawdziwe, a czyny oczywistą wynikową, że pozostawia to w totalnym osłupieniu. Uświadamiacie sobie, że to dokładnie coś, co sami byście poczuli, zrobili w danej sytuacji.
Dużo zaczerpnęłam z tej niby prostej, niby lekkiej i zabawnej lektury. Uczy wrażliwości, uczy dystansu do siebie i dbania o bliskich. Pokazuje jak bardzo zatraciliśmy swoje normalne ludzkie odruchy, jak ważnym jest pobudzanie w dzieciach empatii i to już od najmłodszych lat. Jak odwracanie wzroku od ludzkiej krzywdy stało się normą współczesnego świata. A wystarczy naprawdę mały gest, żeby odmienić ludzkie życie.

Tatiana staje oko w oko z tragedią. I tutaj przyznaję, że z wielu względów traktowałam to zupełnie osobiście. Czy sobie z nią poradzi? Czy jej bliski ideału świat legnie w gruzach? Czy potęga jaką zbudowała pod własnym dachem pomoże jej w otrząśnięciu się z tramy?

Dla kobiet, które są matkami, dla kobiet, które są żonami, które kochają i które szanują wartości rodzinne. Dla mężczyzn zakochanych w swoich żonach, będących głowami rodzin i chcących uczestniczyć w podtrzymywaniu ogniska. Czyli reasumując dla ludzi mających w sercach więcej miejsca dla kogoś niż dla siebie.
Nie jest to literackie arcydzieło, ale ma wrażenie, że zupełnie nie po to pisze się takie książki, żeby krytycy zachwycali się nad składnią. Ta książka ma bawić, wzruszać i jakby w lustrzanym odbiciu pokazywać nas samych. Czy wybierzemy gonitwę za nieosiągalnym ideałem, czy dostrzeżemy, że tuż obok nas stoi skrzynia ze skarbem zależny już od indywidualnej interpretacji. Ja się czuję dużo bogatsza niż dotychczas przypuszczałam.
Polecam.
wrobel plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Debiutancka powieść Anity Scharmach mogłoby się wydawać, że opowiada o losach zwykłych ludzi takich jak my, a jednak w każdym z nim drzemią niezwykłe pokłady miłości i chęci niesienia pomocy innym. Oczywiście bez problemu moglibyśmy się z nimi utożsamić, gdyż zapewne każdy z Was na swojej drodze spotkał kogoś podobnego do bohaterów tejże powieści.

Tatiana to zwariowana 40-latka, spełniona matka, kochająca żona. Wręcz można by powiedzieć, że to kobieta sukcesu, wszystko jej się w życiu układa. Spełniają się jej marzenia o zamieszkaniu we własnym domu. Nieprawdopodobne jednak jest to, jak jedna wiadomość, może odmienić cały bieg dotychczasowego życia człowieka. Czy Tatiana stawi czoła przeciwnością i przetrwa trudne chwile?

Autorka w otwarty i prawdziwy sposób pisze o śmierci bliskich, o bólu po ich utracie. Nasi bliscy odchodzą, bo taka jest kolej rzeczy, jednak pamięć o nich pozostaje na zawsze. Będziemy świadkami również pięknej przyjaźni pomiędzy Tatianą i Mileną, takiej dla której jesteśmy w stanie zrobić wszystko. No i oczywiście nie zabraknie miłości, miłości, w której bliskie osoby zawsze wspierają się nawzajem. Ale nie zabraknie również momentów, w których uśmiech z twarzy nie będzie nam znikał.

"- Wiesz, a co to znaczy pocałować z języczkiem?- zapytałam zmieszana. -No jęzorem przejechała mi po ustach, bo nie otworzyłem - powiedział nieco zakłopotany, ze wzrokiem wbitym w czubki swoich butów."

Na najcenniejszą uwagę zasługuje postać Tatiany. To kobieta z krwi i kości. Kiedy świat wali jej się na głowę ona za wszelką cenę stara się wspierać swoją przyjaciółkę, która znajduje się w szpitalu. To niezwykle cenne, by podczas własnego nieszczęścia, umieć wspierać kogoś innego, do kogo los się również nie uśmiecha. Autora otwiera nam oczy na to, że zawsze należy nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Nie wolno odrzucać takich osób, spychać gdzieś do kąta, przejść koło nich obojętnie. Czasem niewielki gest z naszej strony, może sprawić, iż życie takiego człowieka diametralnie się odmieni. Pamiętajcie, że w życiu wszystko ma swój określony cel i że zawsze warto pomagać.

Jeden malutki minusik powieści to jak dla mnie czasem zbyt króciutkie rozdziały. Zbyt szybko momentami mknęła powieść z akcją, przez co trochę się gubiłam i nie wiedziałam "co do czego się ma". Głownie miałam tak na początku powieści, później było już lepiej.

"Wyzwolenie i brak zahamowania powodował przyjemność nowych doświadczeń. Dosłownie jedliśmy siebie nawzajem, a każdy kolejny kęs wydawał się smaczniejszy, słodszy. I każdy kolejny prosił o następny kęs i nie mogliśmy skończyć jeść, aż padliśmy na łóżko z "przejedzenia"..."

Mogę wszystko to niezwykle realistyczna powieść o ludziach, którzy borykają się z własnymi problemami dnia codziennego. To książka, która niesie w sobie niezliczone pokłady dobroci i chęci pomagania tym którzy tego potrzebują. Anita Scharmach sprawi, że niejednokrotnie podczas czytania się wzruszycie, a co najważniejsze książka wywoła u Was lawinę refleksji i przemyśleń. Będziecie również świadkami niezwykłej miłości rodzinnej, która jest w stanie przetrwać wszystko.
Zachęcam do przeczytania.
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
izabela81 Linia koment
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2017,Mam,
Okładka - Mogę wszystko Szept anioła
Katarzyna Sarnowska