Mój Che. Bardzo intymnie

Przeczytałam wiele książek na temat Ernesta Che Guevary i mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że ta pozycja jest inna. To swoisty pamiętnik. Odbicie jego osobistych relacji z rodziną, a zwłaszcza z żoną i dzieci. Nie zabrakło tu ciepłych szczegółów i anegdot. Po raz pierwszy Aleida March przywołuje tu wspomnienia związane z jej partnerem. Opisuje ich wielki romans i wspólne życie od czasów, kiedy pierwszy raz się spotkali w partyzantce podczas rewolucji na Kubie do tragicznej chwili, kiedy dowiedziała się o zabójstwie Che w Boliwii.

Jako wdowa pisze z pasją o ich wspólnych marzeniach politycznych i rodzinie. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak intymnym wglądem w życie tego człowieka, uważanego za jeden z największych symboli politycznych naszych czasów. Aleida próbuje go oddzielić od mitu stworzonego wokół jego osoby. Jej słowa ukazały mi, że można go zarówno podziwiać za jego decyzje i działania w kontekście prawdy historycznej i jednocześnie krytykować. Wydaje mi się, że głównym celem Aleidy stało się pokazanie, że był zwykłym człowiekiem i trzeba uszanować jego wolę walki, poświęcenie dla sprawy. Dziękuję Aleidzie za niezwykły obraz niezwykłego człowieka i nowe spojrzenie na rewolucję kubańską.

Ta książka odkrywa również wewnętrzną siłę i odwagę autorki, która potrafiła poradzić sobie z rozpaczą po stracie ukochanego, na oczach milionów ludzi, którzy także opłakiwali śmierć słynnego rewolucjonisty. Myślę, że można porównać to do sytuacji, w jakiej znalazła się Yoko Ono po śmierci Johna Lennona. Pozycja jest także dowodem na to, jak wiele można się nauczyć o człowieku poprzez badanie jego reakcji w sytuacji ekstremalnej.

Odniosłam wrażenie, że ta pozycja dodała kolejną warstwę do wiedzy o Guevarze i jego legendzie. Zawiera wiele zdjęć pochodzących z prywatnych albumów rodzinnych. Natknęłam się tu również na listy, które Che wysyłał do rodziny, a także wiersze pisane przez niego do Aleidy. To właśnie one ujawniają jego stan psychiczny. Ta książka ukazuje Guevarę jako człowieka z "wielkimi marzeniami" i "twórczym duchem", który oprócz tego, że był skutecznym przywódcą politycznym, był również mężem, kochankiem, poetą i ojcem. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem innego, nieznanego do tej pory oblicza Che, to zachęcam do przeczytania tej pozycji. Któż bowiem tak wiele wie o człowieku jak jego żona...

Informacje dodatkowe o Mój Che. Bardzo intymnie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non