Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mogło być gorzej

Danuta Noszczyńska

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Philip Wilson
Data wydania: 2007-10-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7236-242-1
Liczba stron: 326
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wzruszające i przezabawne, w lekki i przyjemny sposób ukazujące codzienność zwyczajnych kobiet – tak w skrócie można scharakteryzować książki Danuty Noszczyńskiej, autorki znakomitych powieści przede wszystkim dla przedstawicielek płci pięknej. Od wytyczonego przez Noszczyńską standardu nie odbiega także jej ostatnia książka „Mogło być gorzej”, w której oprócz porządnej dawki najlepszego humoru pojawia się niezwykle wciągający i trzymający w napięciu wątek kryminalny.

Główna bohaterka, Julia, od czasu zarobkowego wyjazdu męża do Anglii, musi sama stawić czoła czekającym ją obowiązkom. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności eksteściowa jednej z jej koleżanek deklaruje Julii pomoc w opiece nad młodszą córką i domem. Gdy bohaterce wydaje się, że powoli zaczyna ogarniać wywołane wyjazdem męża zamieszanie, sprawy niespodziewanie komplikują się. Brak wiadomości od męża, wprawiające Julię w paranoję dziwne sytuacje i niedwuznaczne zachowanie jej szefa sprawiają, że bohaterka zaczyna popadać w obłęd. Jednak, jak przystało na bohaterkę Noszczyńskiej, Julia nie daje za wygraną, bierze sprawy w swoje ręce i odważnie próbuje rozwikłać dręczące ją problemy.

Powieść Danuty Noszczyńskiej zachwyca przede wszystkim lekkością i ogromnym dystansem, jaki autorka tworzy między swoimi postaciami, a wydarzeniami, w których uczestniczą. Mimo, że opisywane przez autorkę sytuacje są wyolbrzymione i często mało wiarygodne, czytelnicy w dość łatwy sposób odniosą je do własnego życia. Noszczyńska jako doskonała obserwatorka ludzkich zachowań buduje na podstawie swoich spostrzeżeń niezwykle ciekawe i ujmujące charaktery. Wielu czytelników z pewnością odnajdzie się w roli zapracowanej i poświęcającej prywatne życie sprawom zawodowym Julii czy znajdzie płaszczyznę porozumienia z uczynną i przyjazną babcią Liszkową.

Fabuła powieści „Mogło być gorzej”, mimo swojej prostoty, zaskakuje niespodziewanym zakończeniem. Danuta Noszczyńska w doskonały sposób zwodzi czytelnika na manowce, serwując mu liczne wątki poboczne i pozornie nieistotne wydarzenia, które w ogólnym rozrachunku okazują się mieć kluczowe znaczenie. Autorka w swoich książkach doskonale łączy elementy powieści obyczajowej z detalami prawdziwych, trzymających w napięciu kryminałów. Wielbiciele każdego z tych gatunków po lekturze „Mogło być gorzej” z pewnością poczują się usatysfakcjonowani.

Styl i język książki są wspaniałą wizytówką autorki, którą Noszczyńska popisuje się niemal w każdej swojej powieści. Także w „Mogło być gorzej” nie zabrakło ciętego języka, niecodziennych porównań czy rozbawiających do łez dialogów. Autorka, wkładając w usta swoich bohaterów potoczyzmy, chce ich jedynie uwiarygodnić, ukazać, że tak samo jak czytelnicy kierują się w życiu emocjami i biorącymi często górę nad rozsądkiem uczuciami.

„Mogło być gorzej” to publikacja kierowana przede wszystkim do kobiet, jednak czytelnicy płci męskiej również znajdą w powieści coś dla siebie. Jako zabawna i wciągająca – lektura książek Noszczyńskiej doskonale spełnia wymogi powieści, które czyta się dla relaksu i z niesłabnącym entuzjazmem . „Mogło być gorzej” to obok „Hormonu nieszczęścia” i wcześniejszych dzieł Noszczyńskiej jedna z bardziej udanych publikacji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2009,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów