Złodziejka listów

Złodziejka listów Anny Rybakiewicz

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Filia miałam możliwość przeczytania tej pozycji przedpremierowo i napisać do niej kilka słów. Jest to pierwsza pozycja spod pióra pani Anny i już teraz wiem że nie ostatnia, zdecydowanie w niedługiej przyszłości sięgnę po jej debiut. Złodziejka listów jest to opowieść obyczajowa z nutką romantyzmu. Książka nie jest tak oczywista jak by się mogło wydawać na samym początku. Lubię historię osadzone w latach wojennych, ponieważ dzięki temu możemy poznać historię z innej strony, najczęściej tej prostych ludzi. Historię te wzbudzają wiele emocji w mojej osobie.

W książce poznajemy historię z dwóch perspektyw Astrid oraz Zosi. Astrid jest młodą Żydówką, która wraz z rodziną mieszka w getcie w Łomży. Droga perspektywa jest oczami Zosi młodej dziewczyny, która znajduje w swoim starym domu listy miłosne do niemieckiego nazisty. To właśnie Zosia jest naszą tytułową złodziejką listów, ale czy można nazwać złodziejem znalazcę i jakie konsekwencje mogą wynikać z nagłośnienia takiej sprawy. Historia rozgrywa się w trzech ramach czasowych czyli czasy drugiej wojny, kilka fragmentów pochodzi z 1958 oraz czasy obecne czyli 2014.

Historia tak płynie przechodzi między czasami, że nie sposób się pogubić i można stopniowo poznawać historię Astrid czy może Karoliny. Dziewczyna ta ucieka z getta, ponieważ obiecuje rodzicom że w Warszawie znajdzie mieszkanie i ściągnie całą swoją rodzinę ściągnie tam. Droga do miasta była pełna przygód i już w tej drodze poznaje wiele osób, które mimo niewielu słów, pomaga Astrid na tyle że dzięki temu pozwoliła jej przeżyć. Najważniejszy moment jest już na miejscu jej podróży ponieważ tam spotyka oficera SS Waltera, przystojnego i młodego mężczyznę. Dziewczyna od razu się w nim zakochuje. Jest to niebezpieczna miłość między Żydówką a Niemcem. Dziewczyna się nie poddaje i pisze do niego listy mając nadzieję że mężczyzna odwzajemni jej uczucia. Niestety wojna rządzi się swoimi prawami i ich drogi się rozeszły a Astrid/ Karolina poznaje inne osoby na swojej drodze, dzięki którym uczy się życie oraz jak przeżyć. Poznaje co to miłość, przyjaźń i wielki strach.

Pozycja ta mimo dość trudnego tematu jakim jest zakazana miłość i wojna jest napisana w tak prostym i jasnym języku, że książkę czyta się błyskawicznie. Chronologia jest zachowana w tak przejrzysty sposób że każdy ważny szczegół jest ujawniany powoli, przez co historia trzyma w napięciu aż do ostatniej strony i potrafi zaskoczyć czytelnika. Książę zdecydowanie Mona polecić osobą które lubią tematy wojenne, trudna miłość oraz gdy nie jest wszystko podane na samym początku a należy to odkrywać powoli wraz z kolejnymi stronami.

Pozycji tej dałam 9/10 ponieważ jest naprawdę dobra ale mimo to zabrakło mi aż tak wielkiego wow. Nie ukrywam że czekam niecierpliwie za następnymi książkami pani Anny i bardzo gratuluję jej tej książki.

Informacje dodatkowe o Złodziejka listów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-04-12
Dodał/a opinię: Jolanta Marciniak

Zobacz opinie o książce Złodziejka listów

Kup książkę Złodziejka listów

Czasem jest tak, że kogoś spotykasz i już wiesz, że od teraz nie będziesz widział świata poza nim

Majątek i sława są nic niewarte, jeżeli nie masz z kim się nimi podzielić

Do końca moich dni
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Do końca moich dni

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O BÓLU, CIERPIENIU I STRACHU, ALE TAKŻE O WIELKIEJ MIŁOŚCI, POŚWIĘCENIU I NIEGASNĄCEJ NADZIEI. Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć...

Agentka wroga
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Agentka wroga

WOJNA CHCIAŁA JEJ WYDRZEĆ OSTATNIĄ BLISKĄ OSOBĘ. MUSIAŁA SIĘ POŚWIĘCIĆ. BYŁA MU TO WINNA... TYLKO JEMU, NIKOMU WIĘCEJ. Na początku 1943 roku agentka...